Dodajte blagdanima malo smijeha: 10 božićnih komedija koje je uvijek iznova zadovoljstvo pogledati

Veselje, radost i obiteljsko okupljanje prve su asocijacije na Božić, a one filmske potražite na našoj listi blagdanskih komedija koje zabavljaju i bude blagdanski duh.

Božićno vrijeme je vrijeme ljubavi, radosti i obiteljskog okupljanja. A kad je obitelj na okupu, smijeh je uvijek dobrodošao. Stoga nema boljega od toga blagdane “začiniti” s komedijama koje će nas dobro nasmijati, ali i ispuniti blagdanskim duhom. Podsjećamo na dobro znane naslove koji će mlađoj publici možda biti novi, no svakako će doprinijeti boljem međugeneracijskom uvažanju.

Osim toga, na popisu ima i filmova namijenjenih mlađima, a kojima redovito uživaju i ono nešto stariji…

10. Zapravo ljubav (Love Actually, 2003.)

Jedan od božićnih klasika uvijek iznova pruža odličnu zabavu (Foto: Universal Pictures)

Po mišljenju mnogih, najbolja božićna romantična komedija donosi nekoliko paralelnih, ali opet međusobno povezanih priča, a koja je prvi put prikazana prije punih 20 godina!

Ako vas treba prisjetiti, samo ukratko ćemo reći da se novi britanski premijer, samac David (Hugh Grant), zaljubi se u asistenticu Natalie (Martine McCutcheon). Premijerova starija sestra Karen (Emma Thompson) svjesna je da njezin muž Harry (Alan Rickman) ima vezu, i to s kolegicom s posla, mladom i zavodljivom Miom (Heike Makatsch). Karenin prijatelj Daniel (Liam Neeson) ostao je udovac, a njegov 11-godišnji sin Sam (Thomas Sangster) želi znati sve o ljubavi jer mu se sviđa djevojčica iz škole. Pisac Jamie (Colin Firth) napusti djevojku kad je uhvati da ga vara te otputuje u Francusku kako bi pisao u miru, ali se zaljubi u kućnu pomoćnicu, Portugalku Aureliju (Lúcia Moniz), koja ne zna ni riječi engleskog. Harryjeva tajnica Sarah (Laura Linney) iznimno je stidljiva, a žarko priželjkuje vezu s kolegom iz ureda, mladim i zgodnim Karlom (Rodrigo Santoro). Jamijeva prijateljica Juliet (Keira Knightley) upravo se udala za Petera (Chiwetel Ejiofor), no Peterov najbolji prijatelj Mark (Andrew Lincoln) ponaša se vrlo čudno. Ekscentrična rock-zvijezda Billy Mack (Bill Nighy) u neobičnom je odnosu sa svojim menadžerom…

Film je redateljski debi dobro poznatog scenarista Richarda Curtisa, koji je napisao i scenarij. Naime, on je autor priča nekih od najljepših priča popularnih rom-comova kao što su Četiri vjenčanja i sprovod (Four Weddings and a Funeral, 1994.), Ja u ljubav vjerujem (Notting Hill, 1999.), Dnevnik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001.)…

9. Božićna priča (A Christmas Story, 1983.)

Zračna puška nije uobičajena želja za Božić, ali je jamac dobre zabave uz ovaj film (Foto: MGM/UA)

Film donosi zabavnu priču o dječaku Ralphieju Parkeru (Peter Billingsley)  koji za Božić želi samo jednu stvar – zračnu pušku Red Ryder Carbine Action s dometom od 200 metara. Njegova majka (Melinda Dillon) ne misli da je to prikladan poklon, a slično misli i učiteljica (Tedde Moore), koja je Ralphieju dala nisku ocjenu za sastavak na temu “Što želim za Božić”. Čak i Djed Božićnjak nije oduševljen njegovom željom i upozorava ga da bi mogao izbiti oko.

Ralphie je očajan, jer ako svi misle da ne treba dobiti pušku, neće je ni dobiti, a drugi dar ne želi…

Film je snimljen prema romanu Jeana Shepherda “In God We Trust, All Others Pay Cash”, a scenarij za film napisali su Jean Shepherd, Leigh Brown i Bob Clark dok je redatelj Bob Clark.

8. Luda božićna zvona (Jingle All The Way, 1996.)

Od Arnolda Schwarzeneggera očekujemo da ne odustaje, a on nas neće iznevjeriti ni u ovom filmu (Foto: 20th Century Fox)

Prezaposleni Howard Langston (Arnold Schwarzenegger) nađe se u velikim problemima kad se, zbog čestog izbivanja iz kuće, odluči iskupiti sinu Jamieju (Jake Lloyd) nabavkom popularne igračke TurboMan. Dakako, u potragu za hit-igračkom kreće tek na Badnjak i shvaća da je  potražnja za TurboManom daleko nadmašila proizvodnju. Ipak, on je odustaje u namjeri da baš tu igračku pokloni sinu za Božić te se odlučno suprotstavlja svima koji mu stanu na put, a to je najčešće poštar Myron Larabee (Sinbad) koji je u istoj misiji…

Film je, prema scenariju Randyja Kornfielda, režirao Brian Levant, poznat po komedijama poput Beethovena (1992.), Obitelji Kremenko (The Flintstones, 1994.) ili pak Špijuna iz susjedstva (The Spy Next Door, 2010.).

