Christopher McQuarrie, oskarovac i jedini redatelj koji je režirao više nastavaka serijala “Nemoguća misija”, još jednom udružuje snage s Tomom Cruiseom. Njihovo dugogodišnje partnerstvo rezultiralo je nekima od najuzbudljivijih filmova današnjice. S novim nastavkom Nemoguća misija: Konačna odmazda, McQuarrie potvrđuje status ključnog arhitekta suvremenog blockbustera.
Njegovo lice ne vidimo na velikom platnu, ali mu ime stoji iza nekih od najuzbudljivijih akcijskih hitova posljednjih godina. On je Christopher McQuarrie, scenarist, redatelj, producent, dugogodišnji suradnik Toma Cruisea i oskarovac te, uz Cruisea, ključna osoba filma Nemoguća misija: Konačna odmazda (Mission: Impossible – The Final Reckoning, 2025.) koji se od 22. svibnja prikazuje u kinima. Naime, 56-godišnji filmaš u franšizu je ušao s petim nastavkom i to kao redatelj i scenarist. Te je uloge zadržao do posljednjeg, osmog nastavka te im je u međuvremenu dodao i one producentske, dok je u Konačnoj odmazdi, scenaristički posao podijelio s Erikom Jendresenom.
Iako je najpoznatiji upravo kao kreativni “čovjek za nemoguće misije”, što je obilježilo deset posljednjih godina njegove karijere, treba reći da je McQuarrieov uspon u filmskoj industriji započeo još ’90-ih godina prošlog stoljeća i to pomalo nekonvencionalno. Već s prvim filmom koji je napisao – trilerom Slobodan pristup (Public Access, 1993.), a koji je režirao njegov prijatelj, Bryan Singer – osvojio je glavnu nagradu žirija na Sundance festivalu. Ipak, prava slava stiže dvije godine kasnije zahvaljujući neo-noir krimiću Privedite osumnjičene (The Usual Suspects, 1995.), za koji je Christopher McQuarrie osvojio Oscara za najbolji originalni scenarij. Taj film postao je klasik, a McQuarrieovo ime preko noći se našlo na listi najperspektivnijih scenarista u Hollywoodu.
“Preko trnja do zvijezda”
Nakon oskarovske slave okušao se i kao redatelj. Njegov redateljski prvijenac bio je akcijski vestern triler Krivi potez (The Way of the Gun, 2000.), za koji je također napisao scenarij. No unatoč solidnoj glumačkoj postavi (Benicio del Toro, James Caan i drugi), film je dobio mlake kritike i skroman komercijalni uspjeh. Pomalo razočaran, Christopher McQuarrie je čak razmišljao o napuštanju filmskog posla, no jedan sudbonosni susret vratio ga je na pravi put.
Naime, sredinom 2000-tih McQuarrie je stupio u kontakt s Tomom Cruiseom s namjerom da proda scenarij i naplati dugove, planirajući potom otići iz Hollywooda. Ispostavilo se da je taj scenarij postao film Operacija Valkira (Valkyrie, 2008.), povijesni triler o zavjeri protiv Hitlera u kojem je Cruise igrao glavnu ulogu, a McQuarrie potpisao scenarij i producirao ga, a režirao ga Bryan Singer. Upravo tijekom rada na ovom projektu, dogodio se profesionalni “klik” između dvojice filmskih entuzijasta. Cruiseova dugogodišnja producentica Paula Wagner prepoznala je McQuarriejev talent te ga je ohrabrila da ostane u industriji što ga je, pokazalo se, prometnulo u glavnog Cruiseovog kreativnog partnera u daljnjim projektima. Naime, od tada, tandem Cruise–McQuarrie postaje jednim od najplodnijih u Hollywoodu. Tako je, primjerice, Christopher McQuarrie režirao i napisao scenarij za napeti akcijski triler s Cruiseom u naslovnoj ulozi, Jack Reacher (2012.), zatim kao koscenarist sudjeluje u znanstveno-fantastičnom hitu Na rubu budućnosti (Edge of Tomorrow, 2014.), pa čak i u horor-pokušaju Mumija (The Mummy, 2017.). McQuarrie je bio i među scenaristima te producentima blockbustera Top Gun: Maverick (2022.), koji je imao šest nominacija za Oscara (između ostalih i u kategorijama za najbolji film te najbolji adaptirani scenarij), no na kraju je osvojio tek onaj za najbolji zvuk.
