Aki Kaurismäki najpoznatiji je finski redatelji na svijetu. Njegovi filmovi uvijek zadržavaju prepoznatljiv spoj ironije i empatije te smisao za apsurd. Za njih je dobio niz priznanja i nominacija, među kojima je i ona za Oscara. Ovom prilikom donosimo vam naš izbor filmova ovog posebnog autora koje jednostavno morate pogledati.
Platforma MUBI malo je drugačiji streaming servis. Slobodno se može reći da je vodeći filmski online servis za sve zaljubljenike u film koji u svojoj ponudi objedinjuje streaming filmove, društvenu mrežu i online filmski časopis. MUBI platforma nudi probranu listu filmova iz cijelog svijeta – od kultnih klasika do modernih remek-djela, od najvećih redatelja svih vremena do najvećih novih redatelja. Neki bi rekli – filmofilski raj.
Ironija, empatija i apsurd
Dio njezinog sadržaja su i filmovi Akija Kaurismäkija, najpoznatijeg finskog redatelja na svijetu. Idućeg tjedna, točnije 4. travnja, proslavit će 68. rođendan. U filmske vode krenuo je sa starijim bratom Mikom Kaurismäkijem, s kojim je osnovao producentsko-distribucijsku kuću Villealfa (naziv je hommage filmu Alphaville iz 1965. godine redatelja Jean-Luc Godarda). U svim svojim filmovima ujedno je i scenarist i producent, a direktor fotografije mu je gotovo uvijek Timo Salminen.
Krajem osamdesetih postao je jedan od vodećih autora međunarodne umjetničke kinematografije. Svi njegovi filmovi sadržavaju prepoznatljiv spoj ironije i empatije te smisao za apsurd. Za svoja filmska ostvarenja dobio je niz prestižnih priznanja i nominacija a među njima je i ona za nagradu Oscar.
Od videospotova do igranih filmova
Neizostavan dio njegove biografije su i Lenjingradski kauboj (Leningrad Cowboys), najgori rock’n’roll bend na svijetu čiji je osnivač. Aki Kaurismäki bez ikakve dvojbe poseban je filmski autor. Streaming platforma MUBI nudi čak dvadeset i četiri filma ovog autora.
Osim igranih filmova tu su i njegovi kratki filmovi te videospotovi koje je režirao. Ovom prilikom donosimo vam naš izbor i kratki pregled naslova koje jednostavno morate pogledati.
Zločin i kazna (Rikos ja rangaistus; engleski naslov: Crime and Punishment, 1983.)

Debitantski film Akija Kaurismäkija. Riječ je o osuvremenjenoj adaptaciji istoimenog glasovitog klasičnog romana F. M. Dostojevskog. U središtu priče je Rahikainen, radnik u klaonici i bivši student prava u Helsinkiju. On pronalazi pijanog vozača koji je ubio njegovu zaručnicu i hladnokrvno ga ubija. Njegov zločin vidi mlada žena po imenu Eeva, koja ništa ne govori policiji. Umjesto toga, ona se upušta u ljubavnu vezu koja nikako ne može imati budućnost.
Godine 1984. nagrađen je najprestižnijom finskom filmskom nagradom Jussi u kategorijama najboljeg debitantskog filma i najuspjelijeg scenarija.
Proleterska (gubitnička) trilogija

Ova trilogija sadržava filmove Sjenke u raju (Varjoja paratiisissa; engleski naslov: Shadows in Paradise, 1986.), Ariel (1988.) i Djevojka iz tvornice šibica (Tulitikkutehtaan tyttö; engleski naslov: The Match Factory Girl, 1990.). U ova tri filma, koja djeluju poput socrealistička farsa, Kaurismaki daje prikaz gotovo najnižeg sloja radničke klase svoje rodne Finske. U prvom filmu trilogije Kaurismäki se tematski fokusirao na solidarnost, u drugom na motiv bijega a u trećem se bavi osvetom.

Za film Sjenke u raju godine 1987. nagrađen najprestižnijom finskom filmskom nagradom Jussi u kategoriji najboljeg filma a film Ariel je na Međunarodnom filmskom festivalu u Moskvi 1989. godine nagrađen nagradom FIPRESCI. Nagrade nisu zaobišle ni film Djevojka iz tvornice šibica – godine 1990. na festivalu u Berlinu nagrađen je dvjema sporednim nagradama, nominiran je za Europsku filmsku nagradu u kategoriji najboljeg filma iste godine a godinu dana kasnije nagrađen je najprestižnijom finskom filmskom nagradom Jussi u četiri kategorije (uključujući onu za režiju te najbolju glavnu žensku i mušku sporednu ulogu).
Unajmio sam plaćenog ubojicu (I Hired a Contract Killer, 1990.)

