Neki nisu čitali scenarije, neki su snimali iz pogrešnih razloga, a neki su se kasnije politički ili moralno distancirali. Uglavnom, evo koji su poznati glumci požalili zbog nekih svojih uloga.
Glumci znaju da su zbog svog posla neprestano pod povećalom javnosti. Prati se svaki njihov pokret, analizira svaka riječ…, no nije neuobičajeno ni da sami sebi upute najstrože kritike. Tako imamo s jedne strane onaj tip glumaca koji teško podnose negativne recenzije, i s druge strane, one glumce koji otvoreno priznaju vlastite pogreške pa čak nezadovoljstvo pojedinim ulogama koje su im obilježile karijere.
Tako je, primjerice, engleska glumica, Kate Winslet, unatoč globalnom uspjehu filma Titanic (1997.), izrazito nezadovoljna svojom izvedbom, posebno američkim naglaskom, koji je okarakterizirala “užasnim”. Brad Pitt je film Sjeme zla (The Devil’s Own, 1997.) opisao kao “najneodgovorniji dio filmskog stvaranja” u kojem je sudjelovao, izražavajući nezadovoljstvo zbog problema s produkcijom i scenarijem. Daniel Radcliffe priznao je da mu je izvedba u filmu Harry Potter i princ miješane krvi (Harry Potter and the Half-Blood Prince, 2009.) bila “jednolična” i da se osjeća neugodno gledajući taj film, a Sylvester Stallone je komediju Stani ili će moja mama pucati (Stop! Or My Mom Will Shoot, 1992.) nazvao “možda jednim od najgorih filmova u cijelom Sunčevom sustavu”.
No, nisu ovo rijetki primjeri poznatih glumaca koji su pokazali visoku dozu samokritike. U nastavku donosimo još 10 sličnih primjera…

Timothée Chalamet – Kišni dan u New Yorku (A Rainy Day in New York, 2019.)
Timothée Chalamet je, u romantičnoj komediji Woodyja Allena, Gatsby Welles, mladić iz bogate obitelji koji s djevojkom (Elle Fanning) dolazi u New York, gdje ih razdvajaju kiša i niz nepredviđenih susreta.
Međutim, nakon što su se tijekom #MeToo pokreta ponovno aktualizirale optužbe za seksualno zlostavljanje koje je Allenova posvojena kći Dylan Farrow iznijela još 1992., Chalamet je izrazio žaljenje zbog sudjelovanja u filmu. U siječnju 2018. objavio je na Instagramu da ne želi profitirati od tog projekta te je najavio da će cijeli honorar donirati.
“Ne želim profitirati od svog rada na tom filmu i stoga ću cijeli honorar donirati trima organizacijama: Time’s Up, LGBT Centru u New Yorku i RAINN-u”, napisao je Chalamet.
Ova odluka izazvala je reakciju Woodyja Allena, koji je u svojoj autobiografiji “Apropos of Nothing” tvrdio da je Chalamet rekao njegovoj sestri Letty Aronson da je to učinio zbog pritiska javnosti i kako bi poboljšao svoje šanse za osvajanje Oscara za film Skrivena ljubav (Call Me by Your Name, 2017.).
Film Kišni dan u New Yorkusnimljen je još 2017., no zbog problema u distribuciji (Amazon Studios je odustao od njegovog prikazivanja u SAD-u), premijerno je prikazan tek 2019. u Poljskoj, nakon čega je distribuiran u nekoliko europskih i azijskih zemalja.
Chalametova odluka da se distancira od projekta i donira honorar bila je dio šireg trenda među glumcima koji su surađivali s Allenom, uključujući Rebeccu Hall i Griffina Newmana, koji su također izrazili žaljenje zbog sudjelovanja u filmu i donirali svoje honorare organizacijama koje se bore protiv seksualnog zlostavljanja .
Ryan Reynolds – Green Lantern (2011.)
Baš kao i publika, ni Ryan Reynolds nije zadovoljan filmom Green Lantern te često i otvoreno izražava žaljenje zbog svoje uloge u njemu. Naime, film je doživio neuspjeh i kod kritike i kod publike, a budžetom od 200 milijuna dolara, jedva je uspio pokriti troškove. Zog svega toga ne čuti tek 26 posto pozitivnih ocjena filmskih kritičara na Rotten Tomatoesu.
