Alec Baldwin ponovno je u središtu pozornosti zbog filma Rust, čije je snimanje obilježila tragična smrt snimateljice Halyne Hutchins. Glumac se suočio s optužbama i javnim osudama, ali i s najtežim izazovom svoje karijere. Donosimo pregled njegove bogate karijere, kontroverzi i povratka pred kamere.
Nakon višegodišnjih odgoda, tragičnih okolnosti i pravnih postupaka, napokon stiže kinopremijera vesterna Rust. Za Aleca Baldwina, ovo nije samo još jedna premijera, nego vjerojatno i najemotivniji i najteži projekt njegove karijere. Glumac je, naime, bio optužen za ubojstvo iz nehaja snimateljice Halyne Hutchins nakon nesreće na setu 2021., kad se u rekvizitnom oružju nalazio pravi metak, što je bacilo sjenu na cijeli projekt i njegovu karijeru.
Tragedija je izazvala šok i nevjericu u cijelom filmskom svijetu, otvorivši brojna pitanja o sigurnosti na setovima, rukovanju oružjem i odgovornosti producenata. Baldwin je ujedno bio i glavni glumac i jedan od producenata, zbog čega se našao u središtu višestrukih tužbi i kaznenog progona s mogućnošću odlaska u zatvor na 18 mjeseci, no na kraju je, 2024., oslobođen optužbi.
Iako je poznat po „kratkom fitilju” i brojnim okršajima s paparazzima i medijima, ovaj događaj bio je nešto sasvim drugo – tragedija koja je zauvijek obilježila njegov život, karijeru i imidž u javnosti. No, Alec Baldwin nije samo kontroverza. Njegova karijera je nevjerojatno bogata, šarena i – u mnogim dijelovima – iznimno uspješna.
Od sapunica do Broadwaya, od Trumpa do Emmyja
Rođen kao najstariji od četvorice braće Baldwin, od kojih su svi glumci, Alec je studirao političke znanosti prije nego što je otkrio glumu. Učio je od legendarnog Leeja Strasberga, isto kao i James Dean i Marilyn Monroe. A prije nego je postao poznat – bio je konobar u njujorškom Studio 54!
Karijeru je započeo u sapunicama, ali probio se ulogom u seriji Knots Landing (1979. – 1993.), gdje je glumio Joshuu Rusha, ambicioznog i manipulativnog propovjednika. Uloga mu je donijela prepoznatljivost i bila odskočna daska za filmsku karijeru koja je nakon toga rapidno napredovala.
U crnohumornoj fantaziji Bubimir (Beetlejuice, 988.), redatelja Tima Burtona, Baldwin je glumio Adama Maitlanda, preminulog muža koji, sa svojom suprugom (Geena Davis), pokušava iz svojeg doma otjerati nove stanare. Film je postao kultni klasik i potvrdio njegovu sposobnost za komediju i nadrealne likove.
Zatim je uslijedila uloga u Lov na Crveni Oktobar (The Hunt for Red October, 1990.), gdje je tumačio CIA-ina analitičara Jacka Ryana u napetom političkom trileru temeljenom na romanu Toma Clancyja. Redatelj John McTiernan (Die Hard, Predator) stvorio je snažan, atmosferičan film, a Baldwinov Ryan bio je pametan, pronicljiv i suptilan. No, zbog nesuglasica s Paramountom, u idućim nastavcima zamijenio ga je Harrison Ford.
U filmu Glengarry Glen Ross (1992.), snimljenom prema slavnoj drami Davida Mameta, Baldwin ima samo jednu scenu, ali svima dobro poznatu! U ulozi hladnokrvnog “specijaliste” koji dolazi iz centrale kako bi zastrašio prodavače i potaknuo ih na bolje rezultate, održava legendarni monolog (“Always Be Closing!”) koji je postao sinonim za bezdušni korporativni pritisak. Uloga nije postojala u kazališnoj verziji, već je napisana isključivo za njega, a danas se smatra kultnom scenom poslovne satire u filmu.
Uloga napisana samo za njega
Zanimljivo je da je Alec Baldwin gotovo odbio ulogu u Glengarry Glen Rossu jer ga je scenarij zatekao u vrlo lošem raspoloženju– navodno ga je pročitao dok je bio iscrpljen i bolestan, pa mu je sav taj cinični, agresivni ton bio odbojan. No redatelj James Foley i scenarist David Mamet inzistirali su da upravo on bude lice tog korporativnog bezdušja, i uvjerili ga da će njegov lik – iako se pojavljuje samo u jednoj sceni – imati ogroman utjecaj na ton i poruku filma. Baldwin je na kraju pristao, odradio snimanje u samo jednom danu, i rezultat je bila scena koja je postala kultna u poslovnim i glumačkim krugovima, često se koristi u prodajnim treninzima, no uglavnom kao primjer kako ne bi trebalo motivirati tim.

