Queer je najnoviji film talijanskog redatelja Luce Guadagnina. Riječ je o zanimljivom filmu od početka do kraja. No, radi se o manje komercijalnom ali malo više “filmski” vrednijem ostvarenju. Film je ekranizacija istoimenog i djelomično autobiografskog romana Williama S. Burroughsa. Vrijedi ga pogledati zbog fantastične glumačke izvedbe Daniela Craiga.
Film Queer (2024.) ekranizacija je istoimene novele američkog pisca Williama S. Burroughsa, koja je objavljena 1985. godine. Riječ je o najnovijem filmu talijanskog redatelja Lucea Guadagnina, koji je svoju svjetsku premijeru imao na prošlogodišnjem filmskom festivalu u Veneciji. Hrvatska publika imala ga je priliku vidjeti krajem prošle godine na Human Rights Film Festivalu u Zagrebu.
Djelomično autobiografski predložak
Ovog redatelja pamtimo po filmu Skrivena ljubav (Call Me by Your Name, 2017.), koji je bio nominiran za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg filma te hororcu Suspiria (2018.), koji je inspiriran istoimenim filmom redatelja Daria Argenta iz 1977. godine. Prošle godine imali smo prilike vidjeti film Izazivači (Challengers) sa slavnom Zendayom u glavnoj ulozi.
Radnja filma Queer, smještena je u Mexico City 1950-ih te prati američkog iseljenika Williama Leeja (Daniel Craig). Prilično je usamljen a dane i noći provodi u baru s ostalim Amerikancima u Meksiku. Uglavnom se opija, puši, drogira se i seksa s muškarcima. Zaljubljuje se u Eugenea Allertona (Drew Starkey), mladog Amerikanca koji također živi u Mexico Cityju te ga počne opsjedati.
Allerton, iako je u početku bio voljan, postaje nezainteresiran i ogorčen tijekom Leejevih pokušaja osvajanja, ostajući s njim uglavnom zbog Leejevog materijalnog mita. Njih dvoje odlaze i na putovanje po Južnoj Americi kako bi Lee iz prve ruke osjetio moći biljke yage (ayahuasca)…
Istoimeni roman po kojem je snimljen ovaj film djelomično Burroughsov autobiografski. Naime, on je živio u Meksiku tijekom 50-ih, pseudonim mu je bio William Lee, a ostali dijelovi tog lika također pristaju uz autora, poput ovisnosti o heroinu i homoseksualnosti. Scenarij filma potpisuje Guadagninov stalni suradnik Justin Kuritzkes a priču je podijelio u dva glavna poglavlja i epilog.
Daniel Craig kakvog još niste vidjeli
Već iz same priče vidljivo je da ovo nije film za široku publiku. To je sporogoreći film kojem je jedna od tema homoseksualnost. Ona je (queerness) prikazana poput nečega što je izvantjelesno. No, tom temom se redatelj nije pretjerano bavio. Glavna tema kojom se bavi je je patnja koja je pokazana kroz glavnog protagonistu. On je usamljeni sredovječni muškarac koji je upao u depresiju i ne zna što bi sam sa sobom. Teško prihvaća činjenicu da više nije mlad. U svemu tome desi mu se ljubav (zaljubljivanje) i to ona neuzvraćena.

Svojom radnjom ovaj film je definitivno zanimljiv od početka do kraja. S tim da treba reći da je drugo poglavlje malo zanimljivije i redateljski čvršće napravljeno od prvog (također, obogaćen je i dobrim humorom). Taj dio sadrži i izvanredan nadrealni dio u kojem su Lee i Allerton pod utjecajem yage a gola tijela im se spajaju. Tu treba uputiti pohvalu tajlandskom snimatelju Sayombhu Mukdeeprom, kojem je ovo četvrta suradnja s Guadagninom. I ne samo za tu scenu, već za cjelokupni film.
Ono što će vas u ovom filmu iznenaditi i oduševiti je Daniel Craig (James Bond x 5) koji je pružio jednu fenomenalnu izvedbu. Takvog Craiga još niste vidjeli. Ovo je jedna od najboljih (ako ne i najbolja) glumačkih izvedbi u njegovoj karijeri. Naprosto ćete osjetiti očaj i panju koju njegov lik u sebi nosi. Dosta je šteta što se on nije našao barem na listi nominiranih za Oscara jer to je definitivno zaslužio.
Malo drugačiji i “filmski” vredniji
Općenito, ovaj film je glumački na visokoj razini. Mladi Drew Starkey (The Other Zoey, 2023., Hellraiser, 2022.) je izvanredan a posebno treba pohvaliti i Jason Schwartzman (Megalopolis, 2024., TV serija Fargo, 2020.-2023.) te odličnu Lesley Manville (Back to Black, 2024.) u ulozi doktorice Cotter, koja će vas oduševiti svojom otkačenom izvedbom.
Od drugih detalja filma, pohvale se moraju uputiti i za scenografiju i kostimografiju koja vjerno dočarava vrijeme radnje filma. Tu je i dojmljiva je glazbena podloga filma koju potpisuju Trent Reznor i Atticus Ross. Tu su još i pjesme Sinead O’Connor, Nirvane, Princea, Radioheada i dr. koje na izvanredan način upotpunjuju pojedine scena.
Film Queer jedan je od naslova koji filmofili ne bi smjeli nikako zaobići. Oni će u njemu naći vjerojatno puno detalja zbog kojih će ga poželjeti pogledati još jednom. On je odlično odrađeni film, malo drugačiji i zbog toga malo “filmski” vredniji a nimalo komercijalni Ako tražite razlog zašto pogledati ovaj film onda je to upravo Daniel Craig.