Reynolds je priznao da nije pročitao scenarij prije nego što je prihvatio ulogu, što je kasnije opisao kao “frustrirajuće” i “pomalo zastrašujuće” iskustvo.
“Zaista vam treba vizionar iza takvog filma, ali ovo je bio klasičan holivudski slučaj: ‘Imamo poster, ali nemamo scenarij ili jasnu viziju; hajde da počnemo snimati!'”, rekao je glumac u jednom intervjuu.
Njegovo nezadovoljstvo filmom jasno je prikazano i u filmu Deadpool 2 (2018.), gdje Deadpool putuje kroz vrijeme i ubija verziju Ryana Reynoldsa koja upravo čita scenarij za Green Lantern, uz komentar: “Nema na čemu, Kanado!”.
Unatoč svemu, Reynolds je istaknuo da ne žali zbog svega što je film donio, jer je upravo na snimanju upoznao svoju buduću suprugu, Blake Lively. Također, iskustvo s Green Lanternom potaknulo ga je da preuzme veću kontrolu nad projektima poput Deadpoola, gdje je osobno angažirao scenariste i aktivno sudjelovao u kreativnom procesu .


Viola Davis – Tajni život kućnih pomoćnica (The Help, 2011.)
Iako joj je uloga Aibileen Clark u ovom filmu redatelja Tatea Taylora donijela nominaciju za Oscara, Viola Davis je kasnije izrazila duboko žaljenje zbog sudjelovanja u tom projektu.
“Postoji dio mene koji osjeća da sam izdala sebe i svoj narod jer sam sudjelovala u filmu koji nije bio spreman ispričati cijelu istinu” , rekla je slavna glumica.
Naime, film se temelji na romanu Kathryn Stockett i prikazuje priču bjelkinje, novinarke Skeeter (Emma Stone) koja ’60-ih godina prošlog stoljeća intervjuira kućne pomoćnice crne boje kože. Davis je kritizirala film zbog toga što je, unatoč fokusu na živote crnkinja, priča ispričana iz perspektive bjelkinje, čime su osjećaji likova poput Aibileen i Minny (Octavia Spencer) ostali u sjeni.
Davis je također naglasila da je film “napravljen kroz filter i u močvari sistemskog rasizma”, što je dodatno pojačalo njezino nezadovoljstvo.
Unatoč profesionalnom priznanju i pozitivnim iskustvima s kolegama na setu, njezina retrospektiva na ovaj film podsjetnik je koliko je važno autentično prikazati priče marginaliziranih zajednica u filmskoj industriji.
Jason Momoa – Conan Barbarin (Conan the Barbarian, 2011.)
Iako je ulogu u rebootu filma iz 1982., u kojem je naslovnoj junaka tumačio Arnold Schwarzenegger, preuzeo nadajući se da će njome započeti karijeru filmske zvijezde, film je doživio komercijalni i kritički neuspjeh. Naime, zaradio je samo 48,8 milijuna dolara na globalnoj razini, što je manje od njegovog budžeta od 90 milijuna dolara.
“Bio sam dio mnogih projekata koji su stvarno loši, i filmova nad kojima nemaš kontrolu. Conan je bio jedan od njih. To je jedno od najboljih iskustava koje sam imao, ali je preuzeto i pretvoreno u veliku hrpu sranja”, rekao je jednom prilikom Jason Momoa.
I redatelj, Marcus Nispel, nezadovoljan je konačnim rezultatom pa ne čudi što je produkciju filma opisao kao svoje “najgore iskustvo”.
Unatoč neuspjehu filma, Momoa je iste godine stekao međunarodnu slavu ulogom Khala Droga u seriji Igra prijestolja (Game of Thrones, 2011. – 2019.), što je otvorilo vrata njegovoj uspješnoj karijeri koja podrazumijeva i ulogu Aquamana u DC-jevom filmskom svijetu.


Matt Damon – Bourneov ultimatum (The Bourne Ultimatum, 2007.)
Matt Damon je postigao veliki uspjeh ulogom Jasona Bournea u trilogiji koja je redefinirala akcijski žanr, no iza kulisa snimanja trećeg filma, Bourneov ultimatum, odvijala se prava drama. Damon je bio izuzetno nezadovoljan prvotnim scenarijem koji je napisao Tony Gilroy, nazivajući ga “nečitljivim” i “sramotnim”.
