S novim filmom ‘Izazov života’ koji je trenutno u kinima i osvaja publiku diljem svijeta, vrijeme je da se prisjetimo koji su to filmovi označili karijeru svestranog Marka Wahlberga.
Mark Wahlberg je od ranih 1990-ih za sebe stvorio ime koje odjekuje uspjehom u industriji zabave. S raznolikim rasponom talenata i uistinu nemilosrdnom radnom etikom, ostavio je trajan utjecaj kao glumac, producent i glazbenik. Od svojih skromnih početaka kao repera do toga da je postao svjetski poznato ime, Wahlberg je sa svakim svojim novim projektom dokazivao kako je jedna od vodećih osoba u svijetu šoubiznisa.
Od repera i modela za donje rublje do poznatog glumca
Wahlbergova karijera u industriji zabave započela je 1991. kada se pridružio hip-hop grupi Marky Mark and the Funky Bunch. Svojim šarmom, dobrim izgledom i neosporivim talentom Wahlberg je brzo stekao popularnost kao reper. Njihova hit pjesma “Good Vibrations” dosegla je vrhove ljestvica i Wahlbergu donijela slavu. Zahvaljujući svom dobrom, uvježbanom izgledu bio je i model za Calvin Klein. Nije prošlo dugo vremena da shvati kako je njegova prava strast zapravo gluma. Njegova povijest kao modela bila je jedan od razloga da se za film Planet majmuna (Planet of the Apes, 2001.) nije želio skinuti u donje rublje kako ga se ne bi povezivalo s periodom života kada je radio za Calvin Klein.
Što se tiče filmskih početaka, prvo se pojavljivao u manjim ulogama koje su prošle relativno nezapaženo, ali nije prošlo dugo prije nego što je dobio uspješnu ulogu u hvaljenom filmu Kralj pornića (Boogie Nights, 1997.) Utjelovljujući problematičnu porno zvijezdu Dirka Digglera, Wahlberg je pokazao svoje glumačko umijeće i dobio brojne pohvale za svoju izvedbu. Ova uloga označila je početak uspješne glumačke karijere koja će mu donijeti brojna priznanja i etablirati ga kao talentiranog glumca u Hollywoodu.
Wahlbergova filmografija impresivan je dokaz njegovog glumačkog dometa. Od akcijskih filmova kao što su Dobar posao u Italiji (2003.) i Pokojni (2006.) do iskrenih drama kao što su Posljednji preživjeli (2013.) i Boksač (2010.), Wahlberg je dosljedno pružao nezaboravne izvedbe. Njegova sposobnost dubinskog i autentičnog utjelovljenja složenih likova priskrbila mu je pohvale kritičara i predanu bazu obožavatelja. Naravno, uvijek se pronašao i pokoji podbačaj, ali čovjek mora zaraditi za život, zar ne?
Karijera producenta
Uz svoje glumačke sposobnosti, Wahlberg se pokazao poduzetnički duh i okušao se u produkciji. Kao producent, sudjelovao je u stvaranju mnogo uspješnih projekata koji su imali odjeka kod publike. Neki od značajnih filmova koje je Wahlberg producirao uključuju Svita (2015.), filmsku adaptaciju popularne TV serije koja je zasnovana na njegovom životu, i Boksač (2010.), biografsku dramu koja je zaradila više nominacija za Oscara.
Wahlbergov uspjeh kao producenta može se pripisati njegovom oštrom oku za zadivljujuće priče i sposobnosti okupljanja talentiranih timova. Iskoristio je svoje iskustvo i stručnost kako bi na filmsko platno prenio jedinstvene i zanimljive priče. Ovaj prodor u produkciju ne samo da je omogućio Wahlbergu da proširi svoje kreativne horizonte, već je također pružio priliku ambicioznim filmašima i glumcima da pokažu svoje talente.
Unatoč svojim postignućima u filmskoj industriji, Wahlberg nikada nije zaboravio svoje glazbene korijene. Tijekom godina povremeno se vraćao svojoj glazbenoj karijeri, surađujući s renomiranim umjetnicima i objavljujući solo pjesme. Wahlbergov glazbeni talent nije samo poslužio kao odušak za njegovu kreativnost, već mu je omogućio i da se poveže s obožavateljima na dubljoj razini.
