Novi redateljski pothvat Bradleyja Coopera donosi još jednu zanimljivu glazbenu priču

Nakon hita s Lady Gagom, Bradley Cooper publici nudi novi biografski film o jednom od najslavnijih američkih skladatelja, dirigenta i pijanista. Maestro, naime, govori o Leonardu Bernsteinu, Cooper je glavni glumac, redatelj, koscenarist i koproducent.

Nakon što je režirao i glumio u filmu Zvijezda je rođena (A Star is Born, 2018.), velikom hitu s pjevačicom Lady Gagom, američki glumac, redatelj i producent Bradley Cooper u svom drugom redateljskom pothvatu donosi nam još jednu zanimljivu glazbenu priču u kojoj također glumi glavnu ulogu. Riječ je o biografskom filmu Maestro u kojem Cooper utjelovljuje jednog od najslavnijih američkih skladatelja, dirigenta i pijanista, Leonarda Bernsteina.

Dakle, pet godina nakon svog redateljskog debija, Cooper se upustio u novi filmski izazov u kojem je osim kao glumac i redatelj sudjeluje i kao koscenarist i koproducent. Naime, scenarij za Maestra napisao je u suradnji s Joshom Singerom (koji je osvojio Oscara za najbolji scenariji za Spotlight, 2015.), dok producentski tim, uz Coopera, čine Martin Scorsese, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning i Kristie Macosko Krieger. Glavna ženska uloga povjerena je engleskoj glumici Carey Mulligan, a film će premijeru imati u rujnu na Venecijanskom filmskom festivalu, dok će od 20. prosinca biti dostupan na Netflixu. Taj streaming servis Maestra pak najavljuje kao “ljubavno pismo životu i umjetnosti” i “emocionalno epski prikaz obitelji i ljubavi”.

Budući da film donosi priču ‘dugu’ više od trideset godina, važan posao odradili su vizažisti (Foto: Netflix)

Ljubav i prevara

Radnja filma pokriva razdoblje dulje od tri desetljeća, odnosno od Bernsteinovog prvog susreta s budućom suprugom Felicijom preko njihovog 25-godišnjeg braka i troje djece sve do njezine smrti 1978. godine. Dvanaest godina kasnije umire i sam Leonard, a nakon njegove smrti objavljeno je njezino pismo koje potvrđuje ono što se dugo vremena naslućivalo – Bernstein je homoseksualac, a brakom s Felicijom pokušao je tu činjenicu zataškati te očuvati karijeru tijekom koje je dobio niz priznanja, između ostalih i sedam Emmyja, dva Tonyja i 16 Grammyja uključujući i onaj za životno djelo.

Up Next
You can skip ad in
SKIP AD >
Ad will start in..
Advertisement
Uključi zvuk
LIVE
 / 
  • Speed1
  • Subtitles
  • Quality
  • Audio
Quality
    Speed
    • 2x
    • 1.5x
    • 1.25x
    • 1x (Normal)
    • 0.5x
    Subtitles
      Audio
        Embed this video:
        Copy
        Copy video link:
        Copy
        Chapters
          • Copy video url at current time
          • Fullscreen Exit Fullscreen
          This content is private
          Submit
          Please enter valid password!
          Age Verification
          By clicking enter, I certify that I am over the age of 21 and will comply with this statement.
          ENTER
          or
          EXIT
          Coming Next
          CANCEL

          Naime, ovaj skladatelj, pijanist, dirigent i glazbeni teoretičar dirigirao je gotovo svim velikim američkim orkestrima, a od 1958. do 1969. bio je dirigent Njujorške filharmonije. Nastupao je i kao operni dirigent, ali i koncertni pijanist. Svjetsku slavu stekao je mjuziklima U grad! (On the Town, 1944.) i Priča sa zapadne strane (West Side Story, 1957.), a oba su adaptirana i na film. Dakako, Bernstein je skladao i izvornu glazbu za filmove.

          Problem lažnog nosa

          Uloga Felicije povjerena je dvaput nominiranoj za Oskara Carey Mulligan, jednu od njihovih kćeri Jamie tumači Maya Hawke, a sina Sam Nivola.

          Iako se premijera filma tek očekuje, Maestro je već podigao dosta prašine i to zbog izgleda Bradleyja Coopera. Njegova fizička sličnost sa slavnim skladateljem i dirigentom je neupitna, no kako bi ona bila još uvjerljivija, Cooper u filmu nosi protetski nos što se mnogima nije svidjelo, štoviše, smatraju to u neku ruku diskriminatornim prema Židovima te je ta odluka prozvana “Jewface” po praksi poznatoj kao “Blackface”, a koja podrazumijeva da glumci koji nisu crnci potamnjuju svoja lica za uloge afroamerikanaca.

          Koliki je problem izazvao Cooperov lažni nos govori i podatak da se otvorilo pitanje trebaju li nežidovski glumci poput Coopera uopće glumiti Židove? Situaciju su donekle primirila Bernsteinova djeca, Jamie, Alexander i Nina Bernstein, koja su podržala odluku upotrebe protetskog nadomjestka te putem društvenih mreža poručili da je “Istina je da je Leonard Bernstein imao lijep, velik nos”, napisali su Jamie, Alexander i Nina Bernstein na društvenim mrežama.

          O autoru

          kinofilm
          Privacy Overview

          This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.