Film Igora Bezinovića u glavnom natjecateljskom programu Rotterdama

“Ta priča jako je poznata u Italiji, uči se u talijanskim školama, a ja sam je pokušao ispričati iz vlastite perspektive i perspektive građana koji danas žive u Rijeci”, pojašnjava redatelj Igor Bezinović kako je nastao film Fiume o morte.

Novi film Igora Bezinovića, dokumentarno-igrani film Fiume o morte!, nastao u produkciji Restarta, uvršten je u prestižni glavni natjecateljski program Međunarodnog filmskog festivala u Rotterdamu.

Osim toga, u istom će programu svjetsku premijeru imati i Restartova koprodukcija, Vjetre, pričaj sa mnom Stefana Đorđevića (Srbija, Slovenija, Hrvatska), kao i manjinska koprodukcija Otapanje vladara Ivana Salatića (Dinaridi Film). Festival se u Rotterdamu odvija od 30. siječnja do 9. veljače 2025. godine, objavio je HAVC.

Fiume o morte! tematizira povijesni događaj u kojem je talijanski pjesnik i zagovaratelj rata Gabriele D’Annunzio prije stotinjak godina zauzeo grad Rijeku. Film stiže u kina diljem Hrvatske sredinom veljače u distribuciji Restart Labela, a hrvatska premijera održat će se u Rijeci.

Povijesni događaj iz 1919.

Nagrađivani autor Igor Bezinović, dobitnik Velike Zlatne arene za dugi igrani film Kratki izlet 2017. (koji je također prikazan na Filmskom festivalu u Rotterdamu u popratnom programu Bright Future), na kreativan način propituje posljedice okupacije grada na grad i njegove stanovnike. Kako bi pronašao odgovore, autor je angažirao niz građana Rijeke, grada koji Talijani zovu Fiume, koji prepričavaju, rekonstruiraju i reinterpretiraju bizarnu priču o 16-mjesečnoj okupaciji  njihova grada 1919. godine od strane talijanskog pjesnika, dandyja i propovjednika rata Gabrielea D’Annunzija.

Bezinović, inače Riječanin, D’Annunzijevu okupaciju uzima kao polazište za film te na autentičan i originalan način realizira filmsko svjedočanstvo o povijesnoj epizodi koja je uvelike obilježila njegov grad. Naime, nakon Prvog svjetskog rata političari se nisu mogli dogovoriti kome bi grad trebao pripasti – Kraljevini Italiji ili Kraljevstvu Srba, Hrvata i Slovenaca.

Scena iz filma ‘Fiume o morte’ (Foto: Restart)

Situaciju pregovora i političkih rasprava iskoristio je zanimljiv lik, Gabriele D’Annunzio, talijanski pjesnik, kicoš i slavna osoba svog vremena, te čovjek opsjednut ratom koji je uz talijanske vojne dezertere okupirao grad i u njemu ostao 16 mjeseci, dok ga službena talijanska vojska nije izbacila. Ta priča jako je poznata u Italiji, uči se u talijanskim školama, a ja sam je pokušao ispričati iz vlastite perspektive i perspektive građana koji danas žive u Rijeci”, pojašnjava autor. Na poziv za sudjelovanje u filmu prijavilo se na stotine Riječana i Riječanki, te je Bezinović odlučio kroz filmske slike oživjeti vrlo bogatu arhivu okupacije koja se sastojala od mnoštva fotografija i filmova rekonstruiravši ih na istim mjestima na kojima su se ti događaji odigrali.

Film je nastao u produkciji kuće Restart, producenti su Vanja Jambrović i Tibor Keser, u koprodukciji s kućom Nosorogi iz Slovenije (koproducentica je Marina Gumzi) te Videomante iz Italije (koproducentica je Erica Barbiani).

Još hrvatskih filmova u Rotterdamu

Uz to, Restart ima još jedan naslov u natjecateljskom programu Tiger. Riječ je o manjinskoj koprodukciji Vjetre, pričaj sa mnom redatelja i scenarista Stefana Đorđevića. Hrvatska koproducentica je Vanja Jambrović

Film prikazuje Stefana (34) koji autom udara psa i preplavljen osjećajem krivnje donosi odluku da ga povede sa sobom na jezero, gdje se uputio završiti film o svojoj majci koja je nedavno preminula. Film nastaje u produkciji Non-Alignes Filmska iz Srbije, Spok Filma iz Slovenije i Restarta iz Hrvatske. 

U natjecateljskom programu Tiger prikazuje se još jedna hrvatska manjinska koprodukcija. Riječ je o filmu Otapanje vladara redatelja i scenarista Ivana Salatića. Smještena u 19. stoljeće, radnja filma prati pjesnika i gospodara Brda – Morlaka. Smrtno bolestan, on odlazi na put u potrazi za lijekom. Na tom putovanju k jugu Mediterana prati ga njegov vjerni sluga Đuko. Razapet između dužnosti i čežnje za domovinom, Đuko se suočava s gospodarevom sudbinom, boreći se s ljubomorom, nostalgijom i osjećajem neizbježne propasti.

Film je realiziran pod okriljem produkcijske kuće Meander Film iz Crne Gore, a koproducenti su kuće Nightswim iz Italije, Bocalupo Films iz Francuske, Dinaridi Film iz Hrvatske (koproducentica je Tena Gojić) te Non-Aligned Films iz Srbije. 

O autoru

kinofilm
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.