Koji su to filmovi koji su na ovaj ili onaj način označili karijeru ovog svestranog glumca, pogledajte niže.
Uncharted (2022.)
Originalni naslov: Uncharted
Režija: Ruben Fleischer
Žanr: akcija, avantura
O filmu: U vrijeme kad se masovno snimaju adaptacije video igara, došao je red i na mega-popularnu franšizu Uncharted. Film prati mladog Nathana Drakea koji s iskusnim lovcem na blaga, Sullyjem, kreće u potragu za davno izgubljenim bogatstvom Ferdinanda Magellana. Njih dvojica nisu jedini koji su u potrazi za istim, a avantura ih vodi po cijelom svijetu.
Mark Wahlberg glumi Sullyja, prefriganog mentora mladom Drakeu kojeg je utjelovio Tom Holland. No 2010. Wahlberg je trebao glumiti Nathana Drakea pod David O. Russellovom redateljskom palicom, ali projekt se nije uspio realizirati te je na kraju Wahlberg postao prestar za ulogu. Svijet Uncharteda ga je svejedno dočekao 12 godina kasnije i preuzeo je ulogu Sullyja, ali bez brkova koji su zaštitni znak lika.
Mark Wahlberg i Tom Holland su zabavni zajedno, Uncharted kao cjelina je akcijska avantura kakvih je u posljednje vrijeme sve manje tako da je svaki filmski izlet u lov na blago itekako dobrodošao na velike ekrane. Wahlberg je nedavno podijelio kako ga je studio kontaktirao i poručio mu neka krene puštati brkove jer je vrijeme da se vrati ulozi Sullyja.
Transformers: Doba izumiranja (2014.)
Originalni naslov: Transformers: Age of Extinction
Režija: Michael Bay
Žanr: akcija, znanstvena fantastika
O filmu: Nakon tri filma o Transformersima, Shia LaBeouf je napustio franšizu i ulogu glavnog (ljudskog) junaka preuzeo je Mark Wahlberg. Za razliku od LaBeoufinog Sama Witwickyja koji je većinu vremena bježao od Decepticona i zvao Bumblebeeja i Optimus Primea u pomoć, Wahlbergov Cade Yeager je izumitelj i prava osoba kojem se Autoboti trebaju obratiti za pomoć. Oni to i učine jer vanzemaljski lovac na glave i vladine organizacije nastoje uhvatiti Optimus Primea i ostale Autobote kako bi ih uništili, a sve dok se u pozadini priprema istrebljenje čovječanstva.
Novo poglavlje Transformera s Mark Wahlbergom donosi još više eksplozija, divovskih robota i specijalnih efekata od kojih zastaje dah, ali priča, tijek radnje i postupci likova nikako nisu na istoj razini. Drugim riječima, loši su i potpuno neuvjerljivi. Mark Wahlberg je jedina dobra stvar u cijelom filmu jer se glumom potpuno unio u svoj lik i apsurdnu radnju. Koliko god mu Michael Bay uvalio loš scenarij s jeftinim dijalogom, Wahlberg je objeručke prihvatio to kao najozbiljniju stvar na svijetu i odradio posao kako samo on može. Profesionalno, korektno i kao da mu život ovisi o tome.
Ako je film toliko loš (izuzev specijalnih efekata), zašto je na ovoj listi gdje bi se možda trebalo govoriti o vrhuncima karijere glumca ili pozitivnim stvarima? Transformers: Doba izumiranja je Wahlbergov najuspješniji film njegove karijere sa zaradom od 1,1 milijarde dolara, te je ujedno i najuspješniji film cijele 2014. godine. Wahlberg je glumio i u njegovom nastavku iz 2017., Transformers: Posljednji vitez, i on je drugi po redu najuspješniji Wahlbergov film sa zaradom od 605 milijuna. Možda kritičari nisu voljeli ove filmove, ali Wahlbergu sigurno nisu bili mrski debeli čekovi koje je unovčio zahvaljujući divovskim robotima.
Posljednji preživjeli (2013.)
