17. FMFS: ‘Voy! Voy! Voy!’ i kratki film ‘Žarko, razmazit ćeš dite!’ osvojili i žiri i publiku

Na 17. Festivalu mediteranskog filma Split, žiri i publika složili su se da je egipatska komedija Voy! Voy! Voy! Najbolji dugometražni film, a hrvatski animirani film Žarko, razmazit ćeš dite!, najbolji u konkurenciji kratometražnih.

Čak 107 filmova iz 41 zemlje u šest različitih programa, prikazano je na ovogodišnjem, 17. Festivalu mediteranskog filma Split (FMFS) od kojih su tek dva nagrađeni. Naime, ove godine i žiri i publika složili su se da je egipatski film Voy! Voy! Voy!, redatelja Omara Hilala najbolji dugometražni film, a hrvatski Žarko, razmazit ćeš dite!, braće Veljka i Milivoja Popovića, najbolji mediteranski kratkometražni film.

Dobro poznate, atraktivne lokacije projekcija filmova, te već dobro poznata opuštena, prava mediteranska festivala, i ove su godine privukli brojne ljubitelje filma. I struka i laici, složili su se da Udicu Festivala za najbolji dugometražni film iz programa “Mediteran” i novčanu nagradu od 2.000 eura zaslužuje Voy! Voy! Voy!, komedija snimljena prema istinitom, ali krajnje nevjerojatnom događaju. Naime, redatelj i scenarist filma, Omar Hilal ispričao je priču o siromašnom zaštitaru Hassanu koji se, u želji da pobjegne u inozemstvo, pridružuje nogometnoj reprezentaciji slijepih i slabovidnih, te glumi da je jedan od njih. Reprezentacija odlazi na Svjetsko prvenstvo u Europu i privlači pažnju mlade novinarke koja o momčadi želi napisati dirljivu priču… Film, u kojem glavne uloge tumače Muhammad Farrag, Nilli Karim i Bayoumi Fouad, postigao je veliki uspjeh na egipatskim kinoblagajnama i bio njihov kandidat za Oscara.

Dva filma osvojila po dvije “Udice”

Voy! Voy! Voy! se ističe svojom originalnošću, odličnim izvedbama i redateljevom sposobnošću stvaranja priče koja istovremeno zabavlja i potiče na razmišljanje. Talentirani Hilal nudi osvježavajuće jedinstven narativ inspiriran gotovo nevjerojatnim događajima iz stvarnog života, pametno balansira humor i dramu stvarajući crnu komediju s teškim temama imigracije i osobne ambicije. Zanimljiva priča filma, kombinirana s inteligentnim scenarijem i odličnom glumačkom ekipom, jamči zabavno iskustvo dok se istovremeno bavi ozbiljnim podtemama migracije, društvenih izazova i osobnog integriteta. Vjerujemo kako će ovaj film pronaći svoj put u kina i srca cijele publike”, stoji u obrazloženju žirija u kojem su bili Fatima Djoumer, direktorica Europa Cinemas, te Jelena Vojvoda i Boban Stefanović iz Kino mreže Hrvatske i Srbije.

Up Next
You can skip ad in
SKIP AD >
Ad will start in..
Advertisement
Uključi zvuk
LIVE
 / 
  • Speed1
  • Subtitles
  • Quality
  • Audio
Quality
    Speed
    • 2x
    • 1.5x
    • 1.25x
    • 1x (Normal)
    • 0.5x
    Subtitles
      Audio
        Embed this video:
        Copy
        Copy video link:
        Copy
        Chapters
          • Copy video url at current time
          • Fullscreen Exit Fullscreen
          This content is private
          Submit
          Please enter valid password!
          Age Verification
          By clicking enter, I certify that I am over the age of 21 and will comply with this statement.
          ENTER
          or
          EXIT
          Coming Next
          CANCEL

          Udicu za najbolju “Ješku“ mediteranskog kratkometražnog filma i novčanu nagradu od 3.000, stručni žiri, koji su činili animatorica Hana Tintor, scenarist Nikola Kuprešanin i prošlogodišnji pobjednik, redatelj Ivan Efendić, dodijelio je filmu Žarko, razmazit ćeš dite!, a Veljka i Milivoja Popovića “Ješkom” je, te novčanim iznosom od 1.000 eura, nagradila i publika.