7. Božićni duhovi (Scrooged, 1988.)

Bill Murray tumači glavni lik u ovoj adaptaciji knjiežvnog klasika ‘Božoćna priča’ Charlesa Dickensa (Foto: Paramount Pictures)

Riječ je o filmskoj adaptaciji “Božićne priče” Charlesa Dickensa. Uspješni, ali bezdušni, TV urednik Frank Cross (Bill Murray) učinit će sve da poveća gledanost svoje televizijske kuće. Stoga u božićno vrijeme smišlja neukusne i neprikladne emisije, a na sam Badnjak otpušta člana televizijske ekipe, Eliota Loudermilka (Bobcat Goldthwait). Zbog svega toga, Franka posjećuje niz duhova koji ga potiču da ponovno razmisli o svom ponašanju. Naime, posjeti ga njegov stari šef, koji je odavno umro, te tri duha – Duh prošlog Božića (David Johansen), Duh sadašnjeg Božića (Carol Kane) i Duh budućeg Božića, koji će ga povesti u šetnju kroz vrijeme i pokazati mu zašto je postao tako pokvaren i što ga čeka ako se ne promijeni. Scenarij za modernu verziju “Božićne priče” napisali su Mitch Glazer i Michael O’Donoghue, a film je režirao Richard Donner kojeg znamo i kao redatelja Smrtonosnog oružja (Lethal Weapon, 1987.), Gooniesa (The Goonies, 1985.), Supermana (1978.) ili pak horora Pretkazanje (The Omen, 1976.).

6. Grinch (The Grinch, 2018.)

I ovaj animirani film Universalovog Illuminationa zabava je i za djecu i za odrasle (Foto: Universal Pictures)

Budući da je u djetinjstvu Božić provodio sam i neželjen u sirotištu, mrzovoljni Grinch (Benedict Cumberbatch) uvjeren je da će, ako svima ostalima upropasti Božić, osjećati bolje. Stoga zeleno dlakavo čudovište, koje sa svojim psom Maxom, živi u spilji u Whovilleu odlučuje svima “ukrasti Božić”.

U međuvremenu, šestogodišnja Cindy Lou Wgo (Cameron Seely) primjećuje da je njezina majka Donna prezaposlena pokušavajući se brinuti za nju i njezinu braću blizance pa odluči poslati pismo Djedu Božićnjaku moleći ga da pomogne njezinoj majci. No kada sretne Grincha, on joj dobaci da će morati osobno razgovarati s Djedom Božićnjakom ako je tako hitno. Majka maloj Cindy kaže da bi put do Sjevernog pola trajao jako dugo pa Cindy uz pomoć svojih prijatelja odlučiti uhvatiti Djeda Božićnjaka. Njezina velikodušnost i blagdanski duh polako osvaja Grinchovo srce koje možda i odustane od zle namjere…

Ovaj animirani film režirali su Scott Mosier i Yarrow Cheney, dok su za scenarij zaslužni Michael LeSieur i Tommy Swerdlow. Film se, dakako, temelji na slikovnici Dr. Seussa “Kako je Grinch ukrao Božić” iz 1957. godine. Činjenica da je film proizvod Universalovog animiniranog studija Illumination, najbolja je preporuka za gledanje.

5. Vilenjak (Elf, 2003.)

Will Ferrell Sjeverni pol zamjenjuje New Yorkom (Foto: New Line Cinema)

Cijeli svoj život se pripremao da postane vilenjak, no shvaća da ne pripada Sjevernom polu. On je, naravno, Buddy (Will Ferrell) koji se još kao jako malo dijete uvukao u torbu Djeda Božićnjaka punu poklona i igračaka, a da on to uopće nije primijetio. Odgajan kao vilenjak, on naposljetku ipak odrasta u čovjeka tri puta većeg i od najvećeg vilenjaka te odlučuje pronaći svoje pravo mjesto u svijetu, točnije – New Yorku. Baca u potragu za svojim biološkim ocem, Walterom (James Caan), koji se pak nalazi na listi zločestih Djeda Božićnjaka. Pronalazi i svog desetogodišnjeg brata koji uopće ne vjeruje u djedicu s poklonima i vilenjake te shvaća da mora “spasiti Božić” za svoju obitelj, New York i cijeli svijet.

Scenarij za film napisao je David Berenbaum, a režirao ga je Jon Favreau koji je u Hollywoodu ostavio dubok trah kao glumac, producent u redatelj, pogotovu u filmovima proizašlim iz Marvelove “radionice”, ali i kao redatelj animiranog filma Kralj lavova (The Lion King).