Originalni naslov: Lone Survivor
Režija: Peter Berg
Žanr: akcija, ratni, biografski
O filmu: Posljednji preživjeli je prva od sveukupno pet suradnji glumca Marka Wahlberga i redatelja Petera Berga, i njihova najuspješnija, barem po pitanju kvalitete filma. Daleko od toga da Posljednji preživjeli nema svojih mana, prvenstveno kod prikaza Afganistanaca kao neukih divljaka i sličnih klišeja. Ali da je Berg režijom pogodio atmosferu filma ispunjenu paranojom i napetosti – apsolutno.
Film je inspiriran istinitim događajima te prati Marcusa Luttrella (Wahlberg) i njegov tim u nastojanjima da zatoče ili ubiju talibanskog vođu Ahmada Shaha. Misija četvorice marinaca nailazi na neočekivanu teškoću i moraju se boriti za vlastiti život okruženi vojskom neprijatelja.
Osim što je Wahlberg često znao govoriti kako je ovo njegov film na koji je najviše ponosan, nije sve prošlo tako lako jer ovo mu je ujedno bio i najzahtjevniji za snimanje. Nekoliko hernija diska, ozlijeđena ramena i razbijeni zglobovi bili su uzrok stalnoj boli, ali nije ju pokazivao budući da su na setu stalno bili prisutni Marcus Luttrell kojeg je glumio i ostali marinci. Bivši vojnici koji su gledali film rekli su kako je ovo jedan od najvjernijih prikaza modernog ratovanja.
Ted (2012.)
Originalni naslov: Ted
Režija: Seth MacFarlane
Žanr: komedija
O filmu: Najpoznatiji po svojim ulogama u akcijskim ili dramskim filmovima, Mark Wahlberg je u Tedu savršeno prisvojio komediju gdje je ponovno pokazao kako se njegove komičarske sposobnosti ne smije zanemariti. Osim što je simpatičan i smušen, njegov lik je najbolji prijatelj s plišanim medvjedićem koji priča, i sve gledatelje Wahlberg je s lakoćom uvjerio da je pričljivi plišani medo najnormalnija stvar.
On je u ulozi Johna Bennetta čiji je plišani medvjedić na Božić oživio kad je John bio dijete, i od tada su nerazdvojni. No, sada se pred Johnom nalazi izbor gdje je prisiljen birati između svoje djevojke Lori i svog najboljeg prijatelja, medvjedića Teda kojeg poznaje 27 godina.
Seth MacFarlane, najpoznatiji kao kreator serija Family Guy (1999.) i The Orville (2017.), stvorio je Teda i posudio mu glas u filmu. S obzirom kakve projekte ima iza sebe, za očekivati je bezobrazan i pomalo djetinjasti humor. Ted je točno takav, urnebesna komedija ali sa srcem na pravom mjestu. Iza svih seksualnih šala, pušenja trave, te ostalih stvari koje plišani medvjedić i njegov ljudski prijatelj rade, krije se priča o prijateljstvu, ljubavi i odrastanju. Upakirana u jako prosti film, naravno. Ali prosti film koji je zaradio gotovo 550 milijuna dolara u kinima što ga čini jednim od najuspješnijih filmova Wahlbergove karijere. Nastavak je izašao 2015., ali nije uspio dočarati magiju originala.
Boksač (2010.)
Originalni naslov: The Fighter
Režija: David O. Russell
Žanr: biografski, sport, drama
O filmu: Mark Wahlbergova druga nominacija za Oscara stigla mu je za film Boksač, ali ovaj puta nije bio nominiran zbog svoje uloge, već kao jedan od producenata filma. Wahlberg ovdje glumi Mickyja Warda, perspektivnog boksača koji nastoji stvoriti ime za sebe u svijetu borbi i izaći iz sjene svog poznatijeg, ali problematičnijeg starijeg polubrata Dickyja Eklunda koji mu je ujedno bio i trener. Priča se zasniva na ranoj karijeri bivšeg boksačkog prvaka u poluvelter kategoriji Mickyja Warda i teškoća koje je morao prebroditi kako unutar, tako i van ringa.
