Niz zapaženih premijera hrvatskih filmova na stranim festivalima nastavlja redatelj Filip Heraković. Njegov Pelikan, priča o profesionalnom nogometašu usred egzistencijalne krize, bit će predstavljen svijetu na Filmskom festivalu Black Nights u Estoniji. No, tamo neće biti jedini hrvatski film…
Pelikan, dugometražni igrani prvijenac redatelja Filipa Herakovića, svoju će svjetsku premijeru imati u natjecanju debitantskih filmova. Film su producirali Tamara Babun i Matija Drniković iz produkcijske kuće Wolfgang&Dolly).
Ovogodišnje, 26. izdanje Filmskog festivala Black Nights u Tallinnu (PÖFF) bit će održano od 11. do 27. studenog. Od svog osnutka 1997. godine, PÖFF je prerastao u jedan od najvećih filmskih festivala u sjevernoj Europi. Godišnje privuče oko 80 tisuća gledatelja. Od 2014. posjeduje priznanje FIAPF-a (Međunarodnog saveza udruženja filmskih producenata) za održavanje međunarodnog natjecateljskog programa koji festival stavlja u A kategoriju, zajedno s ostalih 14 festivala u svijetu.
Sinergija filmske ekipe
Filip Heraković, redatelj filma Pelikan komentirao je da je ovaj film “rezultat sjajnih sinergija”.
“Pelikan smo stvarali u vrlo kompliciranim uvjetima, ali i rijetkom zajedništvu i potpisao bih da u takvoj atmosferi radim uvijek. Uzbuđen sam što je Pelikan dospio na ovako prestižni festival i volio bih da ga publika prihvati i prepozna”, rekao je redatelj Heraković.
Pelikan je drama s elementima komedije i govori o profesionalnom nogometašu Josipu (Edi Ćelić), kojem je ugrožena karijera nakon ozljede koljena na skijanju. Josipovu priču pratimo dok je on na rehabilitaciji u toplicama, gdje se usred njegovih interakcija s fizioterapeutom, posjete njegove djevojke i najboljeg prijatelja još snažnije ističe pitanje – tko je on i što od života želi?
Producentica filma Tamara Babun ističe kako je ovo zaista sjajna godina za hrvatsku filmsku reprezentaciju. Drago joj je što je i Pelikan dio te priče.
“ Rad na ovom filmu bilo je jedno vrlo izazovno putovanje u kojem smo u svakom trenutku očuvali osjećaj snažnog zajedništva i radost filmske igre. On će sada pripasti publici, a taj susret očekujemo sa strepnjom i nadom”, rekla je Tamara Babun.
Uz Edija Ćelića u filmu, između ostalih, igraju Marko Petrić, Lucija Barišić, Ivan Glowatzky, Tena Nemet Brankov, Stojan Matavulj i Tanja Smoje. Scenarij su napisali Nikolina Bogdanović i Filip Heraković.
Manjinske koprodukcije u Tallinu
Osim Pelikana, u natjecanju debitantskih filmova festivala Black Nights u Tallinnu, svjetsku premijeru imat će hrvatska manjinska koprodukcija Čovjek bez krivnje talijanskog redatelja i scenarista Ivana Gergoleta. Film je nastao u produkciji slovenske kuće Staragara (Miha Černec i Jožko Rutar), u koprodukciji s talijanskom kućom Transmedia Produzione (Igor Prinčič), a hrvatski producenti su Lana Matić i Boris T. Matić (Propeler film).
Tri manjinske koprodukcije u natjecateljskim programima za djecu
Dugometražni igrani film Kapa redatelja Slobodana Maksimovića prikazuje se u sklopu natjecateljskog programa za djecu (Children’s Competition). Producentica je Ida Weiss, a hrvatske koproducentice su Marina Andree Škop i Darija Kulenović Gudan.
Ljeto kada sam naučila letjeti Radivoja Andrića također će biti prikazan u natjecateljskom programu festivala. Film je ovjenčan Nagradom najboljeg europskog filma za djecu na međunarodnom festivalu BUFF u Švedskoj. Na Pulskom filmskom festivalu je osvojio najvišu ocjenu publike (4, 87) od svih filmova u domaćoj i međunarodnoj konkurenciji. Glumica Snježana Sinovčić nagrađena je Zlatnom arenom za najbolji hrvatski doprinos u manjinskoj koprodukciji.
Najmlađa publika festivala Black Nights imat će prilike pogledati i slovensko-hrvatsko koprodukciju Mišja kuća autora Timona Ledera (hrvatski koproducent je Jure Bušić, Jaka produkcija), u natjecateljskoj sekciji kratkih animiranih filmova (Shorts Kids Animation Competition).