Od Narnije do horora: 10 filmova Jamesa McAvoya

Od fantastičnih pustolovina do psiholoških trilera, James McAvoy pokazuje svoj nevjerojatan glumački raspon i čini važan “kotačić” u svakom filmu u kojem glumi. Donosimo podsjetnik na neke od njih…

Škotski glumac James McAvoy jedan je od najsvestranijih, ali i najpodcjenjenijih glumaca svoje generacije. Poznat je po nizu uvjerljivih izvedbi u najrazličitijim žanrovima, a glumom se počeo baviti naizgled slučajno. Naime, debitirao je kao 15-godišnjak u filmu The Near Room (1995.), te je kasnije priznao da nije bio previše zainteresiran za glumu kad se priključio tom projektu, no on ga je, ponajprije zbog kolegice iz filma Alani Brady, potaknuo da studira glumu. Prepoznatljivost je stekao zahvaljujući ulozi plašljivog, ali dobrodušnog Tumnusa u fantastičnoj akcijskoj pustolovini Kronike iz Narnije: Lav, vještica i ormar (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, 2005.). Ipak, najviše ga ljudi zna kao Profesora X-a, odnosno Charlesa Xaviera iz franšize X-Man.

Sad pak 45-godišnjeg glumca gledamo u psihološkom trileru Ne govori zlo (Speak No Evil, 2024.), a ovom prilkom ističemo nejgove najznačajnije uloge…

Kronike iz Narnije: Lav, vještica i ormar (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, 2005.)

Film redatelja Andrewa Adamsona temelji se na istoimenoj knjizi C. S. Lewisa, prati četvero djece – Petera (William Moseley), Susan (Anna Popplewell), Edmunda (Skandar Keynes) i Lucy Pevensie (Georgie Henley), koji tijekom Drugog svjetskog rata pronalaze čarobni ormar koji ih vodi u magični svijet Narnije. U Narniji otkrivaju da svijetom vlada zla Bijela Vještica (Tilda Swinton) koja je zemlju osudila na vječnu zimu. Djeca, zajedno s čarobnim lavom Aslanom (Liam Neeson), vode bitku za oslobađanje Narnije.

Kako smo već spomenuli, James McAvoy u filmu tumači lik Tumnusa, fauna koji prvi susreće Lucy Pevensie kada ona uđe u Narniju kroz čarobni ormar. Tumnus je dobroćudan i ljubazan lik, ali je prvotno (zbog straha) podčinjen Bijeloj Vještici. Ipak, kasnije odlučuje zaštititi Lucy i upušta se u riskantne situacije kako bi joj pomogao. Iako sporedan, upravo je njegov lik izuzetno važan u priči jer simbolizira promjenu od straha prema hrabrosti te otpor protiv zla.

Odgovor za deset (Starter for 10, 2006.)

Britanska dramedija redatelja Toma Vaughana priča je o Brianu Jacksonu (James McAvoy), mladom i inteligentnom studentu koji dolazi iz radničke obitelji i započinje studij na prestižnom sveučilištu. Radnja se odvija ’80-ih godina prošlog stoljeća, a Brian je opsjednut kvizovima znanja, posebno televizijskim kvizom “University Challenge”. Pridruživši se sveučilišnom timu kviza, suočava se s izazovima akademskog života, prijateljstvom, ljubavlju i pronalaženjem vlastitog identiteta. Naime, Brian se zaljubi u Alice (Alice Eve), atraktivnu članicu kvizaškog tima, te se istovremeno bori s osjećajima prema prijateljici iz djetinjstva Rebecci (Rebecca Hall).

Dakle, u filmu je riječ o sazrijevanju, prihvaćanju vlastitih nedostataka i iskrenosti – prema sebi i drugima. I ovom ulogom McAvoy je pokazao da se odlično snalazi u ulogama simpatičnih, pomalo nesigurnih likova, a njegov šarm i humor filmu daju “toplinu”.

Posljednji škotski kralj (The Last King of Scotland, 2006.)