Mark Wahlberg je počeo trenirati za ulogu Mickyja još 2005. godine, 4 godine prije nego je film počeo sa snimanjem, te se toliko posvetio ulozi da je izgradio teretanu i boksački ring unutar svoje kuće, a braća Ward su jedno vrijeme i živjela s njime kako bi što bolje upoznao lika kojeg glumi. Boksač je u konačnici nominiran za 7 Oscara, no osvojio je samo dva i to za najboljeg epizodnog glumca (Christian Bale) i epizodnu glumicu (Melissa Leo). Prije nego je Bale uskočio u ulogu Dickyja Eklunda, ista je bila ponuđena Mattu Damonu, Brad Pittu i Eminemu ali sva trojica su ju odbili što je u konačnici imalo fantastičan ishod za Balea. Možda za Boksača nije nominiran za glumačkog Oscara, ali Wahlbergu uloga Mickyja savršeno pristaje i baš zbog njegove te izvedbe ostalih glumaca, slovi za jedan od najboljih glumčevih filmova.
Murjaci s klupe (2010.)
Originalni naslov: The Other Guys
Režija: Adam McKay
Žanr: akcija, kriminal, komedija
O filmu: Kad je Will Ferrell na plakatu filma, svi znaju da se može očekivati prilično šašava i nerijetko čudna komedija. No uz Ferrella u glavnoj ulozi ovdje je Mark Wahlberg koji je pokazao koliko dobro mu pristaju uloge u komedijama, te je u tome uspio nadigrati i samog Ferrella.
Ferrell i Wahlberg su u ulozi Gamblea i Hoitza, dvojice njujorških policajaca koji idoliziraju najopakije i najcool policajce u stanici, a glume ih Samuel L. Jackson i Dwayne Johnson. Nakon što se Gambleu i Hoitzu pruži prilika da se pokažu na zadatku, stvari ne idu onako kako su planirali. Ferrellov Gamble je potpuno pasivan lik koji sve radi prema propisima, dok Wahlbergov Hoitz ima naglu, energičnu narav i poludi na svaku Gambleovu riječ i postupak.
Murjaci s klupe ismijava policijske mačo stereotipove u filmovima, a to se najbolje vidi na Wahlbergovom Hoitzu koji je u isto vrijeme opaki detektiv i prilično blesav individualac. Najviše smijeha proizlazi iz odnosa dvojice glavnih likova, a Wahlberg je fantastičan u komediji ove vrste, te bi trebao snimati više ovakvih filmova.
Događaj (2008.)
Originalni naslov: The Happening
Režija: M. Night Shyamalan
Žanr: znanstvena fantastika, triler
O filmu: Događaj je jedan od rijetkih filmova za kojeg Mark Wahlberg žali što ga je snimio. Osim toga, za redatelja M. Night Shyamalana ovo je jedan od najgore ocijenjenih filmova, ako ne i najgori. Zašto je onda na ovoj listi ako je baš toliko loš? Jer Wahlberg glumi srednjoškolskog nastavnika znanosti. To je samo jedan od razloga zašto se Događaj ne bi trebao smatrati pretjerano ozbiljnim filmom jer teško da će netko povjerovati da je mišićavi Marky Mark nastavnik, ali baš tako nešto ga čini dodatno zabavnim za gledanje. Uostalom, čini se da je publici bilo lakše prozvati film lošim i zvučati kao svi ostali, nego uživati u napetosti koju je Shyamalan donio ovdje. A toga itekako ima.
Wahlberg je nastavnik koji sa svojom ženom i kćeri njegovog prijatelja pokušava pronaći sigurno mjesto što dalje od kaosa koji se počeo odvijati oko njih. Nitko ne zna što se događa, ali ljudi iz čistog mira postaju suicidalni i to se proširilo cijelom zemljom. Za to vrijeme, nastavnik Wahlberg nastoji dokučiti što bi mogao biti uzrok svemu, a čini se da su biljke odgovorne za to.
Vjerojatno najveći problem filma je što se trudi biti ozbiljan, dok je radnja prilično apsurdna, a to je nedavno potvrdio i sam redatelj rekavši kako je želio snimiti neozbiljan film poput Mjehur ubojica (The Blob, 1958.) gdje želatinasta masa proždire sve na svom putu i stalno se povećava.
