A mogli su biti veliki: 8 nikad snimljenih velikih projekata

Čak i ako ih nisu pogledali, gotovo svi su čuli za ‘Kuma’, ‘Schindlerovu listu’ i ‘Građanina Kanea’. S druge strane, postoje filmovi koji su po nečemu mogli biti veliki, ali nikad nisu snimljeni.

Ako netko misli da renomirani redatelji snimaju što god požele jer poneki imaju i savršenu karijeru uspješnih filmova iza sebe, taj netko bi bio u krivu. Najčešći razlozi tome su velik budžet i financiranje filma, zapravo nedostatak istoga, kao i neslaganje sa studijem, te možda megalomanski projekt koji je upitne isplativosti.

Nitko ne može sa sigurnošću tvrditi da bi ti filmovi bili uspješni ili kvalitetni, ali redateljska imena koja stoje iza njih bi mogla značiti da bi baš to bio slučaj. Ovo su neki od najpoznatijih.

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick: ‘Napoleon’

Što se dogodilo: Nakon uspjeha kojeg mu je donio film 2001. Odiseja u svemiru , Kubrickova najveća želja bila je snimiti biografski film o vojskovođi Napoleonu Bonaparteu. Legendarni redatelj proveo je par godina proučavajući Napoleonov lik, savjetovao se s povjesničarima, pregledao je tisuće dokumenata i slika gdje se nalazio Napoleon, a navodno je jeo i istu hranu koju je Napoleon jeo u to vrijeme. Drugim riječima, Kubrick je stvorio opsesiju oko lika i snimanja filma o njemu. No kako je povijesnim epovima popularnost opala u to doba, nijedan studio nije želio odobriti i financirati ovaj ogroman projekt s Jackom Nicholsonom koji bi glumio Napoleona. Koštao bi ogromne količine novca i bilo bi potrebno na tisuće statista i konja kako bi Kubrickov perfekcionizam bio zadovoljen, a studiji nisu željeli riskirati.

Guillermo del Toro: ‘U planinama ludila’

Što se dogodilo: Istoimeni H. P. Lovecraftov kultni horor roman je nešto što je del Toro oduvijek želio snimiti, ali nije mu uspijevalo, čak ni kad je okupio velika imena za producente filma poput Jamesa Camerona i Toma Cruisea. Koliko god se činilo da s takvim imenima iza projekta ima siguran film, problem je bio taj što je del Toro htio snimiti punokrvni horor koji bi koštao 150 milijuna dolara. Možda bi to i prošlo da film ima oznaku 13+, ali meksički redatelj je zamislio film kao R (restricted) verziju, što znači da maloljetnim gledateljima nije dozvoljeno gledanje filma u kinu bez pratnje roditelja. Dok u Hrvatskoj ta dobna ograničenja služe samo kao upozorenje, u SAD-u i nekim drugim državama je jasno propisano da je R oznaka znak zabrane za maloljetnike. Kako je velik novac ovdje bio na kocki, studio je odustao od filma. Nedavno je del Toro izjavio kako planira snimiti ‘U planinama ludila’ kao animirani film jer očito da mu nema druge, a s time bi već imao manje problema.

Guillermo del Toro
Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock: ‘Kaleidoscope’

Što se dogodilo: Nakon što je snimio par prilično neuspješnih filmova, Hitchcock je počeo raditi na novom projektu za kojeg je počeo veliko istraživanje i rad na scenariju na kojem su radili i romanopisci, a sve kako bi izbjegao standardne klišeje horor filmova i trilera do tada. Kaleidoscope je trebao biti o mladom body builderu, serijskom ubojici koji je nekrofil i prikriveni gay, te su njegove žrtve žene koje ubija u blizini vode. Scenarij je bio pun seksa i nasilja, te su ga studiji smatrali nimalo komercijalno unosnim i odvratnim, a čak su i neki od scenarista negodovali oko Hitchcockove vizije. Nikome nije bilo stalo što bi bio sniman novom, eksperimentalnom tehnikom jednog od najvećih majstora filma zbog same prirode filma, te je ta ideja, naravno, zauvijek propala.

Quentin Tarantino: ‘Kill Bill 3’

Što se dogodilo: U ovom slučaju, dogodio se sam redatelj. Sigurno ne bi bio jedan od najboljih filmova ikad, ali Tarantinove posvete starim filmovima kroz one vlastite je uvijek zabavno za gledati pa je i ovaj završio na listi. Još od početaka svoje karijere, Tarantino je govorio kako će snimiti deset filmova i da je tada gotov s njima jer želi raditi nešto drugo. Naravno, to se možda promijeni, ali za sada se čini tako. U jednom trenutku bilo je govora o snimanju trećeg nastavka kultnog filma Kill Bill s Umom Thurman u glavnoj ulozi. Ovdje bi kćer Vernite Green (Vivica A. Fox) koju je Mladenka (Thurman) ubila u prvom dijelu krenula na nju i njenu kćer, a Mladenkinu kćer je trebala glumiti Maya Hawke, koja je ujedno i stvarna kćer Ume Thurman. Isto tako, ostalo je još živih negativaca u posljednjem nastavku, stoga bi bila poprilična ekipa koja bi krenula na Thurman i Hawke. Ali kako Tarantino snima svoj deseti film The Movie Critic, novi Kill Bill teško da će se dogoditi.