U ovom filmu redatelja Kevina Macdonalda, James McAvoy je mladi škotski liječnika koji se seli u Ugandu i postaje osobni liječnik tamošnjeg diktatora, Idija Amina (Forest Whitaker). Nicholas isprva pada pod šarm karizmatičnog, ali nepredvidivog Amina, vjerujući da je vođa koji može donijeti promjene u zemlji. No, s vremenom otkriva mračnu stranu Aminovog režima – brutalnost, kršenja ljudskih prava i politička ubojstva. Kako se situacija pogoršava, Nicholas se nađe u moralnoj dilemi: hoće li ostati uz Amina ili riskirati svoj život pokušavajući pobjeći iz zemlje.

McAvoy vješto prikazuje transformaciju Nicholasa od naivnog idealista, očaranog moći, do čovjeka koji se suočava s okrutnim posljedicama svoje blizine s diktatorom. Njegove sposobnosti da prikaže moralne dvojbe i unutarnju borbu mladog liječnika naišle su na same pohvale. Uloga Idija Amina glumcu Forestu Whitakeru donijela je Oscara, a McAvoyev lik mladog liječnika čini emotivnu i moralnu jezgru filma.

Okajanje (Atonement, 2007.)

Ljubav, krivnja, rat i iskupljenje teme su ove povijesne romantične drame britanskog redatelja Joea Wrighta, snimljene prema istoimenom romanu Iana McEwana. Glavne uloge tumače Keira Knightley i James McAvoy čiji lik, Robbie Turner, nizom katastrofalnih nesporazuma biva optužen za zločin koji nije počinio. Ta ga optužba udaljava od Cecilije (Knightley) i dramatično mijenja tijek njihovih života.

McAvoyeva glumačka izvedba posebno dolazi do izražaja u trenucima patnje i borbe tijekom rata, gdje je fizički i emocionalno iscrpljen, ali ga održava nada u ponovni susret s Cecilijom. Glumac je za ovu ulogu dobio brojne pohvale, baš kao i kemija između njega i Keire Knightley.

Prva je to suradnja Jamesa McAvoya s redateljem Joeom Wrightom koji ga u svojim filmovima želi još od 2001. Naime, McAvoy je diplomirao na Kraljevskoj škotskoj akademiji za glazbu i dramu 2000., sljedeće godine već je se počeo pojavljivati na televiziji i filmu, a njegova uloga gay prevaranta u predstavi “Out in the Open” toliko je impresionirala redatelja Joea Wrighta da je Wright počeo nuditi McAvoyu uloge u svojim filmovima. On ga je odbijao sve do ovog filma u kojem je imao jednu od svojih najboljih izvedbi.

Tolstojeva posljednja stanica (The Last Station, 2009.)

Povijesna drama redatelja Michaela Hoffmana, temeljena na istoimenom romanu Jaya Parinija, bavi se posljednjim danima života slavnog ruskog pisca Lava Nikolajeviča Tolstoja. Film prikazuje sukobe unutar Tolstojeve obitelji i pokreta kojeg su osnovali pristaše njegovih filozofskih ideja o nenasilju, duhovnosti i jednostavnom životu. Slavnog ruskog pisca tumači Christopher Plummer, a njegovu suprugu Sofiju Helen Mirren. James McAvoy glumi pak Tolstojevog mladog pomoćnika, Valentina Bulgakova, koji se nađe usred borbe obitelji i “Tolstojevaca”, ali i romanse s kolegicom Tolstojevkom Mašom (Kerry Condon).

Naime, Tolstojeva supruga vodi borbu za kontrolu nad njegovim pravima i intelektualnom imovinom, dok Vladimir Čertkov (Paul Giamatti), Tolstojev najbliži sljedbenik, pokušava osigurati da Tolstojevi spisi pripadnu narodu.

McAvoyev lik, Valentin, rastrgan je između odanosti mentoru i ideala u koji vjeruje i odlično je predstavio taj unutarnji sukob, a posebno je dojmljiv u scenama sa slavnim glumcima – Helen Mirren i Christopherom Plummerom, koji su za svoje uloge u ovom filmu bili nominirani za Oscara.