Wahlberg je komentirao kako ga se ne može kriviti što je poželio glumiti nastavnika znanosti, ali ovdje barem nije policajac ili lopuža. Alfredu Hitchcocku bi se Događaj sigurno svidio.
Pokojni (2006.)
Originalni naslov: The Departed
Režija: Martin Scorsese
Žanr: kriminalistički, triler
O filmu: Kad se govori o najboljim krimi trilerima i igrama mačke i miša na velikim ekranima, Martin Scorseseov Pokojni će uvijek iskočiti kao jedan od favorita na svačijoj listi. Mada je film osvojio 4 Oscara, Marka Wahlberga je zaobišao pozlaćeni kipić nakon što je glumcu priskrbio njegovu prvu nominaciju, i to za ulogu epizodnog glumca gdje tumači narednika Dignama.
Pokojni je remake hongkonškog filma Pakleni poslovi (Mou gaan dou, 2002.) i govori o dvojici policajaca koji nastoje otkriti tko je od njih krtica za mafiju u policiji, a koji je policajac na tajnom zadatku. Glume ih Leonardo DiCaprio i Matt Damon, vođa irske mafije je Jack Nicholson, dok Martin Sheen i Mark Wahlberg glume kapetana i narednika policije koji pošalju jednog od svojih na tajni zadatak kako bi se infiltrirao u gangstersko podzemlje.
Osim što gledatelja drži na rubu sjedala čitavo vrijeme, Pokojni ima neke od najboljih preokreta u radnji koji će sve ostaviti zatečenim onime što se događa na ekranu. Dok je u svojoj karijeri za Oscara bio nominiran 16 puta, jedini osvojeni i to za najboljeg redatelja Martinu Scorseseu bio je upravo za ovaj film. Što se tiče Wahlberga, još jednom je potvrdio da bez problema može stajati bok uz bok s glumačkim veličinama pored Nicholsona ili Sheena, budući da je ovdje bio jedini glumac nominiran za Oscara.
Četiri brata (2005.)
Originalni naslov: Four Brothers
Režija: John Singleton
Žanr: akcija, kriminalistički
O filmu: Četiri brata je film koji se najčešće zanemaruje u opširnoj Wahlbergovoj filmografiji, vjerojatno iz razloga što na trenutke zna biti prilično nasilan, veliča uličnu pravdu, te su ga prozvali eksploatacijskim u pogledu crnačke kulture koja se ovdje vezuje za kriminal. Garrett Hedlund, Tyrese Gibson, André Benjamin, i Mark Wahlberg su četvorica muškaraca koji uzimaju pravdu u svoje ruke i kreću na glavnog šefa lokalnog kriminala odgovornog za ubojstvo žene koja ih je posvojila i odgojila.
Wahlberg je kriminalac kratkog fitilja, Gibson glumi umirovljenog marinca, Benjamin je obiteljski čovjek koji radi kao građevinar i naizgled se može nazvati najblažim u svojim metodama od ostale četvorice, dok Hedlund glumi najmlađeg brata koji je rock glazbenik. Mark Wahlberg je ovdje pravi ‘zločesti dečko’ i uloga mu pristaje, a kako je najstariji brat od četvorice, svi ostali ga slijede koliko god to ponekad bilo nevoljko. Četiri brata je odličan film osvete, a dodatno je upotpunjen odličnim glumačkim izvedbama i misterijom koja obavija ubojstvo. Godinama se već priča o nastavku i rada na scenariju istoga, a hoće li ikad uspjeti izaći, to će se tek vidjeti.
Dobar posao u Italiji (2003.)
Originalni naslov: The Italian Job
Redatelj: F. Gary Gray
Žanr: akcija, kriminalistički, triler
O filmu: Rane 2000-e su bile pune remakeova klasičnih filmova pljačke poput Nestali za 60 sekundi (2000.) ili Oceanovih jedanaest (2001.). Dobar posao u Italiji spada u istu grupu budući da se temelji na istoimenom filmu iz 1969. godine, i poput izvornika, ovo je zabavna akcija puna simpatičnih kriminalaca i ljigavih negativaca. Mark Wahlberg predvodi grupu iskusnih lopova koji nakon što ih jedan iz njihove grupe izda, kreću povratiti ono što im je uzeto i osvetiti smrt jednog od njihovih.