Quentin Tarantino

Martin Scorsese: ‘Sinatra’

Što se dogodilo: Kako se Scorseseov projekt o još jednom poznatom članu The Rat Packa, Deanu Martinu, nije uspio realizirati, počeo je raditi na tome da snimi film o Franku Sinatri. Prvotno je Sinatru trebao glumiti John Travolta a Deana Martina Tom Hanks, no kako se tijekom godina sve vezano za projekt mijenjalo, tako i naslovna uloga gdje je The Voice-a na kraju trebao odigrati Leonardo DiCaprio. Imanje Franka Sinatre je uvjetovalo kako će njegov lik i djelo biti prikazani, te je njihova bila posljednja riječ. Dok je Scorsese u glazbenikovu filmu želio djelomično prikazati njegove navodne veze s mafijom kao i to da sam film bude malo realističniji i ‘mračniji’, nasljednici Sinatrinog lika i djela nisu željeli takve stvari u filmu i redatelj je morao odustati od projekta.

Orson Welles: ‘Srce tame’

Što se dogodilo: Krajem 1930-ih godina, mladi Welles je postao popularan u holivudskim krugovima zahvaljujući svom radu u kazalištu i na radiju. Orson Welles tada još nije snimio niti jedan dugometražni  film, a Srce tame je trebao biti baš to i po svemu sudeći, bio bi velik kao onaj koji je završio kao njegov prvi snimljeni – Građanin Kane. Projekt ekranizacije Joseph Conradovog romana Srce tame je ušao u pret-produkciju i Welles je mjesecima neumorno radio na njemu. Film je trebao pratiti knjigu, istovremeno biti zabavan i politički provokativan, te sniman novim tehnikama kamere dok bi Welles glumio više likova. Kako je sam film otvoreno govorio o nacistima, a počeo je Drugi svjetski rat prije početka snimanja filma te su većina europskih kina bila zatvorena, studio je odustao od projekta jer uloženi novci se ne bi mogli vratiti bez europskog tržišta, a i tema je malo ‘škakljiva’. 1979. Stanley Kubrick je na svoj način snimio ekranizaciju romana, no pod imenom Apokalipsa danas.

Colin Trevorrow: ‘Ratovi zvijezda: Dvoboj sudbine’

Što se dogodilo: Kao i u slučaju Tarantinovog trećeg nastavka Kill Bill, ni Trevorrow Ratovi zvijezda ne bi bio jedan od najboljih filmova ikada, ali zvuči kao da bi bio bolji od onoga što je J. J. Abrams snimio. Osim Sila se budi iz 2015., posljednji nastavci trilogije Ratova zvijezda su veoma podijelili obožavatelje, dok je posljednji u nizu, Uspon Skywalkera, posebno uzburkao fanove zbog završetka kakvog je imao. Trevorrowa verzija posljednjeg dijela je iako na dijelovima malo ‘sirova’, definitivno bila mračnija i to u prvom redu sama tragična priča Kylo Rena čiji je lik ostao dosljedniji onome iz prva dva dijela, Palapatine se nigdje nije pojavljivao već njegov Sith-master Tor Valum, a Finn i Rose bi imali veće uloge te bi ujedinili pobunjenike diljem galaksije za ustanak. No kako je u LucasFilmu bilo neslaganja s prvotnim redateljem i scenaristima, postojeći scenarij je prekrižen i par mjeseci prije početka snimanja doveden je novi redatelj i počelo se ponovno raditi na filmu gotovo iz ničega, a rokovi izlaska se bliže.

Alejandro Jodorowsky: ‘Dina’

Što se dogodilo: Jodorowsky je za ekranizaciju romana Franka Herberta Dina okupio doista impresivnu ekipu nekih od najpoznatijih i najoriginalnijih umjetnika u svom području. H. R. Giger, Salvador Dalí, Orson Welles, Mick Jagger, Moebius, Dan O’Bannon, Gloria Swanson, David Carradine, Udo Kier, Pink Floyd i mnogi drugi trebali su biti dijelom znanstveno-fantastičnog spektakla kojeg je Jodorowsky planirao snimiti. Sa svim tim umjetnicima na jednom mjestu, reputacijom Jodorowskog kao ludog genija ali ne toliko komercijalno nastrojenog redatelja, i prvenstveno njegovom vizijom koja je trebala biti film u trajanju od približno 12 sati – ovo je bilo preludo i previše skupo za studio. O ovom nevjerojatnom projektu 2013. snimljen je i dokumentarac Jodorowsky’s Dune gdje svi uključeni u projekt govore o tome što se trebalo snimiti i film doista zvuči nevjerojatno.

O autoru

O autoru