Knjiga Mi djeca s kolodvora Zoo donosi potresnu i iskrenu ispovijest heroinske ovisnice Christiane F. Ova knjiga kultnog statusa i dan danas osvaja čitateljsku publiku. Godine 1981. po njoj je snimljen uspješan filma redatelja Uli Edela a 2021. i TV serija.
Knjiga Mi djeca s kolodvora Zoo (Wir Kinder Vom Banhof Zoo, 1978.) je knjiga koja je odmah postala bestseler. Bila je najprodavanija knjiga u tadašnjoj Saveznoj Republici Njemačkoj 1980. i 1981., prevedena je na mnoge jezika i do danas je prodana u milijunskoj nakladi diljem svijeta. Svemu dodajmo da je obavezna lektira u mnogim njemačkim školama.
Stekla je kultni status te je i danas itekako tražena. Ova knjiga posebna je jer se ne radi o ni o kakvoj fikciji već je riječ o potresnoj i iskrenoj ispovijesti heroinske ovisnice Christiane F. I dan danas, nakon nekoliko desetljeća, i dalje osvaja čitalačku publiku.
Ispovijed bez uljepšavanja
Ovu knjigu napisali su novinar Kai Hermann i Horst Rieck na osnovi magnetofonskih zapisa. Kao i u svojetu i u Hrvatskoj je doživjela mnogobrojna izdanja a najsvježije je ono iz 2023. godine u izdanju nakladnika Znanje i u prijevodu Patricije Horvat.
U ispovijesti Christiane F., punim imenom Christiane Vera Felscherinow, ništa nije uljepšano i romantizirano, već je do najsitnijih pojedinosti opisan put propadanja berlinske djevojčice. Taj je put prepun laži i samozavaravanja, pretvaranja da je cool i da ima najbolju ekipu, sve dok je svakodnevna potreba za heroinom ne strmoglavi na samo dno – u svijet dječje prostitucije, prljavih stanova, užasa apstinencije i gubitka sebe. Tek kada napokon shvati da ne želi umrijeti, odbacit će laži i progovoriti.
Ona je s s dvanaest je godina s dvanaest godina počela pušiti hašiš, a s trinaest prvi put probala heroin u popularnoj diskoteci (rođena je 1962. godine.). Vrlo brzo je postala teška ovisnica koja vodi dvostruki život. Ujutro je u školi, a poslijepodneva provodi s prijateljima narkomanima na kolodvoru Zoo. Ondje su u potrazi za mušterijama kako bi pribavili novac za svoju svakodnevnu dozu.
Snažan glas
Njezina priča nije samo priča o dugotrajnoj borbi s ovisnošću, nego i priča o tinejdžerici koja želi biti prihvaćena i pronaći svoje mjesto u svijetu. Ta njezina priča donosi, zapravo, jednu osuđujuću sliku društva koja je ispunjena nizom tema o kojima se nerado govori – od zlostavljanja, loših i nesređenih obiteljskih odnosa, prostitucije pa sve do droge, narkomanskih smrti te teškog i mukotrpnog puta odvikavanja.
Ova knjiga čita se poput romana a glas kojim govori Christiane je vrlo snažan i jasan.Njezina priča, to njezino mučno putovanje u život punog narkomana, ista je onim mnogobrojnim koje tisuće i tisuće djece prate do danas. Njezinu priču možemo nazvati i promišljenim uvidom u samoobmanu koja produžava ciklus ovisnosti, povlačenja i povratka koja ona neprestano iznova proživljava, dok njezina obitelj to sve bespomoćno promatra.
Film u dokumentarističkom stilu
Upitana što privlači ljude njezinoj priči, u razgovoru za web portal Vice, Christian F. je odgovorila: “Uvijek sam se to pitala i jednostavno ne znam. Nisam ništa posebno. Nisam napravio ništa posebno. Nisam čak ni poseban narkoman – tisuće ljudi ima sličnu priču mojoj.“
Knjiga Mi djeca s kolodvora Zoo ekranizirana je 1981. godine. Režiju filma potpisuje Uli Edel, filmaš koji je kasnije snimio niz zapaženih filmova među kojima su Posljednje skretanje za Brooklyn (Last Exit to Brooklyn, 1989.), Čistilište (Purgatory, 1989.) te Baader Meinhof kompleks (The Baader Meinhof Complex, 2008.). Ovaj njegov film rađen je gotovo u dokumentarnom stilu. Neki njegovi kadrovi mladih ovisnika okupljenih na željezničkom kolodvoru snimljeni su skrivenom kamerom, te se gotovo ne razlikuju od onih dijelova priče koji su inscenirani. Kao i u knjizi, prizori fizičkog i moralnog propadanja prikazani su bez ublažavanja ili okretanja kamere na drugu stranu.
