Prošireni i svježi pogled Quentina Tarantina na Hollywood 1969. godine 

Svojim filmom Bilo jednom… u Hollywoodu redatelj Quentin Tarantino  oduševio je i kritiku i publiku. Dvije godine nakon njegovog uspjeha napisao je njegovu novelizaciju. Roman je postao bestseler a donosi kompletno novo promišljanje filmske priče. Ovo je roman koji ljubitelji istoimenog filma ne smiju nikako propustiti.

Quentin Tarantino snimio je 2019. godine film Bilo jednom… u Hollywoodu (Once Upon a Time… in Hollywood) i (kao i obično) oduševio je i kritiku i publiku. U njegovoj impresivnoj glumačkoj ekipi su Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Austin Butler, Dakota Fanning, Al Pacino, Bruce Dern te Luke Perry. Mnogobrojne nominacije i nagrade nisu izostale. Tako je film imao sveukupno deset nominacija za Oscara a odnio je dva. Jedan je odnio Brad Pitt kao najbolji sporednog glumac a drugi je otišao u ruke Barbare Ling i Nancy Haigh u kategoriji najboljeg produkcijskog dizajna. Dodajmo i tri Zlatna globusa – prvi za najbolji film, drugi za Brad Pitta i treći za Quentina Tarantina za scenarij.

Odmah bestseler

Krajem 2020. godine proširila se vijest da će Tarantino ovaj svoj film pretvoriti i u roman i to zahvaljujući ugovoru koji je potpisao s glasovitom izdavačkom kućom HarperCollins Publishers. Od tada pa sve do 29. lipnja 2021. godine s nestrpljenjem se očekivao taj njegov spisateljski rad. To se itekako vidjelo i po njegovoj prodaji jer je, odmah po objavljivanju, postala najprodavanija knjiga na Amazonu. Uz to, roman je zasjeo na prvo mjesto ljestvice  najprodavanijih knjiga The New York Timesa već u prvom tjednu.

Naslovnica romana “Bilo jednom u Hollywoodu” (Foto: Stilus)

Zahvaljujući nakladniku Stilus knjiga, ovaj urnebesno zabavan, brutalan i povremeno šokantan roman Tarantinov roman stigao je pred hrvatsku čitateljsku publiku početkom 2022. godine. Za njegov prijevod pobrinula se Mirna Čubranić. Odmah treba naglasiti da ova novelizacija njegovog istoimenog filma nije njegovo puko prepričavanje. To je jedan svježi i razigrani odmak od njega, njegova nadogradnja ili kako je on to sam rekao “kompletno novo promišljanje priče”.

Njegova priča vodi nas u Hollwood 1969. godine. Glavni likovi – Rick Dalton – nekoć je imao vlastitu televizijsku seriju, ali sad igra negativce tjedna i tugu utapa u whiskey sourima. Hoće li ga telefonski poziv iz Rima spasiti ili će mu zapečatiti sudbinu?; Cliff  Booth – Rickov dubler i najozloglašeniji muškarac na svakom filmskom setu jer je jedini koji se možda izvukao nekažnjeno s ubojstvom; Sharon Tate – napustila je Teksas sanjajući da postane filmska zvijezda i svoj je san ostvarila. Dane slave provodi u kući u Cielo Driveu, visoko na holivudskim brdima; Charles Manson – bivši zatvorenik okupio je oko sebe hrpu otupjelih hipija uvjerenih da im je on duhovni vođa, ali svega bi se toga odrekao da postane rock-zvijezda…

O novelizacijama

U razgovoru za Deadline, Tarantino je rekao da voli novelizacije, da su to bile prve knjige za odrasle koje sam ikada pročitao i počeo ih je ponovno čitati. Nakon toga došao je na ideju da napiše novelizaciju nekog svog filma:”Moj početni instinkt bio je pretvoriti film “Psi iz rezervoara” [Reservoir Dogs, 1992.] u novelizaciju zbog kriminalističkog aspekta. Činilo mi se da je idealan da ga se stavi u knjižaru pod odjeljkom “misteriozni zločini”. Ali onda sam pomislio: “Posljednje što sam radio bilo je “Bilo jednom u Hollywoodu”, ljudima se svidio”. To mi  se činilo kao stvarno dobra perspektiva.”  