Arthur Božić (Arthur Christmas, 2011.)

U ovoj animiranoj božićnoj komediji redateljice Sarah Smith, James McAvoy pokazao se i odličnim glasovnim glumce. U filmu je riječ o obitelji Djeda Božićnjaka (Bill Nighy) koja koristi blagodati suvremenih tehnologija kako bi tijekom jedne jedine noći, djeci diljem svijeta, dostavili darove. No, unatoč naizgled savršenom sustavu, dogodi se pogreška – jedno dijete ostane bez poklona, a to vodi do nepredvidivih i urnebesnih događaja.

James McAvoy posuđuje glas Arthuru, najmlađem sinu Djeda Božićnjaka, koji je simpatičan, nespretan i neizmjerno entuzijastičan kad je riječ o Božiću. Arthur radi u poštanskom odjelu Sjevernog pola i zadužen je za odgovaranje na pisma djece upućena Djedu Božićnjaku. Za razliku od svog brata Stevea (Hugh Laurie), Arthur nije zainteresiran za tehniku i vojnu preciznost – njemu je najvažnije da svaki poklon donese sreću i radost djeci.

A kada sustav zaboravi dostaviti jedan poklon, Arthur kreće u misiju kako bi osigurao da niti jedno dijete ne ostane bez poklona na Božić. Dakle, McAvoyev lik ističe pravu bit Božića – ljubav, brigu i predanost – te pokazuje da jednostavan pristup i veliko srce mogu nadjačati modernu tehnologiju ili sofisticirane sustave.

Film je topla priča, protkana odličnim humorom i univerzalnom porukom o važnosti obitelji i duha Božića, koja jednako oduševljava i mlađu i stariju publiku.

Jason McAvoy

X-Men: Dani buduće prošlosti (X-Men: Days of Future Past, 2014.)

Kao Profesor X, James McAvoy prvi se put pojavio u filmu X-Men: Prva generacija (X-Men: First Class, 2011.), a odličnom glumom istaknuo se u nastavku X-Men: Dani buduće prošlosti. Oba filma režirao je Bryan Singer, a u drugom radnja se odvija u dva razdoblja – u budućnosti, gdje su mutanti gotovo uništeni zbog invazije Sentinela, robota stvorenih za njihovo istrebljenje, i u prošlosti, točnije ’70-ih godina prošlog stojeća, kad se dogodio  ključni događaj može spriječiti ovaj mračni ishod. Naime, Wolverine (Hugh Jackman) je poslan u prošlost kako bi pomogao mladom Charlesu Xavieru (James McAvoy) i Eriku Lehnsherru/Magnetu (Michael Fassbender) da spriječe ubojstvo koje pokreće događaje koji dovode do stvaranja Sentinela.

McAvoyev lik je u ovom filmu u teškom životnom razdoblju – emocionalno je  slomljen, depresivan. Odustao je od svojih moći i svoje misije da pomogne mutantima. Zbog teških gubitaka i osjećaja izdaje, Xavier koristi lijekove koji mu vraćaju hod, ali istodobno suzbijaju njegove moći telepatije. Škotski glumac vješto prikazuje transformaciju Xaviera iz izgubljenog, ciničnog i slomljenog čovjeka u lidera kakvog poznajemo – osobu koja se zalaže za suživot mutanata i ljudi.

Film je jedan od najbolje ocijenjenih iz franšize X-Man, a McAvoy kao mladi  Xavier uvelike je zaslužan za takve ocjene.

Podvojen (Split, 2016.)