          Njihov 13-minutni film zapravo je niz uspomena i anegdota jednog odrastanja u Splitu ’80-ih godina prošlog stoljeća. Dirljiva je to posveta baki i djedu koji su ostavili neizbrisiv trag u životu svoje unuke, Tisje Kljaković Braić, autorice knjige “U malu je uša đava”, objavljene 2015., prema kojoj je film i snimljen.

          “Ovaj animirani film odlikuje originalna animacija koja se naslanja na već stilski prepoznatljive ilustracije autorice predloška Tisje Kljaković Braić, no ono gdje briljira je humor vjerno uronjen u podneblje, topli i dirljivi odnosi među likovima i vješto portretiranje duha vremena Splita, sada već možemo to tako reći, nekih davnih i pomalo zaboravljenih ’80-ih godina prošlog stoljeća. Film isprepliće osobno, ali i autentično povijesno svjedočanstvo u kojem se mogu prepoznati i ogledati čitave generacije gledatelja, što mu ujedno daje i univerzalnu vrijednost”, stoji u obrazloženju žirija ovogodišnjeg Festivala mediteranskog filma Split.

          Scenarij ovog kratkog filma potpisuju Tisja Kljaković Braić i Veljko Popović koji nije krio zadovoljstvo samom projekcijom u rodnom gradom, a kamoli nagradom.

          “Gledati film u ambijentu Ljetnog kina Bačvice pred našom obitelji, prijateljima i sugrađanima, bilo je za nas već divno iskustvo. Biti nagrađeni od te iste publike, a znamo da je upravo domaća publika najvažnija, često i najkritičnija, ostvarenje je ambicije s kojom smo krenuli u realizaciju filma. Kada taj sentiment publike potvrdi i stručni žiri, nema se što drugi reći nego veliko hvala! Hvala publici, žiriju i organizatorima”, poručio je nakon dvostruke pobjede Veljko Popović.

          ‘Voy! Voy! Voy!’ je komedija snimljena prema istinitom, ali krajnje nevjerojatnom događaju (Foto: FMFS)

          Izbor mladih i publike u popratnim programima

          Osim Udica za najbolji dugometražni i kratkometražni film (po izboru i žirija i publike), dodijeljena je i nagrada za najbolji film po izboru žirija mladih te nagrada publike za najbolji film iz programa “Parangal” i “Druga strana Mediterana”.

          Žiri mladih činili su Martina Bunjevčević, Karolina Sušić, Ena Kljaković Šantić, Luka Jukić i Karlo Bušić, a oni su najboljim proglasili talijanski film Enea, redatelja Pietra Casttellita.

          Riječ je o netipičnoj gangsterskoj drami koja vješto spaja napetost s melankolijom, a mladi redatelj i scenarist Castellitto tumači i glavnu ulogu – mladića koji, željan nove avanture, prihvaća ponudu mafijaškog bossa da proda veliku količinu kokaina.

          “Ovaj film se izdvojio od ostalih svojim upečatljivim filmskim izražajem i šarenom paletom likova. Film Enea, uz talentirane glumce i atraktivnu priču, ostavlja na gledatelja snažan vizualni dojam zahvaljujući dinamičnim kadrovima i nizu estetskih elemenata koji kreiraju jedinstveno iskustvo za publiku”, objasnili su svoju odluku mladi filmofili.

          Nagrada publike za najbolji film iz programa “Parangal” i “Druga strana Mediterana”, te potpora u distribuciji u vrijednosti od 1.000 eura, dodijeljeni su filmu Moja najdraža torta, drami za koju su scenarij i režiju napisali Maryam Moqadam i Behtash Sanaeeha. Dirljiva je to iranska tragikomedija s Lili Farhadpour i Esmaeelom Mehrabijem u glavnim ulogama u kojoj 70-godišnja iranska udovica Mahin napokon posluša prijateljice i odluči prekinuti svoju višegodišnju samačku rutinu. Ona izlazi na ulicu u potrazi za muškarcem te, dok se otvara novoj romansi, ne sluti da će se jedan neočekivani susret brzo razviti u nepredvidivu večer koju nikada neće zaboraviti…

          A mnogi posjetitelji ovogodišnjeg 17. Festivala mediteranskog filma Split, neće zaboraviti odlične filmove mediteranskih zemalja, ali, zahvaljujući popratnim programima, i ostalih europskih i svjetskih regija. Zanimljive filmske priče i ove su godine “ispričane” uz miris stoljetne borovine i šum mora, što je postao zaštitni znak FMFS-a.

          O autoru

          kinofilm
          Privacy Overview

          This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.