Berlinale 2025.: 5 filmova o kojima svi pričaju

Berlinale ove godine nudi odličnu selekciju filmova, a ovih pet priča je osvojilo pažnju gledatelja i kritičara.

Ovogodišnji Berlinale, odnosno 75. izdanje Berlinskog filmskog festivala, nudi 11 dana u znaku odličnih filmova i filmskih zvijezda među kojima se ističu Tilda Swinton, ovogodišnja dobitnica Počasnog Zlatnog medvjeda, te Timothée Chalamet, koji dolazi na njemačku premijerubiografskog filma Bob Dylan: Potpuni neznanac (A Complete Unknown, 2024.), u režiji Jamesa Mangolda.

Riječ je o jednom od tri “velika” filmskih festivala, no za razliku od onih što se održavaju u Cannesu i Veneciji, Berlinale je više usmjeren na društveno angažirane filmove, s jakim političkim, humanitarnim i eksperimentalnim elementima. Mnogi filmovi koji su pobijedili na Berlinaleu kasnije su nominirani ili nagrađeni Oscarom ili drugim prestižnim nagradama. Festival je također bio ključan za karijere redatelja poput Francoisa Ozona, Asghara Farhadija, Michaela Hanekea i Bonga Joona Hoa koji i ove godine u Berlinu predstavlja svoj novi film. Osim toga, Berlinale nije samo festival za elitu. Naime, poznat je po otvorenosti prema publici, s više od 300.000 prodanih ulaznica godišnje. U nastavku donosimo pet naslova o kojima brojna berlinska publika, ali i filmofili diljem svijeta ovih dana najviše pričaju…

Blue Moon

Novi film redatelja Richarda Linklatera se, za razliku od njegovih prijašnjih ostvarenja fokusira na jedan ključni trenutak u povijesti. Naime, nakon filmova poput Odrastanja (Boyhood, 2014.) i kultne Before trilogije, Berlinale predstavlja Linklaterovu intimnu glazbenu dramu – Blue Moon.

Radnja filma prati jednu emocionalno intenzivnu večer u životu legendarnog brodvejskog tekstopisca Lorenza Harta, kojeg tumači Ethan Hawke, dugogodišnji Linklaterov suradnik. Film prikazuje Hartovu kreativnost, unutarnje borbe i osobne odnose, donoseći intimni uvid u život jednog od najutjecajnijih autora američke glazbene scene.

Glumačku postavu čine i Margaret Qualley, Andrew Scott te Bobby Cannavale, koji svojim izvedbama dodatno obogaćuju priču. S obzirom na Linklaterov prepoznatljiv autorski potpis, film bi mogao postati još jedan značajan naslov u njegovoj karijeri, a od Hawkeove izvedbe očekuje se emotivna interpretacija jednog od najvažnijih tekstopisaca 20. stoljeća.

Mickey 17

Nakon niza odgoda, Mickey 17 je napokon premijerno prikazan u Berlinu. Ovaj crnohumorni znanstvenofantastični spektakl, redatelja Bonga Joona Hoa, poznatog po hitovima poput Snowpiercer (2013.) i Oscarom nagrađenog Parazita (Parasite, 2019.), dio je posebne Gala selekcije Berlinalea 2025.

Film je adaptacija romana “Mickey7” Edwarda Ashtona, a u središtu priče nalazi se Mickey Barnes, kojeg tumači Robert Pattinson. Mickey je “potrošni radnik” – klon stvoren za obavljanje opasnih zadataka na udaljenoj ljudskoj koloniji. Svaki put kada umre, nova verzija njega se regenerira, brišući prošli život – ili bi barem tako trebalo biti. No, kada jedan od njegovih klonova preživi, Mickey 17 i Mickey 18 prisiljeni su suočiti se s vlastitim identitetom, etikom kloniranja i brutalnim sustavom u kojem žive.

Osim Pattinsona, film se može pohvaliti impresivnom glumačkom postavom, koja uključuje Naomi Ackie, Stevena Yeuna, Toni Collette, Marka Ruffala, Holliday Grainger i Thomasa Turgoosea. S obzirom na Bongovu sklonost kombiniranju društvene satire, akcije i karakterne studije, očekuje se da će Mickey 17 biti prepoznat kao inteligentan i vizualno upečatljiv SF film.

