Film U izgubljenim zemljama temelji na kratko priči Georgea R. R. Martina. Ovo ostvarenje redatelja Paul W.S. Anderson u rangu je filmova Uwe Bolla i već sada je ozbiljan kandidat za nagradu Zlatna malina u nekoliko kategorija. Film ima velikih scenarističkih propusta a vizualno je neatraktivan. Glavne uloge u filmu tumače Milla Jovovich i Dave Bautista.
Film U izgubljenim zemljama (In the Lost Lands, 2025.) na prvi pogled ima dobre adute koji bi mogli ukazivati da se bi se moglo raditi o solidnom filmu. Prije svega, film se temelji na kratko priči Georgea R. R. Martina, svima dobro znanog po svom fantasy serijalu Pjesma leda i vatre (A Song of Ice and Fire) na čijim temeljima su nastale TV serije Igra prijestolja (Game of Thrones, 2011.-2019.) i Zmajeva kuća (House of the Dragon, prva sezona emitirana je 2022. a ruga 2024. godine; treća je u najavi za 2026.).
U rangu Uwe Bolla
Drugi jači aduti je glavna glumica Milla Jovovich, zaštitni znak filmskog serijala Resident Evil. Dobro, jasno je da je i ona glumački posustala i da glumački životari na svojoj staroj slavi (sjetimo se samo njenog slabašnog prošlogodišnjeg filma Do zadnjeg udaha/Breathe). Nakon nje slijedi njezin suprug, redatelj Paul W.S. Anderson. On nije redatelj A klase ali je ipak pokazao već spomenutim serijalom Resident Evil te naslovom Alien protiv Predatora (Alien vs. Predator, 2004.) da može snimiti solidan žanrovski film. Svemu treba pridodati i doista odličan SF horor Na rubu horizonta (Event Horizon, 1997.).
Zadnji i ne baš prejaki adut je akcijski glumac Dave Bautista. Za mnoge je on glumac upitnog glumačkog talenta, filmski razbijač. No, zahvaljujući nastupu u filmskom serijalu Čuvari galaksije (Guardians of the Galaxy) pridobio je podosta obožavatelja a i kao svaki akcijski junak ima svoju vjernu publiku. To mu je i omogućilo nastupe u filmovima redatelja Denisa Villeneuvea Blade Runner 2049 (2017.) i oba nastavka Dine (Dune). Od ostalih njegovih naslova treba izdvojiti naslove Netko kuca na vrata kolibe (Knock at the Cabin, 2023.) i Stuber (2018.).
No, i sam pogled na trailer filma daje naslutiti da se ne radi o baš sjajnom filmu. Ovaj film, bez ikakvog pardona, ide uz bok ostvarenjima legendarno lošeg redatelja Uwe Bolla. A s obzirom na to da je i on imao ponešto svojih obožavatelja (i bez obzira na to što se pisala peticija da prestane snimati filmove), sigurni smo da negdje već postoji mala skupina obožavatelja i ovog filma.
Priča filma smještena je u postapokaliptičnu budućnosti, svijet kakav danas znamo više ne postoji jer je opustošen velikim ratom “kada je smrt padala s neba”. Sve što je ostalo su “Izgubljene zemlje” u kojima obitavaju “stvorenja koja obitavaju u sjeni”. Postoji jedan grad u kojem utočište pronalaze svi oni koji su “preostali od čovječanstva”. Njime samo prividno vlada stari i nemoćni vladar. Pravu vlast zapravo provodi Crkva na čelu s patrijarhom Johanom (Fraser James).
No, centralni lik filma je vještica Gray Alys (Milla Jovovich), koja nudi svoje usluge svima koji ih trebaju. Time prkosi Crkvi i nađe se na vješalima. No, zahvaljujući svojim moćima uspijeva pobjeći i spasiti živu glavu. Uskoro pomoć od nje potraži mlada kraljica Melange (Amara Okereke). On želi da joj Alys omogući moć preobražaja.
