Legendarni redatelj Tim Burton nije oduševljen rekreacijom njegova umjetničkog stila koji je napravila umjetna inteligencija. Dapače, za “Variety” je s gnušanjem govorio o tome.
“Pitali su AI da radi moje verzije Disneyjevih likova. Ne mogu vam opisati osjećaj koji sam imao kad sam to vidio! Podsjeća me na ono kad u nekim kulturama kažu: ‘Nemoj me fotografirati jer mi time oduzimaš dušu’.
Dakle, redatelj Bubimira (Beetlejuice, 1988.) i Batmana (1989.) ulogu umjetne inteligencije u kreativnom procesu usporedio je s “krađom” duše.
“Umjetna inteligencija u tim situacija ‘izvlači’ nešto iz vas. Uzima nešto iz vaše duše, psihe i to je vrlo uznemirujuće, pogotovo kad se radi o vama. To je kao da vam robot uzima ljudskost, vašu dušu”, bio je slikovit Burton.
Bila ona dobra ili loša, ne možemo pobjeći od toga da je umjetna inteligencija sve utjecajniji trend u svim područjima. Preuzela je kontrolu nad društvenim mrežama, a osim Burtonovog, i stilovi drugih redatelja bili su tema zanimljivih upita AI-ju.
Tako smo posljednjih mjeseci imali prilike vidjeti video rekreacije Ratova zvijezda (Star Wars) ili pak Gospodara prstenova (Lord of the Rings) kad bi ih režirao Wes Anderson.
Ovaj je 54-godišnji redatelj već ranije rekao što misli o AI-jevim rekreacijama.
“Ako mi netko pošalje takvo što, odmah brišem i molim da mi više ne šalju. Ne želim to gledati i razmišljati je li to ono radim i o čemu razmišljam? Ne zanima me što drugi misle o tome što nastojim biti jer, Bog zan, ja bih tad mogao uistinu početi tako raditi”, rekao je Anderson.
Drugačije mišljenje o toj temi ima kultni autor horor romana Stephen King. Iako strah kolega o primjeni umjetne inteligencije u kreativnim procesima smatra opravdanim, King je uvjeren da je primjena AI-ja na kraju neizbježna.
“Što se tiče umjetne inteligencije i knjiga i scenarija koje je napisala umjetna inteligencija, što možete učiniti? Ni Kralj Knut nije mogao zaustaviti plimu”, podsjeća King.
Ipak, američki književnik smatra da je umjetna inteligencija još daleko od toga da za zamijeni ljudstvu kreativnost, posebno kvalitetu, u području umjetnosti.
“Čitao sam pjesme što ih je generirala umjetna inteligencija, primjerice, u stilu Williama Blakea. I doista, u njima se spominju i Bog i janjci, ali se dvije poezije ne mogu usporediti. Ono što je AI stvorio, nije ni blizu originalu. To je kao razlika između Budweisera i nekog generičkog piva. Oba su gorka, ali nije isto”, objasnio je King.