Up Next
You can skip ad in
SKIP AD >
Ad will start in..
Advertisement
Uključi zvuk
LIVE
 / 
  • Speed1
  • Subtitles
  • Quality
  • Audio
Quality
    Speed
    • 2x
    • 1.5x
    • 1.25x
    • 1x (Normal)
    • 0.5x
    Subtitles
      Audio
        Embed this video:
        Copy
        Copy video link:
        Copy
        Chapters
          • Copy video url at current time
          • Fullscreen Exit Fullscreen
          This content is private
          Submit
          Please enter valid password!
          Age Verification
          By clicking enter, I certify that I am over the age of 21 and will comply with this statement.
          ENTER
          or
          EXIT
          Coming Next
          CANCEL

          U razgovoru se osvrnuo i na pisanje novelizacija općenito:” Većina novelizacija, su napisane dok se film snima. Autori nikad nisu vidjeli film, ali imaju knjigu snimanja. Tako, na primjer, kada je Alan Dean Foster napisao roman Alien, nije imao pojma kako izvanzemaljac izgleda u filmu.” Na pitanje koliko je često da pisac-redatelj radi novelizaciju dao je odgovor:”Samuel Fuller je to učinio dosta puta, na Velika crvena divizija [The Big Red One, 1980.], Goli poljubac [The Naked Kiss, 1965.] i oko tri ili četiri njegova filma. Sylvester Stallone napravio je novelizaciju za Paklena četvrt [Paradise Alley, 1978.]. John Milius napravio je novelizaciju za Vjetar i lav [The Wind and the Lion, 1975.].

          Ideja za film

          A svemu je, kao vrsni poznavatelj povijesti Hollywooda, dodao i sljedeće:”A sad malo o povijesti novelizacije.U ugovoru s Cehom pisaca [Writers Guild contract], ako su radili novelizaciju, posao se prvo morao ponuditi scenaristu. Mnogo je novelizacija koje su napisali scenaristi. Anthony Shaffer je napisao novelizaciju Čovjeka od pruća [The Wicker Man, 1973.], a Colin Higgins je napisao novelizaciju Harolda i Maude [Harold and Maude, 1971.]. Često su scenaristi bili nezadovoljni onim što se na kraju dogodilo filmu. Nije im se svidjela glumačka postava, nisu im se svidjele prepravke. Ovo se promijenilo i ono se promijenilo. Dakle, u novelizaciji su scenaristi mogli odraditi svoju verziju.

          Quentin Tarantino je u razgovoru za popularni W magazine, u veljači prošle godine, otkrio Kako je uopće došao na ideju za film Bilo jednom… u Hollywoodu:”Napisao sam uvodno poglavlje za “Bilo jednom u… Hollywoodu” pod nazivom “Čovjek koji je želio biti McQueen” [The Man Who Would Be McQueen] prije 14 godina, tijekom moje novinarske turneje u Londonu za Otporan na smrt [Death Proof, 2007.].  Bila je to povijest karijere Ricka Daltona. [fiktivnog TV glumca iz 60-ih, kojeg u filmu glumiti Leonardo DiCaprio] To je najdraža stvar koju sam ikada napisao. Onda sam si rekao nešto poput, Ok, koga ja zajebavam? Od ovoga ću napraviti film samo da mogu snimiti filmove koje je radio Rick Dalton! Tako da mogu snimiti te isječke i napraviti te plakate i napraviti sve te oznake. Zatim sam proveo dvije godine pokušavajući smisliti kako svoje malo poglavlje o kinematografiji pretvoriti u film.

          U tom razgovoru dodatno je objasnio zašto se odlučio ovaj film pretvoriti u roman. O tome je rekao:”Scenarij je bio nacrt, ali je to bila jedna od onih stvari za koju sam imao tonu materijala. Htio sam učiti o Hollywoodu 60-ih. Samo sam pisao, pisao, pisao. Postojala je i ideja da je knjiga knjiga, a film film, a ja želim da knjiga funkcionira kao roman i čini stvari koje roman može.

          Razlike romana u odnosu na film

          Zanimljiva je stavka da, za razliku do filma, roman ima scene seksa. Na pitanje zašto je to tako je odgovorio:” Da. Ne zanima me snimanje golih ljudi u filmu. Ne želim uvjeravati glumce da rade stvari koje bi im mogle biti neugodne. Mislim, gledajte, da je 1971., vjerojatno bih se drugačije osjećao. Ali otkako radim filmove, to je teško pitanje. Ali s knjigom ne degradiram nikoga, samo su plodovi moje mašte.