U psihološkom trileru redatelja M. Nighta Shyamalana, Jasona McAvoya gledamo kao Kevina Wendella Crumba, čovjeka s dijagnozom disocijativnog poremećaja identiteta, u kojem postoji 23 različite osobnosti, a priča se da se sprema pojaviti još jedna, najstrašnija – poznata kao “Zvijer”. Kevin otima tri tinejdžerice i zatoči ih, dok njegove različite osobnosti naizmjence preuzimaju kontrolu nad tijelom. Kako djevojke pokušavaju pronaći izlaz iz zatočeništva, suočavaju se s različitim verzijama Kevina. Njihov cilj je pobjeći prije nego što “Zvijer” preuzme tijelo i potpuno zavlada.

Nema sumnje, ovo je jedna od najzahtjevnijih jednu od najzahtjevnijih uloga škotskog glumca, a ono što je posebno dojmljivo u McAvoyevoj izvedbi je njegova sposobnost da za samo nekoliko sekundi “isporuči” potpuno različitih osobnosti – od 9-godišnjeg dječaka Hedwiga, do krutog i zastrašujućeg Denisa, pa sve do manipulativne Patricije. Svaka od ovih osobnosti ima svoje specifične govorne manire, ponašanje i fizički izgled, što McAvoy maestralno donosi na ekran. Zbog toga mnogi smatraju da je za ulogu/e u ovom filmu trebao biti nominiran za Oscara.

Film je dio trilogije koja uključuje i filmove Neslomljivi (Unbreakable, 2000.) te Glass (2019.), a u potonjem je McAvoy reprizirao ulogu Kevina.

Atomska plavuša (Atomic Blonde, 2017.)

Akcijski špijunski triler, u režiji Davida Leitcha, adaptacija je grafičkog romana “The Coldest City”, a smješten je u Berlin tijekom posljednjih dana Hladnog rata, neposredno prije pada Berlinskog zida. Glavne uloge u filmu tumače Charlize Theron i James McAvoy, a film je poznat po svojoj stiliziranoj akciji, dinamičnoj režiji i kompleksnim špijunskim zapletima.

Radnja prati Lorraine Broughton (Charlize Theron), vrhunsku britansku špijunku, koja je poslana u Berlin kako bi istražila ubojstvo kolege agenta i pronašla ukradeni popis dvostrukih agenata. Lorraine se mora kretati opasnim svijetom špijunaže, gdje se ne zna kome može vjerovati, i usput se udružuje s Davidom Percivalom (James McAvoy), nepredvidivim i pomalo divljim operativcem MI6-a, koji je već stacioniran u Berlinu.

McAvoyev Percival je surov i pragmatičan, a film pokazuje kako se on snalazi u svijetu špijunaže, koji se u Berlinu 1989. godine raspada zajedno s Berlinskim zidom. Njegova gluma ključna je u stvaranju napetosti u filmu jer publika nikada ne može biti sigurna na čijoj je strani Percival.

Ne govori zlo (Speak No Evil, 2024.)

Psihološki triler redatelja Jasona Watkinsa donosi priču o američkoj obitelji koja, nakon što se na odmoru sprijatelji s britanskom obitelji, prihvati poziv da ih posjeti na njihovom seoskom imanju. U početku se posjet čini ugodnim, ali suptilne nelagode ubrzo prerastu u uznemirujuće ponašanje njihovih domaćina. Situacija ubrzo postaje noćna mora jer se američka obitelj nađe u psihičkoj i fizičkoj bitci.

James McAvoy u filmu tumači lik Paddyja, koji je jedan od ključnih antagonista. Paddy, kao domaćin, igra središnju ulogu u stvaranju nelagode i terora kroz suptilne, ali zloslutne poteze. On je prikazan kao osoba koja, ispod svoje naizgled prijateljske vanjštine, skriva mračne namjere. Lik Paddyja manipulira gostima, uvlačeći ih sve dublje u zastrašujuću situaciju iz koje ne vide izlaz. Njegova izvedba izvrsno balansira između naizgled nevine ljubaznosti i prikrivene prijetnje, što, pojačava osjećaj strave kod gledatelja. McAvoy je poznat po to tumačenju složenih, psihološki napih likova, a Paddy je upravo takav – zlokoban i nepredvidiv.

james mcavoy

O autoru

O autoru