Kao i u većini filmova koji se vrte oko pljačke, Dobar posao u Italiji ima odličnu glumačku postavu te se uz Wahlberga okupila impresivna ekipa koju čine Charlize Theron, Donald Sutherland, Jason Statham, Edward Norton, Seth Green, i Mos Def. Ali ono po čemu svi najviše pamte film je jurnjava Mini Cooperima koji vjerojatno nikome ne bi bili prvi izbor kao vozilo za bijeg, ali za potjeru kroz kanalizaciju i ostale uske prostore – bili su savršeni.
Nakon izlaska filma, prodaja Mini Coopera je skočila za čak 20 % jer svi su ih htjeli imati. Kako su glumci sami vozili aute, Wahlberg je tijekom treninga lude vožnje povraćao u auto, ali sva muka se isplatila jer Dobar posao u Italiji je bio hit, a Mark Wahlberg je potvrdio svoj status filmske zvijezde.
Tri kralja (1999.)
Originalni naslov: Three Kings
Redatelj: David O. Russell
Žanr: akcija, avantura, komedija, ratni
O filmu: Prvi od nekoliko suradnji koje je imao s redateljem Davidom O. Russellom, Mark Wahlberg je s Tri kralja krenuo u vode akcijskog filma u kojima sve do danas najčešće i pliva. George Clooney, Ice Cube i Mark Wahlberg su u ulozi trojice američkih vojnika koji po završetku Zaljevskog rata kreću u potragu i krađu skrivenog zlata Saddama Husseina. Film je po izlasku, kao i danas, bio omiljen među publikom i kritičarima a to prvenstveno može zahvaliti svojim zvijezdama i Russellovoj stiliziranoj režiji. Jednom riječju – odličan akcijski film.
Tri kralja je pun satire i bezobraznog humora, a akcijske scene izgledaju izvrsno u pustinjskoj avanturi lova na blago i spašavanju svoje braće po oružju. Sva trojica glumaca su odlični u svojim ulogama i čine savršenu ekipu koju želite pratiti na njihovom putovanju, od uglađenog Clooneya, drskog Ice Cubea, sve do “obiteljskog čovjeka” Wahlberga. Možda zato što ima veću pozadinsku priču od ostalih te je između dvije poznate, snažne ličnosti poput Clooneya i Ice Cubea, Wahlberg je ovdje poslužio kao ključna vezivna tvar kako bi film uopće mogao funkcionirati s toliko šarma.
Kralj pornića (1997.)
Originalni naslov: Boogie Nights
Redatelj: Paul Thomas Anderson
Žanr: drama
O filmu: Jedan od prvih filmova Marka Wahlberga i jedan od njegovih najboljih koje je snimio u svojoj višedesetljetnoj karijeri. Drama smještena na kraj 70-ih govori o mladiću Eddieju (Wahlberg) koji radi kao perač suđa u noćnom klubu, te ga kao svoju novu zvijezdu regrutira tvorac porno filmova. Uzevši umjetničko ime Dirk Diggler, Eddie postane jako popularan ali takva slava ima i svoju ružnu stranu koju će tek morati upoznati. Osim što je od mladog Wahlberga Kralj pornića stvorio pravu filmsku zvijezdu, ovo je isto tako bila odskočna daska za redatelja i scenarista Paul Thomas Andersona kojem je ovo bio jedan od prvih snimljenih filmova.
Kralj pornića se danas smatra klasikom i jednim od najboljih filmova 90-ih, a soundtrack koji je popratio film jednako je popularan. Uloga filmaša veterana u porno industriji, Jacka Hornera, pripala je hollywoodskom veteranu Burtu Reynoldsu koji unatoč tome što je mrzio ovaj film, bio nominiran za Oscara za ulogu Hornera. Osim Reynoldsa, za Oscara su nominirani Julianne Moore kao najbolja epizodna glumica i Paul Thomas Anderson za najbolji originalni scenarij.
Kad glumačku karijeru započneš s ovakvim filmom kao što je to učinio Mark Wahlberg, od glumca se očekuje da ipak u budućnosti ispuni neka očekivanja jer ljestvica je postavljena stvarno visoko.