Ovaj film Akija Kaurismäkija prikazan je 1990. godine u konkurenciji festivala u Veneciji. U središtu priče ove crne komedije je sredovječni radnik koji dobije otkaz. Odluči se ubiti ali kako za to nije sposoban u nekom ofucanom lokalu unajmi plaćenog ubojicu i naruči vlastito ubojstvo. Dok čeka ubojicu, međutim, pogriješi i popije viski prvi put u životu, upozna ženu i odmah se zaljubi.
Snimatelj Timo Salminen, redateljev stalni suradnik, odnio je 1991. godine najprestižniju finsku filmsku nagradu Jussi za najbolju fotografiju. Zanimljivost filma je da se u cameo-roli gitarista pojavljuje Joe Strummer, jedan od osnivača i frontman nekadašnjeg kultnog benda The Clash.
Čovjek bez prošlosti (Mies vailla menneisyyttä; engleski naslov: The Man Without a Past, 2002.)

Za ovu humornu romantičnu dramu može se reći da predstavlja vrhunac zrelosti ne samo dotadašnje, nego i cjelokupne karijere scenarista i redatelja Akija Kaurismäkija. Priča filma bavi se bezimenim čovjekom koji stiže vlakom u provincijski grad i biva gotovo na smrt prebijen. Posljedica je gubitak pamćenja, što ga prisiljava da svoj život počne iz početka. Uskoro, on pronalazi ljubav i druge nove vrijednosti.
Godine 2002. na festivalu u Cannesu nagrađen je s čak četiri nagrade, među ostalim Velikom nagradom žirija, nagradom za najbolju glumicu (Kati Outinen) te Nagradom Ekumenskog žirija. Iste godine film je nominiran za Europsku filmsku nagradu u sedam kategorija. Godine 2003. film je imao i nominaciju za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg međunarodnog filma.
Le Havre (2011.)

Humorna egzistencijalna drama scenarista i redatelja Akija Kaurismäkija, ostvarenje je u kojem se posvetio (na sebi svojstven način) temi afričkih imigranata u Francuskoj. Naglašeno šalje poruku da humanizam mora biti jači od svih zakona i krute realnosti. Film karakteriziraju i odlične glumačke izvedbe.
Godine 2011. film je nagrađen trima nagradama na festivalu u Cannesu te je nominiran za Europsku filmsku nagradu u četiri kategorije (najbolji europski film, redatelj, scenarist i glumac).
Opus “Lenjingradski kauboji”

Neizostavan dio filmskog opusa Akija Kaurismäkija su i Lenjingradski kauboji. Oni su glavni protagonisti njegova dva filma – Lenjingradski kauboji idu u Ameriku (Leningrad Cowboys Go America, 1989.) i Lenjingradski kauboji susreću Mojsija (Leningrad Cowboys Meet Moses, 1994.).
Lenjingradski kauboji idu u Ameriku kultni je Kaurismäkijev naslov. Riječ je o spoju filma ceste i glazbene komedije, koji je vrlo privlačno i zabavno ostvarenje. Ovim filmom ovaj finski redatelj napokon je privukao i pozornost šire međunarodne publike. Njegov nastavak, Lenjingradski kauboji susreću Mojsija dočekali smo 1994. Vezano za ovaj film Kaurismäki izjavio je za ovaj filma bio inspiriran Starim zavjetom te dodao:”Prekasno sam shvatio da ga nitko nije pročitao.” Iako ovaj nastavak nije bio uspješan kao prvi film, ispunjen je humorom i gegovima karakterističnim za njegova ostvarenja.

Ovim naslovima svakako treba pridodati naslov Totalni šou za balalajke (Total Balalaika Show, 1994.). To je burni dokumentarac o koncertu u Helsinkiju kada su 1993. zajedno nastupili Leningrad Cowboys i Ansambl Aleksandrov, poznatiji kao Zbor i Balet Crvene armije. Izvodili su američki rock, kao i tradicionalne ruske napjeve. Koncert je održan na otvorenom i bilo je prisutno oko 70.000 ljudi.
Rocky VI (1986.)

Kratki igrani film Akija Kaurismäkija, crno-bijela parodija na četvrti nastavak filmskog serijala Rocky, iza kojeg stoji čuveni Sylvester Stallone. Priča filma prati naslovnog junaka, američkog boksača, koji dolazi u Helsinki kako bi se borio sa sovjetskim prvakom. Nemilosrdni glam-rock gitarski rifovi prate film koji je Kaurismäki snimio nezadovoljan Stalloneovim ostvarenjem.