Kapetan Amerika: Vrli novi svijet, koji je režirao Julius Onah, nudi sasvim solidnu dozu zabave. Posebno treba istaći da se sjajno uklapa kao nastavak filma Nevjerojatni Hulk. Akcija i efekti nisu u prvom planu, već karakterizacija likova. Priča filma obogaćena je jakom političko-trilerskom crtom. Anthony Mackie tumači glavnog superjunaka a tu je i Harrison Ford.
Marvelov Kapetan Amerika vratio nam se filmom Kapetan Amerika: Vrli novi svijet (Captain America: Brave New World, 2025.). Što se tiče Marvela, godina 2019. i njihov film Osvetnici: Završnica (Avengers: Endgame) označio je kraj zlatnog doba za njihove superjunake (u skladu s naslovom filma). U taj film uloženo je 356 milijuna dolara a njegova zarada bila je gotovo 2,8 milijardi dolara. Time je zasjeo na drugo mjesto liste filmova s najvećom zaradom u povijesti (smjestio se između dva Avatara – onog iz 2009. godine sa zaradom preko 2,9 milijardi dolara i njegovog nastavka iz 2022. koji je zaradio preko 2.3 milijarde dolara).
Marvelove muke
Nakon ovog filma stvari su krenulo prilično loše po Marvel. Ipak, malo svjetla u to njihovo crnilo donijeli su Spider-Man: Put bez povratka (Spider-Man: No Way Home, 2021.), Čuvari galaksije 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3, 2023.) te blesavo zabavni Deadpool i Wolverine (Deadpool & Wolverine, 2024.). Njima možemo dodati i naslov Shang-Chi i legenda o deset prstenova (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, 2021.) (iako se od njega po pitanju zarade više očekivalo – zarada od nešto preko 432 milijuna na budžet od 200 milijuna). Ostale naslove ne treba ni spominjati jer je njihov komercijalni uspjeh bio ravan njihovom kreativnom neuspjehu.
Jasno je da je Marvel prolazi velike muke. A one su zahvatile produkciju i postprodukciju filma Kapetan Amerika: Vrli novi svijet. Originalno je trebao biti naslovljen s “New World Order” (Novi svjetski poredak) pa je preimenovan u “Brave New World” (Vrli novi svijet) (studio je tako odlučio nakon što je dobio povratnu informaciju da prvotno zamišljena fraza izaziva nelagodu kod ljudi).
Produkcija filma počela je sredinom 2021. godine ali ne bez problema. Sama njegova priča i scenarij prolazili su brojne prepravke i izmjene. Također, tijekom snimanja bilo je i naknadnih dosnimavanja, što je rezultiralo velikim tenzijama na setu. Sve u svemu, stvaranje ovog filma bila je jedna velika muka za sve koji su u njemu sudjelovali.
Raniji naslovi kao temelj
A njegova priča je sljedeća: Thaddeus Ross (Harrison Ford) novoizabrani je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država. No, njemu se ne može baš u potpunosti vjerovati. Ovaj nekadašnji vojni general, koji je želio uništiti Hulka i Osvetnike, traži promjenu imidža. Održao je govor o jedinstvu i svojoj transformaciji u promijenjenog čovjeka, tražeći oprost za svoje postupke iz prošlosti.
Nakon odlaska u mirovinu Steve Rogers predao je štit Samu Wilsonu (Anthony Mackie). On je pozvan u Bijelu kuću na na samit na kojem će Ross predstaviti plan za pravično i svima dostupno korištenje legure adamantij. Willson prihvaća poziv i odlazi u Bijelu kuću u pratnji starog prijatelja Isaiaha Bradleyja (Carl Lumbly), koji ne ljubi previše novoizabranog predsjednika i Joaquina Torresa (Danny Ramirez), kojem je namijenjeno da bude novi Falcon.
Tijekom prezentacije predsjednika Rossa dolazi do pucnjave i pokušaja atentata na njega. Jedan od atentatora je i Isaiah Bradley. Willson je uvjeren u njegovu nevinost a uskoro se otkriva da su svi napadači bili u stanju neke vrste hipnoze. To je samo još jedan dodatni motiv za njega da otkrije tko stoji iza tog događaja.

Ovaj film režirao je ne toliko razvikani redatelj Julius Onah (Božja čestica/The Cloverfield Paradox, 2018.). Njegov film radnjom se oslanja na film Nevjerojatni Hulk (The Incredible Hulk, 2008.). Ako ga još niste pogledali, svakako ga pogledajte (ako ne prije, onda nakon što odgledate ovaj film). Nadalje, tu imamu i dodirnih točaka s filmom Vječnici (Eternals, 2021.) te TV serijom The Falcon and the Winter Soldier (2021.) te obrise koji nas podsjećaju na Wolverinea (legura adamantij).
Ono što ovaj film podosta razlikuje od ostalih je činjenica da se više pozabavio karakterizacijom likova. Akcija i efekti ovdje nisu u prvom planu pa tako glavni junaci filma ne ostaju u njihovoj sjeni. Nadalje, ovo je zapravo jaki politički triler sa superjunacima i akcijom (sa svim njegovim dodacima, od političkih i drugih manipulacija do crnih fondova CIA-e za jednako takve tajne operacije).
Problematični Harrison Ford
Otprilike prvi sat filma (od ukupnog trajanja nešto manje do dva sata) vrlo je dobar, podosta napetosti i dinamike. Drugi sat malo posustaje ali ne toliko da bi učinio ovaj film nezanimljivim. Na kraju krajeva, za samu završnicu ostavljen je Crveni Hulk i njegova šora s Kapetanom Amerikom. Što se tiče općenito akcijskih scena u ovom filmu, one su sve vrlo efektne i dosita nema nikakvog pretjerivanja po tom pitanju.
Glumački je Anthony Mackie i više nego solidno doradio svoju dionicu kao Kapetan Amerika. Nema nikakve nedoumice da ćemo ga ponovno gledati u toj ulozi. Tu vam skrećemo pažnju da svakako odgledate odjavnu špicu filma do kraja jer vas čeka najava da će se Kapetan Amerika vratiti. Giancarlo Esposito (MaXXXine, 2024., Abigail, 2024.) pojavljuje se kratko u filmu ali je odlično odigrao negativca, jednako kao i Tim Blake Nelson (Nevjerojatni Hulk/The Incredible Hulk, 2008.) kao Samuel Sterns.
Najzvučnije glumačko ime filma je Harrison Ford (kojeg ne treba posebno predstavljati), koji je preuzeo ulogu pokojnog Williama Hurta. Može se reći da je solidan i u skladu sa svime što je već pružio u svojoj dosadašnjoj karijeri. No, treba spomenuti da je po nekim izvorima sa seta bio jedan od onih koji je stvarao tenzije svojim ponašanjem. Pred kraj filma nakratko se pojavljuje i Liv Tyler, koja ponavlja svoju ulogu Betty Rose iz filma Nevjerojatni Hulk.
Film Kapetan Amerika: Vrli novi svijet nudi sasvim solidnu dozu zabave. Sjajno se uklapa kao nastavak (i završetak) filma Nevjerojatni Hulk. Kao politički triler sa superjunacima djeluje svježije a dojam je da se moglo i još bolje (pogotovo zbog toga što film pomalo gubi snagu i dinamiku u svom drugom dijelu). Ono što je najvažnije, daleko je od nekog kreativnog promašaja a čini se da neće biti ni financijski (u prva četiri dana zaradio je nešto preko 198 milijuna dolara a budžet mu je bio oko 180 milijuna dolara).