Od sukoba na Savici preko ponovnog okupljanja američkog rock banda do života u Putinovoj Rusiji, ZagrebDox pruža filmove koje vrijedi pogledati na velikom platnu.
Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox kroz prethodna je dva desetljeća pokazao da može ponuditi drugačiji pogled na svijet od onoga kakav inače dobivamo u kinima. Od aktivističkih priča čiji autori žele mijenjati svijet do toplih ljudskih portreta, gdje autori žele samo promijeniti sebe, zagrebački festival uvijek je nudio ponešto za svakoga.
Situacija nije drugačija ove godine, kada će ZagrebDox od 30. ožujka do 6. travnja prikazati čak 107 filmova. Različitih duljina, redateljskih vizija, žanrova i pretenzija, ali u svakom slučaju izuzetno intrigantnih.
Kako bismo vam pomogli da od šume vidite stabla, odabrali smo pet filmova koje bi doista bilo šteta propustiti na 21. ZagrebDoxu.
Crveni tobogan
Čak i dok je obilazio svijet skupljajući nagrade za svoj kratkometražni igrani film Čovjek koji nije mogao šutjeti, redatelj Nebojša Slijepčević nije kreativno mirovao. ZagrebDox će biti otvoren njegovim kratkometražnim dokumentarcem Crveni tobogan. Film prati događanja oko parkau zagrebačkom naselju Savica, gdje je prije šest, sedam godina prvo pokrenuta inicijativa da se sagradi crkva, a nakon toga da se preuredi park. I protiv jedne i protiv druge inicijative pobunio se dio susjeda iz kvarta.

Paviljon 6
Nepunih mjesec dana nakon što je prikazan u eteru BBC-a, unutar popularnog dokumentarnog programa Storyville, i zagrebačka publika moći će pogledati dokumentarni film Paviljon 6 Gorana Devića. Paviljon 6 je mjesto gdje su ljudi za vrijeme pandemije koronavirusa COVID-19 dolazili na cijepljenje, a redatelj je tamo, pak, došao s kamerom. Kako se ističe u predstavljanju filma, “kroz iskrene razgovore s ljudima koji čekaju u redu za cijepljenje ovaj globalno univerzalan film razotkriva dezorijentiranost i skepsu koji prožimaju naše kolektivno iskustvo.” Cijenjeni dokumentarist pronašao je temu koja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim te je pretvorio u suptilnu studiju društva.

Gospodin Nitko protiv Putina
Na mladima ostaje svijet. No, što se događa s mladima koji odrastaju u zemlji na čijem je čelu diktator? Upravo je to pitanje na koje pokušava ponuditi odgovor cijenjeni dokumentarist David Bornstein u filmu Gospodin Nitko protiv Putina, koji je režirao zajedno s Pavelom “Pašom” Talankinom. Pasha je inače ruski učitelj, koji je snimao ono što se zbilja događa u njegovoj školi. Bilježio je intimne i informativne prizore iz Putinova režima, porast militariziranih skupina djece, represivne zakone, gorljivi nacionalizam i regrutiranje maturanata za ratne sukobe. Ali kada je saznao da mu je život ugrožen, Paša je morao isplanirati opasan bijeg iz Rusije.
Mirotvorac
Jedan od filmova koji će na festivalu izazvati ponajviše pažnje zasigurno je dokumentarac Mirotvorac redatelja Ivana Ramljaka. Ne samo zato što se radi o autoru koji je nanizao nekoliko sjajnih filmova, nego zato što je tema kojom se bavi izuzetno intrigantna – ubojstvo Josipa Reihla Kira, načelnika Osječka policije koji je ubijen 1991. godine. Mirotvorac je priča o posljednjih nekoliko mjeseci njegova života u osvit krvavog hrvatsko-srpskog rata, koji je Kir svim silama pokušao spriječiti, ispričana kroz izjave nekoliko svjedoka i s pomoću arhivskih materijala iz tog doba.

Pavements
Dokumentarni film Pavements imao je premijeru na Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji, a nakon toga je obišao “pola svijeta”. Nimalo čudno jer redatelj Alex Ross Perry u njemu je pokazao kako je izgledalo ponovno okupljanje grupe Pavement, koja nikada nije došla do vrhova top lista, ali je svojom glazbom okupila niz vjernih slušatelja. I kao što Pavement nikada nisu svoju glazbu stvarali prvoloptaški, tako ni Perry ne nudi samo još jedan u nizu glazbenih dokumentaraca.