“Usredotočite se na krafnu, a ne na rupu”, bila je jedna od izreka koju je znao govoriti redatelj David Lynch, koji nas je napustio u 79. godini života. Mi smo se usredotočili na filmove koje je ostavio iza sebe.
Charlie Chaplin. Orson Welles. Akira Kurosawa. Alfred Hitchcock. Stanley Kubrick. Klub sjajnih redatelja koji nikada nisu osvojili Oscara za najbolju režiju dobio je još jednog člana. Samo nekoliko dana prije svojeg 79. rođendana, svijet je napustio američki redatelj David Lynch.
Iako je triput bio nominiran za najboljeg redatelja, nikada nije osvojio pozlaćeni kipić. Vjerojatno i zato što je većina njegovih filmova pravu valorizaciju dobila tek nakon određenog proteka vremena, pokazavši da je David Lynch često bio nedovoljno shvaćen ne zbog manjka kvalitete već jedinstvenog načina stvaranja.
Odlazak čovjeka i umjetnika
“S dubokim žaljenjem mi, njegova obitelj, objavljujemo odlazak čovjeka i umjetnika, Davida Lyncha. Molimo vas za privatnost u ovim trenucima. Svijet je sada ostao s velikom prazninom jer on više nije s nama. No, kako bi on rekao: ‘Usredotočite se na krafnu, a ne na rupu.’
Danas je prekrasan dan sa zlatnim suncem i plavim nebom u cijelosti”, objavila je tužnu vijest njegova obitelj, usput podsjetivši i na vremenske prognoze koje je redatelj entuzijastično počeo objavljivati tijekom pandemije koronavirusa COVID-19.
No, koliko god te njegove vremenske prognoze bile uvrnuto simpatične, teško je da će David Lynch ostati zapamćen po njima. Poznat po nadrealnim pričama koje su podjednako zbunjivale i inspirirale, stvorio je filmski opus koji je teško nadmašiti. I svatko u njemu može pronaći osobnog favorita.
Zato je definitivnu ljestvicu najboljih filmova Davida Lyncha nemoguće napraviti. Većina će kao glavnog favorita navesti kultnu seriju Twin Peaks, za koju se s pravom može kazati da je kamen temeljac “zlatnog doba televizije”, drugi će istaknuti Plavi baršun, a treći posegnuti za nekim od djela iz njegove zadnje faze. I nitko neće pogriješiti, jer čak i kada nije snimao savršene filmove, Lynch je uvijek gledateljima davao fascinantni doživljaj.
Vizija Davida Lyncha
I zato ova lista 5 nezaobilaznih djela Davida Lyncha nikako nije definitivna, ali je dobar pokazatelj što nikako ne smijete propustiti. Ili, ako ste već sve ih pogledali, ono što svakako morate ponoviti.

Glava gumice
(Eraserhead)
Neki će, s pravom, istaknuti da je Čovjek-slon slojevitije i kompaktnije djelo, ali debitantski film prikazuje svu neobuzdanost koju je David Lynch ponudio.
Što se točno događa u filmu nije uvijek najlakše opisati, ali recimo da je to postapokaliptični ZF horor o običnome radniku (Jack Nance) koji se suočava s činjenicom da je postao otac djeteta izuzetno neobičnog izgleda.
“Odvratna vježba lošeg ukusa”, bila je samo jedna od nimalo pohvalnih recenzija s kojima je film dočekan 1977., što na sreću nije odvratilo Lyncha da nastavi karijeru istim putem.
Plavi baršun
(Blue Velvet)
Nakon nesupjeha filma Dina, koji je s godinama također stekao kultni status, David Lynch se vratio s naizgled jednostavnom, ali višestruko uvrnutom pričom o mladom studentu kojega otkriće odrezanog uha uvede u kriminalni svijet.
Psihološki horor u obliku filma noir toliko opčini gledatelja koji ne zna je li fascinantnije gledati Dennisa Hoppera u ulozi psihopatskog dilera ili Isabellu Rossellini kao pjevačicu s velikom tajnom.


Twin Peaks
Gledateljima koje su razmazili Obitelj Soprano, Žica i Breaking Bad pomalo je teško objasniti koliku je revoluciju izazvala TV serija Twin Peaks kada se 1990. počela prikazivati. Naizgled uobičajena priča o FBI agenta koji dolazi istražiti ubojstvo mlade djevojke vrlo brzo uleti u spiralu nadrealnih događanja zbog kojih vrlo lako pomislite da ste u snu. Ili noćnoj mori.
Serija nije najbolje ostarjela, kada je danas gledate više nema tu magičnost, no početkom devedesetih bila je revolucionarna atrakcija koja je prilijepila brojne oči uz ekran.
Straightova priča
(The Straight Story)
Kada je objavljeno da će David Lynch snimiti film jednostavno nazvan “pravocrtna priča”, svi su mislili da jer to njegova nova šala gdje će uz normalni naslov ponuditi nadrealno djelo.Ipak, redatelj je bio korak ispred i znao je da će najneobičnije biti snimiti konvencionalan film.
A Straightova priča je uprabvo to – konvencionalan biografski film ceste o ostarjelom ratnom veteranu koji u poznim godinama krene u posjet otuđenom oboljelom bratu. Bez puno iznenađenja, ali s puno emocija.


Bulevar zločina
(Mulholland Drive)
Nakon što je pokazao da zna snimiti konvencionalnu dramu, David Lynch se vratio onome što je ipak najbolje radio – zastrašujućim snovolikim vizijama.
Nadrealistični neo-noir u kojem se mlada glumica (Naomie Watts) sprijatelji sa ženom (Laura Harring) koja nakon prometne nesreće izgubi pamćenje. Ubacite još niz likova i situacija, predivne scene za koje nećete uvijek znati što znače te zagonetni Los Angeles, i dobili ste jedan od najboljih filmova XXI. stoljeća