If I Had Legs I’d Kick You

Ovaj film spaja humor i horor kako bi prikazao kaos modernog roditeljstva, a glavnu ulogu tumači odlična Rose Byrne čija je izvedba već dobila izvrsne kritike s obzirom na to da je film premijeru imao krajem siječnja na Sundance filmskom festivalu. Drugi je to redateljski projekt glumice i redateljice Mary Bronstein, ujedno i scenaristice filma.Kao redateljica, Bronstein se prethodno predstavila filmom Yeast (2008.), u kojem je, uz Gretu Gerwig, tumačila glavnu ulogu.

Radnja filma prati Lindu, majku na rubu živčanog sloma. Njezin tjedan je katastrofalan – dijete joj je bolesno, muž potpuno odsutan, terapeutkinja gubi strpljenje, a uz sve to, u stropu njezine kuće zjapi ogromna rupa. Dok se Linda pokušava nositi sa svakodnevnim krizama, situacija postaje sve bizarnija, a njezina frustracija prijeti eksplozijom.

Jedan od najoriginalnijih aspekata filma je njegov nepredvidiv spoj glumačke postave – uz Rose Byrne, u filmu glume A$AP Rocky i Conan O’Brien, što filmu dodaje neočekivanu dinamiku i apsurdni humor.

Snažna satira i jeziva atmosfera čine ovaj film savršenim za ljubitelje crnog humora, a njegova analiza mentalnog opterećenja majčinstva, društvenih očekivanja i apsurdnosti obiteljskih odnosa jamči da će ostati tema razgovora i dugo nakon što Berlinale završi.

Hot Milk

Jedna od najiščekivanijih drama ovogodišnjeg Berlinalea, Hot Milk, redateljski je debi renomirane britanske dramatičarke i scenaristice Rebecce Lenkiewicz.

Film je adaptacija istoimenog romana Deborah Levy, a radnja se vrti oko Sofije i Rose, koje tumače Emma Mackey i Fione Shaw. Sofia je mlada žena koja cijeli život živi u sjeni svoje majke, bolesne Rose, koja pati od misteriozne bolesti. Zajedno putuju na obalu otvara Pandorinu kutiju potisnutih emocija, a Sofia se sve više počinje preispitivati – je li njezina majka doista bolesna ili je njihova veza postala toksična mreža ovisnosti i manipulacije? Kada u njen život uđe zagonetna Ingrid (Vicky Krieps), Sofia se suočava s novim, neočekivanim osjećajima koji je odvode na put osobnog oslobođenja i otkrivanja vlastitog identiteta.

S obzirom na to da je Lenkiewicz majstorica suptilne karakterizacije i snažnih dijaloga, Hot Milk je više od obiteljske drame – to je priča o sputanosti, oslobađanju i ženskoj autonomiji.

Lurker

Lurker je psihološka drama koja govori o glazbenoj industriji, odnosno o njezinoj tankoj granici između ambicije, manipulacije i opsesije. Film je režirao i napisao Alex Russell, talentirani scenarist koji je radio na hit-serijama Zavada (Beef, 2023. – danas) i The Bear, (2022. – danas), a ovo je njegova prva dugometražna autorska vizija koja je na Berlinale došla nakon svjetske premijere na Sundanceu.

U filmu je riječ o hipster-producentu koji prepoznaje talent u mladoj, nadolazećoj pop-zvijezdi i počinje je iskorištavati kako bi ostvario vlastitu slavu. No, kako njihov odnos postaje sve intenzivniji, granice između mentora i manipulatora postaju sve mutnije, dok se napetost među likovima neizbježno pretvara u eksplozivni sukob.

Glavne uloge tumače neka od najperspektivnijih imena nove generacije, primjerice Théodore Pellerin, kojeg smo gledali u drami Never Rarely Sometimes Always koja je prije pet godina osvojila Srebrnog medvjeda na Berlinaleu, zatim Archie Madekwe, kojeg smo gledali u filmu Arija Astera, Midsommar (2019.), ali i u Saltburnu (2023.), Emerald Fennell, te Havana Rose Liu koja je glumila u komediji Gubitnice (Bottoms, 2023.)

Posebnu pažnju privlači činjenica da je MUBI već osigurao prava na distribuciju filma, što je često znak kvalitetnog i vizualno upečatljivog filma te bi Lurker mogao biti jedan od indie naslova o kojima će se ove godine najviše pričati.

O autoru

O autoru