I vizualno loše
Za Alys to znači da mora otputovati u “Izgubljene zemlje” i pronaći Sardora, opasno stvorenje (svojevrsni vukodlak) kojeg treba ubiti kako bi kraljici osigurala to što traži. Na taj opasan put ne može sama i treba joj vodič. Njega pronalazi opasnom plaćeniku Boyceu (Dave Bautista). Veliki problem stvaraju im pripadnici crkve na čelu s Ash (Arly Jover). Oni se žele dokopati Alys i zauvijek je likvidirati a usput ne štede ni Boyceove prijatelje…

Ovo je jedan od filmova koji na papiru izgleda dobro ali je u realizaciji ispao blaga katastrofa. No, kad se film odgleda vidi se da i scenaristički ima velikih propusta. Njega potpisuju redatelj Anderson te producent filma Constantin Werner, koji i nema nešto osobito pamtljivih filmova iza sebe. Scenarij koji spomenuti dvojac potpisuje jednostavno je neinventivan te ne nudi gotovo nimalo zabave.
Zapleti i raspleti koji se tu nude su na razini loših TV sapunica (pokušaji preuzimanja vlasti u gradu su i više nego smiješni). Dijalozi su vrlo loši, ne nude nikakvu zanimljivost a ne stvaraju niti nikakvu napetost. O karakterizaciji likova nećemo ni govoriti, nekako je ovdje nismo previše ni očekivali. Kao potpisniku ovih redova moram napomenuti da nisam čitao priču Georgea R. R. Martina na kojoj se temelji ovaj film. No, teško je za vjerovati da je on napisao tako loše dijaloge i ponudio takvu literarnu bedastoću kakvu su nam prezentirali Anderson i Werner.
Ono što doista iznenađuje u ovom filmu je njegov vizualni izgled. On je, kao što već pogađate, isto na niskim granama. To doista začuđuje jer su danas vizualni efekti i upotreba CGI tehnologije, da bi se dobio pristojan vizualan izgled filma, vrlo pristupačni. Po dostupnim podacima ovaj film snimljen je s budžetom od 55 milijuna dolara i vizualno je blaga katastrofa. Za usporedbu, sjetimo se filma Godzilla Minus Jedan (Gojira -1.0; eng. naslov: Godzilla Minus One, 2023.) koji je snimljen za 15 milijuna dolara a specijalni efekti su mu na razini najboljeg blockbustera.
Akcijske scene filma ne donose apsolutno ništa novo pa i one spadaju u sveopće razočaranje. Doslovno ste ih sve već vidjeli jer ih je Anderson već milijun puta odvrtio u filmovima Resident Evil. S budžetom kojim je raspolagao naprosto je morao biti puno kreativniji. Na momente dobivate dojam da gledate ne baš zanimljivu i loše izvedenu video igru.
Kandidat za “prestižnu” filmsku nagradu
Što se glume tiče, i to je u skladu s gore navedenim. Što se tiče Mille Jovovich, možemo samo ponoviti da životari na staroj slavi. Ona nesumnjivo posjeduje jedan seksepil koji ne blijedi ali zato sve drugo ide u tom smjeru (dobro, nikada i nije bila neka velika glumica). Dave Bautista pokušava biti Clint Eastwood što mu baš i ne leži. Općenito, gluma (ako to uopće i možemo nazvati glumom) Mille Jovovich i njega je pozerska a kao par si baš pretjerano i ne pašu (što nije samo njihova krivica).
Film U izgubljenim zemljama redatelja Paula W.S. Andersona jedno je veliko izgubljeno vrijeme. Ako ste već zalutali u to izgubljeno vrijeme, vjerojatno ćete se nasmijati jer nećete moći vjerovati koju bedastoću gledate. No, nije sve tako crno. Film se svojom “kvalitetom” već sada nametnuo kao ozbiljni kandidat za osvajanje Zlatne maline (Razzie Awards; nagrada za najgora filmska ostvarenja) u nekoliko kategorija. Nekako navijamo za njega i to ponajviše zbog drage nam Mille, da dobije svoju zasluženu petu nominaciju i da napokon osvoji ovu “prestižnu” filmsku nagradu.