“Ne krivim Tonyja što je uzeo gomilu novca i predao ono što je predao. Samo što je to bilo nečitljivo. To je kraj karijere. Mogao bih to staviti na eBay i to bi bio kraj za tog tipa. To je užasno. Stvarno je sramotno!”, rekao je oskarovac za GQ.
Naime, Gilroy je imao ugovor prema kojem je trebao predati samo jednu verziju scenarija, bez obveze na daljnje dorade. Međutim, zbog nezadovoljstva tim scenarijem, redatelj Paul Greengrass angažirao je scenariste Scotta Z. Burnsa i Georgea Nolfija da preprave scenarij tijekom samog snimanja. Nolfi je svakodnevno pisao nove stranice scenarija kako bi se prilagodili snimanju, što je Damon opisao kao “nepoželjnu metodu snimanja filma”.
Unatoč problemima u produkciji, Bourneov ultimatum je postigao ogroman uspjeh, zaradivši 444 milijuna dolara i osvojivši tri Oscara – za montažu i zvuk (odnosno za najbolju montažu zvuka i najbolji miks zvuka, no 2020. te su dvije kategorije spojene u kategoriji “najbolji zvuk”). Damon je kasnije izrazio žaljenje zbog javne kritike Gilroya te istaknuo da ne bi ni komentirao da ne poštuje Gilroyev talent.
Ovaj je film možda i najslikovitiji primjer uspješnog filma, kaosa koji je vladao u pozadini te profesionalnih nesuglasica koje itekako utječu na kreativni proces.
Katherine Heigl – Zalomilo se (Knocked Up, 2007.)
Unatoč tome što je ova hit-komedija redatelja i scenarista Judda Apatowa, ostvarila veliki komercijalni uspjeh i učvrstila njezin status u Hollywoodu, Katherine Heigl je već godinu dana nakon objavljivanja filma izjavila da film smatra “pomalo seksističkim”, navodeći da prikazuje žene kao “zle, bez smisla za humor i ukočene”, dok su muškarci prikazani kao “simpatični, smiješni i veseli momci”.
Heigl je pak kasnije izrazila žaljenje zbog svojih komentara, nazvavši ih “glupima” i priznala da je trebala osobno razgovarati s redateljem i kolegama umjesto što je kritike iznijela javno. Unatoč tome, njezine izjave izazvale su negativne reakcije u industriji, a Heigl je stekla reputaciju “teške” suradnice, što je utjecalo na njezinu karijeru u godinama koje su uslijedile.
U filmu Zalomilo se, Katherine Heigl tumači Alison Scott, ambicioznu TV novinarku koja je upravo dobila priliku za voditeljsku poziciju na kanalu E!. No, dok slavi svoj poslovni uspjeh, Alison upoznaje Bena Stonea (Seth Rogen), s kojim nakon spontane noći završava u neželjenoj trudnoći. Unatoč njihovim različitim životnim stilovima i očekivanjima, Alison odlučuje pružiti priliku Benovom očinstvu, što ih oboje vodi kroz niz izazova i osobnih promjena.


Zac Efron – High School Musical (2006.)
Iako mu je uloga Troya Boltona u ovoj popularnoj franšizi otvorila vrata Hollywooda, Zac Efron kasnije je dao do znanja da nije baš pretjerano zadovoljan tom fazom svoje karijere.
“Kad se osvrnem na sebe, ponekad poželim udariti tog tipa. Kvragu s njim! Napravio neke cool stvari s nekim cool ljudima, ali i dalje je samo onaj klinac iz High School Musicala“, rekao je Efron te priznao da je već nakon prvog filma shvatio da to nije smjer kojim želi ići. Unatoč tome, nastavio je glumiti u nastavcima, a franšiza je postigla ogroman uspjeh. Prvi film je bio televizijski projekt, ali High School Musical 3: Senior Year iz 2008. prikazan je u kinima i zaradio je više od 250 milijuna dolara širom svijeta.
S vremenom, Efron je promijenio svoj stav prema franšizi. U intervjuu za Vanity Fair, prisjećajući se scene iz filma, rekao je:
“Mislim da smo svi tada pomislili: ‘Hoće li ovo biti cool?’ Bilo je to stvarno posebno iskustvo, i još uvijek sam ponosan na sve te dečke jer je to bilo teško… Volim vas, Kenny. Nedostajete mi”, rekao je Efron posebno istaknuvši redatelja Kennyja Ortegu, a povezivanju s tom ulogom ne može pobjeći ni dandanas.
