Serija Zero Day ambiciozna je serija koja se bavi kibernetičkim napadom na SAD. Riječ je o solidnoj seriji s mnoštvom poznatih glumačkih imena koje predvodi dvostruki oskarovac Robert De Niro. Serija je kao napeti triler u potpunosti uspjela a kao politička drama s puno događaja iza kulisa ostaje prilično nedorečena.
Serija Zero Day (2025.) trenutačno je jedna od globalno najgledanijih na streaming platformi Netflix. Iza ove serije stoje producenti Eric Newman (dva nastavka filma Rebel Moon, Djeca čovječanstva/Children of Men, 2006.), Noah Oppenheim (Jackie, 2016.) te ne pretjerano poznati Michael Schmidt. Riječ je o triler seriji koja istražuje kako se dezinformacije, političke ambicije i kibersigurnosna ranjivost isprepliću u modernom društvu.
Vrhunska glumačka imena
Ovo je limitirana serija i ima šest nastavaka, koji su svi u trajanju od otprilike pedeset minuta. Njezinu režiju potpisuje Lesli Linka Glatter (TV serija Domovina/Homeland, 2012.-2020.). Veliki interes za ovu seriju ne treba čuditi. Njezin glavni mamac je glumačka ekipa s puno poznatih i kvalitetnih imena. Tako je na njezinom čelu je dvostruki oskarovac Robert De Niro, kojem je ovo prva uloga u nekoj TV produkciji a slijede ga Angella Basset (Black Panther:Wakanda Zauvijek/Black Panther:Wakanda Forever, 2022.), Jesse Plemons (Građanski rat: Svakom carstvu dođe kraj/Civil War, 2024.), Lizzy Caplan (Majstori iluzije 2/Now You See Me, 2016.), Joan Allen (U obranu časti/The Contender, 2000.), Matthew Modine (Odmazda/Retribution, 2023.), Bill Camp (Zvuk slobode/Sound of Freedom, 2023.) i dr..
Glavni protagonist serije je bivši američki predsjednik Georgea Mullena (Robert De Niro), koji živi u svojoj privatnoj rezidenciji sa suprugom Sheilom. Na SAD je izvršen kibernetički napad u trajanju od samo jedne minute. No, i ta jedna minuta bila je dovoljna da iza sebe ostavi kaos, mrtve i ranjene te razorne posljedice po gospodarstvo.
Mullen prihvaća poziv predsjednice SAD Evelyn Mitchell (Angella Basset) da bude na čelu Povjerenstva čiji je zadatak istražiti tko stoji iza napada. Jedan od njegovih glavnih suradnika je Roger Carlson (Jesse Plemons), koji ima neke crne mrlje u životopisu. To povjerenstvo surađivat će sa svim obaviještajnim i drugim agencijama ne bi li se uhvatio krivac. Među tim agencijama je i CIA, na čijem je čelu direktor Lasch (Bill Camp).
Aktualnost tema
Čelnik američkog Kongresa Richard Dreyer (Matthew Modine) postavlja Mullenovu kćer, kongresnicu Alexandru (Lizzy Kaplan), na čelo odbora čiji je zadatak osigurati da komisija ne gazi građanske slobode. Mullen, koji povremeno ima neke zdravstvene probleme, tijekom istrage doznaje i za tajno oružje Proteus. Shvaća da bi ono moglo imati veze s njegovim zdravstvenim stanjem. Istovremeno, Dreyer upućuje predsjednici Mitchell zahtjev da Mullen odstupi. No, Mullan je odlučan da otkrije tko stoji iza svega.

Za ovu seriju možemo reći da je prilično ambiciozna (što se uostalom i vidi po produkciji i glumačkim imenima). Mora joj se priznati i aktualnost tema kojima se bavi. S neke točke gledišta, tema kibersigurnosti poprilično je realna a i svjedoci smo čestih hakerskih napada na različite institucije (a bilo je toga često i u Hrvatskoj). Po tom pitanju vrlo je realna iako ostaje pitanje u kojem obimu su takvi napadi mogući. Dodatna važna tema je politička polarizacija i njezine posljedice. I opet se mora priznati da sve što nam se servira po tom pitanju nije u potpunosti baš fikcija. Obje ove teme povezuje i etička dilema i kako postupati u kriznim vremenima, odnosno, koliko je korisno/štetno otkrivati istinu javnosti. Treća tema koja izbija na površinu ove serije je populizam (a i svojevrsne teorije zavjere), koji se provlači kroz lik voditelja Evana Greena kojeg tumači Dan Stevens (Abigail, 2024.).
Scenarističke mane
Sveukupno gledajući, scenarij serije je solidan iako se neke stvari prilično brzo i nemaštovito odigravaju i rješavaju. Što se tiče dijaloga nema nekih pretjerivanja. Doduše, mali prigovor se mora reći na samu završnicu koja brzo postaje predvidljiva kao i njezine završne misli (govor De Nirovog lika). No, one su u manjini. Ono što je odlika čitave serije je da redateljica Glatter održava pravi ritam i da napetost iz epizode u epizodu raste. Ona znalački koristi zatišja koja priča posjeduje kao svojevrsni predah za nadolazeće tenzije.
Poznata glumačka imena odradila su solidan posao. Matthew Modine, Jesse Plemons te Lizzy Caplan se nekako ponajviše izdvajaju u svojim izvedbama. Malo razočarenje što Angela Basset nije više iskorištena. Isto bi mogli reći i za Dana Stevensa jer njegov lik pruža puno više od onoga što je iskorišteno (njegov lik pripada u stvari prilično brzo i nemaštovito odigravaju i rješavaju). Što se tiče Roberta De Nira on je dao jednu klasnu izvedbu svojstvenu svojoj glumačkoj reputaciju. No, dio njegovog lika, koji se odnosi na njegova unutarnja previranja i borbe, ostaje pomalo nedorečen a samim tim i neiskorišten. No, to je scenaristička mana ove serije koja je prednost dala događanjima u odnosu na dublju (i podjednaku) karakterizaciju likova.
Za seriju Zero Day možemo reći da je je kao napeti triler u potpunosti uspjela. No, dojam je da kao politička drama s puno događaja iza kulisa ostaje prilično nedorečena. No, bez obzira na to nudi dovoljno aktualnih tema i tenzija da zaokupi vašu pažnju. Zbog toga ju možemo ocijeniti kao solidnu i vrijednu gledanja.