Ulogu Christian F. ponijela je Natja Brunckhorst a u njemu glumi i svestrani glazbenik Davida Bowie (preminuo 2016. godine). Vezano za njega i ovaj film je zanimljivost da je njegov nastup snimljen u New Yorku, a reakcije publike na koncertu grupe AC/DC u Berlinu. Njegove pjesme prilično popunjavaju soundtrack filma a posebno je efektno iskorišten njegov hit Heroes u nekoliko scena, među ostalim i na odjavnoj špici.
Susret s Davidom Bowiem
Prije nego što je film krenuo u distribuciju, producenti filma pozvali su Christiane da ga pogleda. Po nju je tada osobno došao David Bowie. O tome je rekla:”Rekli su mi da će i David Bowie biti tamo. Došao je sa svojim osobnim konvojem po mene – bila sam tako luda zbog susreta s njim. Morala sam uzeti puno kokaina da bih se nosila s tim. Bila je tu i jedna moja prijateljica koju sam pozvala da mi bude podrška. No, ona se srušila čim je ugledala Bowieja. Počela sam se tresti kad je otvorio vrata svog auta i zamolio me da se vozim s njim u kino.“
O svom susretnu s Bowiem je dodala i sljedeće:”Brzo sam se razočarala , jer je imao bradu i bio je tako mršav i malen. Voljela sam njegov album Diamond Dogs – činilo se da je on izvanredna osoba u tome. Ali pored mene u autu izgledao je malen i slab, poput mog oca. Mislila sam da će David Bowie biti zvijezda mog filma, ali sve je bilo o meni.“
Film je bio vrlo uspješan a Christiane je odjednom postala slavna osoba. Po vlastitim riječima, kada je napisala knjigu (tada je imala samo 16 godina), željela je samo razgovarati, to je za nju bila terapija. Mislila je da će ta knjiga biti posebna, samo jedna knjiga među tisućama. Ali ona i svi vezani za knjigu bili su u krivu.
TV adaptacija
To je pojasnila riječima:”Odjednom sam postala slavna, ali nisam mogla shvatiti što bi to značilo za moj život. Za javnost sam bila slavni narkoman, kao eksponat. Svi su htjeli razgovarati sa mnom, vidjeti me i pitati: “Hoće li izdržati ili ne? Je li već mrtva? Je li još uvijek ovisnica?” Nisu me htjeli kao susjedu ili djevojku svog sina.” Svemu je i dodala:”Christiane F je cool izdaleka, ali ne preblizu, molim! Ne zanima ih ništa o meni, osim što sam narkoman. To je razlog zašto žalim što sam radila knjigu i film.“
Godine 2021. njezina knjiga adaptirana je i kao TV serija. Glavnu ulogu u seriji tumači Jana McKinnon (Beautiful Girl, 2015., Wach, 2018.). Autorski tim serije čine producentica Annette Hess, producent Oliver Berben te redatelj Philipp Kadelbach. Za razliku od filma, ova serija ponudila je neke izmjene u odnosu na knjigu.
Najvažnija izmjena je odmak od “prvog lica”. Priča serije nije ispričana (poput filma) Christianine perspektive, nego se prate i životi petero njezinih prijatelja te se kroz njihova iskustva pratimo berlinsku narkoscenu kasnih sedamdesetih. Unatoč tomu, serija je bila sasvim solidno prihvaćena od strane gledatelja i ima podosta kvalitete. Prije svega, napravljena je vrlo atraktivno a pojedine epizode donose niz emotivnih trenutaka na koje je teško ostati ravnodušan.
Knjiga za tinejdžere i roditelje
To ne treba čuditi jer, kao što je to već ranije rečeno, priča Christiane F. je iskrena i neuljepšana u baš svakom svom dijelu. Sve popratne teme kojima se bavi i dan danas su vrlo aktualne ali često i prešućivane.
Knjiga Mi djeca s kolodvora Zoo jednostavno je nezaobilazno štivo za tinejdžere i njihove roditelje. Tinejdžeri će iz prve ruke dobiti uvid u to koliko brzo droga može uništiti njihove živote, dok će roditelji dobiti uvid na što trebaju paziti kod vlastite djece koja možda eksperimentiraju. Iako je njezina priča šokantna, ona se uvijek iznova ponavlja za djecu koja se okreću drogama.