          Leonardo DiCaprio i Brad Pitt u filmu “Bilo jednom u… Hollywoodu” (Foto: Columbia Pictures)

          Tarantino je u romanu Bilo jednom u Hollywoodu napravio poneku razliku u odnosu na film. Oni koji su dublje ušli u tu tematiku uspjeli su nabrojati ukupno njih 37. Roman donosi nove pojedinosti i o nekim likovima iz filma. Mnoge je oduševilo (a mnoge će tek oduševiti) da također otkriva mnogo više o tajanstvenom kaskaderu Cliffu Boothu, kojeg u filmu glumi Oscarom nagrađeni Brad Pitt. Tako roman u biti pomiče velik dio fokusa s lika Ricka Daltona u filmu (kojeg glumi Leonardo DiCaprio) na Cliffa, otkrivajući obilje pozadinske priče, osobnih anegdota i otkrića koja su u filmu ostala dvosmislena.

          Dok film Cliff prikazuje opuštenu, cool osobu koja samo želi izvesti neke vratolomije i družiti se s nekim Mansonovim djevojkama, njegova verzija u romanu je mnogo složenija. U razgovoru za Amazon Book Review osvrnu se kako je bilo to pisati:” Oh, bilo je sjajno. Bilo je posebno zabavno iskočiti iz muke ta dva dana u kojima se priča odvija i moći otići pet godina prije ili osam godina prije i na neki način ispričati Cliffovu priču. Jer to nije sadržano nužno u tom vremenskom razdoblju od 1969. Ali također i sama ideja da se sve njegove pustolovine djeluju kao zasebni mali mini romani.

          Romanopisac koji pokušava biti redatelj

          Kao što je već rečeno, ovaj Tarantinov roman odlično je prihvaćen od publike a i kritika mu je bila sklona. Tako je Dwight Garner, književni kritičar The New York Timesa, o njemu napisao:”Prvi roman Quentina Tarantina je, da posudimo frazu iz njegova opusa, ukusno piće… On je ovdje da ispriča priču, u stilu Elmorea Leonarda uzmi ili ostavi i usput napravi mjesta za razgovor o nekim stvari do kojih mu je stalo — stari filmovi, muško prijateljstvo, osveta i iskupljenje, glazba i stil… U “Bilo jednom u Hollywoodu” Tarantino čini da pričanje priče koja okreće stranice izgleda lako, a to je najteži trik od svih.

          Cijenjeni The Washington Post je pak napisao:”Klasični, iskričavi Tarantino…Njegov eksplozivan dijalog, s mješavinom uličnih i formalnih kadenci, jednako je efektan i zapisan kao kad ga se čita naglas…Daleko od toga da je artefakt za bacanje kakvim se ponekad pretvara da jest, Tarantinov prvi roman možda je čak, što se daje i naslutiti, najava početak novog smjera za ovog nemilosrdno inventivnog redatelja.”

          Na ovaj osvrt The Washington Posta dodajmo i što o sebi Tarantino misli kao pisac:” Uvijek sam mislio da ću u jednom trenutku napisati roman. Zapravo, nekada sam, dok sam radio u “Videou” [videoteka u kojoj je radio prije nego što je se počeo baviti filmom], počeo pisati knjigu. Kao i većina prvih romana, bio je prilično autobiografski. I sjećam se da sam napisao prva dva do tri poglavlja  i stalno sam to prepisivao i postalo je prilično dobro. Ali zapravo sam se tada zaustavio u jednom trenutku, jer je bilo kao da zapravo želim biti redatelj. Ako ovo završim, možda ću to moći objaviti. Ali tada ću biti romanopisac koji pokušava biti redatelj.

          Roman Bilo jednom u Hollywoodu osvojio je i publiku i kritiku kao i film. Ako ste gledali film svakako posegnite za njime kako biste u potpunosti uronili u njegovu priču. Onima koji nisu pogledali film upućujemo toplu preporuku i za njega… Uz obvezno posezanje za romanom nakon gledanja. Jer, ovo je Quentin Tarantino koji se jednostavno ne propušta.

          O Quentinu Tarantinu

          Quentin Tarantino rođen je 27. ožujka 1963. u Knoxvilleu, Tennessee.  Američki je filmski redatelj, scenarist, producent i glumac, poznat po svom jedinstvenom stilu koji kombinira crni humor, nasilje i pop-kulturološke reference.

          Proslavio se filmom Psi iz rezervoara (Reservoir Dogs,1992.), a svjetsku slavu stekao kultnim hitom Pulp Fiction (1994). Ovaj film osvojio je Zlatnu palmu u Cannesu i Oscara za najbolji scenarij. Njegova filmografija uključuje i uspješnice poput Kill Bill (2003. i 2004.), Nemilosrdni gadovi (Inglourious Basterds, 2009.), Odbjegli Django (Django Unchained, 2012.) te Bilo jednom u… Hollywoodu (Once Upon a Time… in Hollywood, 2019.), kojeg je uspješno novelizirao 2021. godine.

          O autoru

          kinofilm
          Privacy Overview

          This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.