4. Ljubav i praznici (The Holiday, 2006.)

Film budi nadu da blagdani donose ljubav čak i kad ju ne želimo (Foto: Universal Pictures)

Božićni praznici nisu najbolje vrijeme za one slomljenog srca. Znaju to dobro Amerikanka Amanda (Cameron Diaz) i Engleskinja Iris (Kate Winslet) čija je jedina božićna želja pobjeći od svojih depresivnih ljubavnih života. Njih se dvije upoznaju na internetu i dogovaraju zamjenu domova tijekom praznika. Tako se Iris nađe u vili na Beverly Hillsu, a Amanda uživa u udobnoj engleskoj kućici. Iako uvjerene da im nova ljubavna veza u tom trenutku najmanje treba, obje pronalaze šarmantne lokalne muškarce (Jude Law, Jack Black) kojima je teško odoljeti…

Redateljica, scenaristica i koproducentica filma je “majstorica” romantičnih komedija Nancy Meyers koja stoji iza brojnih dobro nam znanih naslova kao što su Zamka za roditelje (The Parent Trap, 1998.), Što žene vole (What Women Want, 2000.), Ljubav nema pravila (Something’s Gotta Give, 2003.), Previše je složeno (It’s Complicated, 2009.) te Pripravnik (The Intern, 2015.).

3. Čudesni Božić (The Santa Clause, 1994.)

U duhu Božića, mrzovoljni samohrani otac postaje Djed Božićnjak (Foto: Buena Vista Pictures)

Mrzovoljni samohrani otac Scott Calvin (Tim Allen) provodi Badnjak sa svojim sinom Charliejem (Eric Lloyd) i nastoji popraviti njihov odnos, odnosno nadmašiti očuha svoga sina i dobiti njegovu bezuvjetnu naklonost. No, noć poprimi neočekivani preokret kada Djed Božićnjak padne s krova i pogine. Scott oblači njegovo odijelo i nastavlja njegovu misiju. Uskoro sazna da njegova uloga novoga Djeda Božićnjaka nije privremena. Naime, nakon povratka sa Sjevernog pola on se pomalo pretvara u debeljuškastog, sijedog starca kojeg djeca obožavaju. No njegova okolina smatra da je potpuno poludio…

Ovu fantastičnu komediju režirao je John Pasquin, a scenaristički dvojac čine Leo Benvenuti i Steve Rudnick.

2. Posljednji provod (Last Holiday, 2006.)

Ova komedija s “prstohvatom” drame zabavlja, ali i podsjeća da je život kratak i da svaki trenutak treba živjeti punim plućima (Foto: Paramount Pictures)

Što se dogodi kad stidljiva prodavačica posuđa shvati da joj preostaje tek tri tjedna života? Pa najluđi posljednji provod! Dakle, Georgia (Queen Latifah) odleti na odmor iz snova, kao da sutra nikad neće svanuti… Odlazi u Europu i, osim brojnih uzbuđenja, očekuje je i flert sa zgodnim i utjecajnim političarom (Giancarlo Esposito), ali i susret sa šarmantnim kuharom (Gerard Depardieu). Ova komedija s “prstohvatom” drame istovremeno će nas zabaviti, ali i podsjetiti da je život kratak i da svaki trenutak treba živjeti punim plućima. Redatelj filma je Wayne Wang, a scenaristi Jeffrey Price i Peter S. Seaman.

Film se temelji na istoimenom britanskom filmu iz 1950., redatelja Henryja Cassa i scenarista J. B. Priestleyja u kojem su glavne uloge tumačili Alec Guinness i Beatrice Campbell.

1. Sam u kući (Home Alone, 1990.)

Kevin McCallister, iako dijete, zna kako nadmudriti opasne kriminalce (Foto: 20th Century Fox)

I nakon više od 20 godina, ovaj božićni klasik pruža odličnu zabavu uz puno smijeha. Priča se, dakako, vrtio oko Kevina McCallistera (Macaulay Culkin) koji se sa širom obitelji sprema na putovanje u Francusku gdje će provesti božićne blagdane. Nezadovoljan što nitko na njega obraća pažnju tijekom užurbanog spremanja u obiteljskoj kući, Kevin se povlači u osamljeni kutak kuće te na kraju ostaje zaboravljen. Njegova majka (Catherine O’Hara) to primjećuje tek u Europi te očajnički pokušava naći način kako se što prije vratiti, no prije negoli ona dođe, Kevina posjećuju Harry (Joe Pesci) i Marv (Daniel Stern), pljačkaši čiji poslovni plan podrazumijeva provaljivanje u kuće bogataša za vrijeme praznika. Naravno, na njihovom je popisu i kuća McCallisterovih, no, isprva preplašeni, Kevin vrlo brzo dolazi na ideju o postavljanju niza zamki koje će lopovima zadati puno problema, ali i razljutiti ih…

Film je režirao Chris Columbus prema scenariju Johna Hughesa koji je ujedno i producent.

O autoru

O autoru