Nakon hita s Lady Gagom, Bradley Cooper publici nudi novi biografski film o jednom od najslavnijih američkih skladatelja, dirigenta i pijanista. Maestro, naime, govori o Leonardu Bernsteinu, Cooper je glavni glumac, redatelj, koscenarist i koproducent.
Nakon što je režirao i glumio u filmu Zvijezda je rođena (A Star is Born, 2018.), velikom hitu s pjevačicom Lady Gagom, američki glumac, redatelj i producent Bradley Cooper u svom drugom redateljskom pothvatu donosi nam još jednu zanimljivu glazbenu priču u kojoj također glumi glavnu ulogu. Riječ je o biografskom filmu Maestro u kojem Cooper utjelovljuje jednog od najslavnijih američkih skladatelja, dirigenta i pijanista, Leonarda Bernsteina.
Dakle, pet godina nakon svog redateljskog debija, Cooper se upustio u novi filmski izazov u kojem je osim kao glumac i redatelj sudjeluje i kao koscenarist i koproducent. Naime, scenarij za Maestra napisao je u suradnji s Joshom Singerom (koji je osvojio Oscara za najbolji scenariji za Spotlight, 2015.), dok producentski tim, uz Coopera, čine Martin Scorsese, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning i Kristie Macosko Krieger. Glavna ženska uloga povjerena je engleskoj glumici Carey Mulligan, a film će premijeru imati u rujnu na Venecijanskom filmskom festivalu, dok će od 20. prosinca biti dostupan na Netflixu. Taj streaming servis Maestra pak najavljuje kao “ljubavno pismo životu i umjetnosti” i “emocionalno epski prikaz obitelji i ljubavi”.
Ljubav i prevara
Radnja filma pokriva razdoblje dulje od tri desetljeća, odnosno od Bernsteinovog prvog susreta s budućom suprugom Felicijom preko njihovog 25-godišnjeg braka i troje djece sve do njezine smrti 1978. godine. Dvanaest godina kasnije umire i sam Leonard, a nakon njegove smrti objavljeno je njezino pismo koje potvrđuje ono što se dugo vremena naslućivalo – Bernstein je homoseksualac, a brakom s Felicijom pokušao je tu činjenicu zataškati te očuvati karijeru tijekom koje je dobio niz priznanja, između ostalih i sedam Emmyja, dva Tonyja i 16 Grammyja uključujući i onaj za životno djelo.
Naime, ovaj skladatelj, pijanist, dirigent i glazbeni teoretičar dirigirao je gotovo svim velikim američkim orkestrima, a od 1958. do 1969. bio je dirigent Njujorške filharmonije. Nastupao je i kao operni dirigent, ali i koncertni pijanist. Svjetsku slavu stekao je mjuziklima U grad! (On the Town, 1944.) i Priča sa zapadne strane (West Side Story, 1957.), a oba su adaptirana i na film. Dakako, Bernstein je skladao i izvornu glazbu za filmove.
Problem lažnog nosa
Uloga Felicije povjerena je dvaput nominiranoj za Oskara Carey Mulligan, jednu od njihovih kćeri Jamie tumači Maya Hawke, a sina Sam Nivola.
Iako se premijera filma tek očekuje, Maestro je već podigao dosta prašine i to zbog izgleda Bradleyja Coopera. Njegova fizička sličnost sa slavnim skladateljem i dirigentom je neupitna, no kako bi ona bila još uvjerljivija, Cooper u filmu nosi protetski nos što se mnogima nije svidjelo, štoviše, smatraju to u neku ruku diskriminatornim prema Židovima te je ta odluka prozvana “Jewface” po praksi poznatoj kao “Blackface”, a koja podrazumijeva da glumci koji nisu crnci potamnjuju svoja lica za uloge afroamerikanaca.
Koliki je problem izazvao Cooperov lažni nos govori i podatak da se otvorilo pitanje trebaju li nežidovski glumci poput Coopera uopće glumiti Židove? Situaciju su donekle primirila Bernsteinova djeca, Jamie, Alexander i Nina Bernstein, koja su podržala odluku upotrebe protetskog nadomjestka te putem društvenih mreža poručili da je “Istina je da je Leonard Bernstein imao lijep, velik nos”, napisali su Jamie, Alexander i Nina Bernstein na društvenim mrežama.