Tandem koji jamči uspjeh
U svakom slučaju, očito je da Tom Cruise rado ima Christophera McQuarrieja uz sebe na gotovo svakom velikom projektu – bilo iza kamere ili pak za pisaćim stolom – te da njihova profesionalna veza nadilazi tipičan odnos glumca i redatelja. Jer McQuarrie je postao Cruiseov najpouzdaniji suradnik, onaj kome slavni glumac povjerava i najluđe ideje. Zajedno su pomicali granice akcijskog žanra: svaki novi film znači još odvažniji pothvat: od spektakularnih jurnjava i vratolomija do nevjerojatnih kaskaderskih scena u kojima Cruise doslovno riskira život. McQuarrie ih orkestrira s maksimalnom pažnjom za priču i sigurnost, pa ne čudi da Cruise ima povjerenja upravo u njega kad treba realizirati nemoguće.

Kada je riječ o franšizi Nemoguća misija, McQuarrie drži jedno zanimljivo priznanje: jedini je redatelj koji je snimio više od jednog filma u ovom kultnom serijalu špijunskih akcijskih trilera. Prije njega, svaki od ranijih nastavaka (1996. – 2011.) imao je drugog redatelja – od Briana De Palme do Brada Birda. Christopher McQuarrie je tu tradiciju prekinuo preuzevši kormilo petog dijela Nemoguća misija: Odmetnuti (Mission: Impossible – Rogue Nation, 2015.) i ostvarivši ogroman uspjeh – film je zaradio pohvale kritike i publike. Suradnju je nastavio i u šestom nastavku Nemoguća misija: Raspad sistema (Mission: Impossible – Fallout, 2018.), koji mnogi smatraju najboljim dijelom serijala. Time je McQuarrie postao prvim i jedinim redateljem s dva filma Nemoguće misije, a nakon toga uslijedio je sedmi te osmi nastavak, čine si se priskrbio status “arhitekta franšize”.
Prepoznatljiv stil
On je, naime, u dvostrukoj ulozi scenarista i redatelja, franšizi donio prepoznatljiv stil: spoj napetih špijunskih zapleta, dozirane autoironije i spektakularnih akcijskih scena. Svaki njegov nastavak pokušava nadmašiti prethodni u pogledu produkcije i adrenalina, što je vidljivo i po produkcijskim podvizima iza kamera. Primjerice, film Nemoguća misija: Raspad sistema dosegnuo je 97 posto pozitivnih recenzija na Rotten Tomatoesu i globalno zaradio gotovo 800 milijuna dolara.
Najnoviji film, osmi je nastavak ovog filmskog serijala, ujedno i završetak dvodijelne priče započete prethodnim filmom. Dakako, , Christopher McQuarrie i Tom Cruise iznova surađuju, a sve kako bi publici omogućili uzbudljiv završni čin Huntove najopasnije misije do sada. Radnja se nastavlja na događaje iz filma Nemoguća misija: Odmazda (Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One, 2023.). Dakle, tajni agent Ethan Hunt i njegov tim suočavaju se s dosad najpodmuklijim neprijateljem – sveprisutnom umjetnom inteligencijom znanom kao “Entity” koja prijeti svjetskoj sigurnosti. Očekuje nas klasična “nemogućemisijska” avantura prepuna špijunske igre mačke i miša, egzotičnih lokacija te napetosti koja doslovno visi sa svakog aviona.

Hoće li biti novog projekta?
Realizacija projekta osmog nastavka trajala je dulje nego što je planirano i to ne samo zbog činjenice što je film sniman na više kontinenata – od Velike Britanije i Norveške do Malte i južne Afrike. Naime, film se djelomično snimao usporedo sa sedmim nastavkom, no uslijedile su pauze uzrokovane pandemijom (2020.) te holivudskim štrajkom glumaca (2023.). Unatoč izazovima, produkcija je uspješno privedena kraju, i to s budžetom koji se procjenjuje na vrtoglavih 300–400 milijuna dolara, što Konačnu odmazdu svrstava među najskuplje filmove ikad snimljene. Film je početkom svibnja 2025. premijerno prikazan u Japanu, a potom i ekskluzivno na Filmskom festivalu u Cannesu, a u hrvatskim kinima se prikazuje od 22. svibnja.
Ako je suditi prema prvim kritikama, očekuje nas spektakularan završetak sage Ethana Hunta. Hoće li Konačna odmazda uistinu biti Ethanov posljednja misija ili će Cruise i McQuarrie pronaći još načina da produže ovu adrenalinsku franšizu, tek ćemo vidjeti. Čak i ako se radi o finalnoj misiji legendarnog agenta, nema sumnje da je Christopher McQuarrie ostavio neizbrisiv pečat na serijal – pretvorivši nemoguće misije u itekako moguće filmske pobjede. A s obzirom na to kako ovaj dvojac funkcionira, možda njihove najveće pustolovine tek slijede…