Iako je Zac Efron karijeru izgradio raznolikim ulogama u filmovima, među kojima su i Krajnje izopačen, nepojmljivo zao i opak (Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, 2019.) te Čelična kandža (The Iron Claw, 2023.), Troy Bolton ostaje neizbrisiv, i jedan od najvažnijih, trenutaka njegove filmografije.
Bill Murray – Garfield (Garfield: The Movie, 2004.)
Bill Murray je prihvatio ulogu Garfielda u ovom filmu zbog – nesporazuma. Naime, mislio je da je scenarij napisao Joel Coen, poznat po suradnji s bratom Ethanom u filmovima poput Fargo (2014.) i Veliki Lebowski (The Big Lebowski, 1998.), no scenarij za Garfielda je napisao Joel Cohen, u čijoj filmografiju su, primjerice, filmovi Popust na količinu (Cheaper by the Dozen, 2003.) i Tata u akciji 2 (Daddy Day Camp, 2007.). Murray je priznao da nije pažljivo pročitao scenarij prije nego što je pristao na ulogu. Tek tijekom snimanja shvatio je pogrešku.
“Pogledao sam scenarij, vidio ime Joel Coen i pomislio: ‘Odlično, volim te, Coene!’ Kasnije su mi objasnili da to nije ‘taj’ Joel Coen”, priznao je Murray.
Unatoč razočaranju, Murray je ponovno posudio glas Garfieldu u nastavku Garfield 2 (Garfield: A Tail of Two Kitties, 2006.). Svoj osjećaj prema ovim filmovima sažeo je u cameo ulozi u filmu Dobro došli u zemlju zombija (Zombieland, 2009.), u kojem, na pitanje žali li zbog čega, odgovara: “Možda zbog Garfielda”.


George Clooney – Batman & Robin (1997.)
Dio impresivne glumačke postave, zapravo glavni glumac, u filmu iz 1997. Batman & Robin, je George Clooney. Osim njega, u filmu redatelja Joela Schumachera, glumili su i Arnold Schwarzenegger te Uma Thurman i sve je ukazivalo na to da je film predodređen za uspjeh, no na kraju nije bilo tako.
Nije se svidio ni kritici ni publici te ima tek 12 posto pozitivnih ocjena na Rotten Tomatoesu.
George Clooney nikad nije skrivao svoje nezadovoljstvo filmom.
“Mislim da smo možda ubili franšizu”, rekao je jednom prilikom te dodao da je čisti “gubitak novca”. Također je rekao da je to “fizički bolno” za gledati i da je “bio loš u tome”.
Unatoč negativnom iskustvu, Clooney je iskoristio ovu ulogu kao priliku za rast, izjavivši da mu je pomogla da preispita svoje profesionalne izbore i usmjeri se prema kvalitetnijim projektima.
Hugh Grant – Dama i razbojnik (The Lady and the Highwayman, 1988.)
Definicija šarmantnih likova u romantičnim komedijama – Hugh Grant – najradije bi da nije snimio film Dama i razbojnik. Riječ je o TV filmu temeljenom na romanu Barbare Cartland, u kojem Grant tumači lik Luciusa Vynea, plemića koji postaje maskirani razbojnik poznat kao “Silver Blade”. Radnja je smještena u Englesku, u 17. stoljeće, tijekom restauracije monarhije. Lucius spašava svoju rođakinju, Lady Pantheu Vyne (Lysette Anthony), od prisilnog braka i spletkarenja na kraljevskom dvoru. Film obiluje romantičnim zapletima, dvobojima i dvorskim intrigama.
“Niskobudžetni film, loša perika, loš šešir. Izgledam kao Deputy Dawg”, ukratko je objasnio svoje nezadovoljstvo ovim filmom, ponajviše lošom kostimografijom i isto takvom produkcijom.
“Kad sam napet, moj glas je dvije oktave viši. Tako da sam, kao Deputy Dawg, iskočio iz drveća kad bi kočija prolazila i vikao: ‘Stani i predaj se!’ Bilo je loše…”, obrazložio je Hugh Grant.
Unatoč zvjezdanoj glumačkoj postavi, koja uključuje i Michaela Yorka kao kralja Charlesa II. te Olivera Reeda kao Sir Philipa Gagea, film redatelja Johna Hougha nije uspio ostaviti značajan trag, a Grant ga danas spominje kao jedan od svojih najmanje omiljenih projekata.