Godinama kasnije, u Nemogućoj misiji: Odmetnuti (Mission: Impossible – Rogue Nation, 2015.) i Nemogućoj misiji: Raspad sistema (Mission: Impossible – Fallout, 2018.), Baldwin je utjelovio Alana Hunleya, visokopozicioniranog dužnosnika CIA-e koji isprva sumnja u metode Ethana Hunta (Tom Cruise), ali kasnije postaje njegov saveznik. Ovu Baldwinovu ulogu karakterizira autoritet, ozbiljnost i sigurnost, ali – za razliku od tipičnog “čovjeka iz sustava” – njegov lik djeluje moćno i uvjerljivo, s ne hladno ili beživotno. Nastavio je glumiti u trilerima, komedijama, političkim dramama…, a njegova prisutnost u svakom je projektu značila – karizmu.
Nagrade i priznanja
Baldwinova televizijska karijera je pak posebna priča. Osvojio je publiku kao Jack Donaghy u seriji pionirke televizijskog humora, Tine Fay, koja je tumačila glavnu ulogu – Televizijska posla (30 Rock, 2006. – 2013.; 2020.) – a posebno mjesto glumac zauzima u povijesti Saturday Night Livea. Naime, vodio je SNL čak 17 puta, čime dijeli rekord s komičarom Steveom Martinom – i obojica imaju otvoren poziv da se vrate kad god požele. Njegova imitacija Donalda Trumpa tijekom kampanje 2016. i kasnijih godina postala je viralna i nezaobilazna, a iako se Trumpu nije svidjela, gledatelji su bili oduševljeni.
Osvojio je tri Zlatna globusa za najbolju mušku ulogu u televizijskoj seriji (mjuzikl ili komedija), i to za ulogu Jacka Donaghyja u seriji Televizijska posla. Za tu je ulogu nagrađen i s čak osam nagrada Udruženja filmskih glumaca (Screen Actors Guild Awards, SAG), čime je postao najnagrađivaniji glumac u povijesti tih nagrada. Nanizao je sedam uzastopnih pobjeda u kategoriji najbolji glumac u humorističnoj seriji te jednu nagradu za najbolju glumačku postavu u istoj seriji. Time je postao najnagrađivanijim glumcem u povijesti SAG nagrada, izjednačivši se s glumicom Juliannom Margulies po ukupnom broju osvojenih nagrada. Ovome treba dodati i tri Primetime Emmy nagrade (jednu za ulogu Jacka Donaghyja, a dva za parodiranje Trupa u SNL-u) te zaključiti da je Alec Baldwin jedan od najnagrađivanijih televizijskih glumaca svoje generacije.

Treba reći da je 1992. bio nominiran i za nagradu Tony, za najboljeg glumca u predstavi “A Streetcar Named Desire”, a za Oscara je konkurirao u kategoriji sporednog glumca, za ulogu u filmu Kralj gubitnika (The Cooler, 2003.).
Prepoznatljivi glas
Uz sve to, Alec Baldwin dao je glas brojnim projektima – od dokumentaraca do radijskih emisija. Čak je dvije sezone bio narator animirane serije Tomica i prijatelji (Thomas the Tank Engine/Thomas & Friends), a glasom je podržao i klasičnu glazbu. Naime, godinama je bio narator i voditelj emisije “The New York Philharmonic This Week”, radijskog programa koji je emitirao koncerte i sadržaje vezane uz rad njujorške filharmonije. U toj ulozi komentirao je izvedbe, najavljivao skladbe i umjetnike, te davao kontekst slušanju, a povremeno je sudjelovao i u izvedbama uživo, primjerice u djelima koja uključuju govornu dionicu ili dramski element.
No, Alec Baldwin nije samo glumac. Aktivan je i u politici, podržavao je Clintone i Baracka Obamu, a povremeno se spominjalo i da bi se mogao kandidirati za gradonačelnika New Yorka.
Osim toga, poznat je i kao humanitarac. Primjerice, veliki dio honorara od reklama za financijsku korporaciju Capital One donirao je u dobrotvorne svrhe. Aktivno podupire i PETA-u, Save the Manatee Club, te brojne kazališne i zdravstvene organizacije.
Što se privatnog života tiče, Alec Baldwin je bio u braku s glumicom Kim Basinger, s kojom ima kćer Ireland Baldwin. Danas je u pak braku s instruktoricom joge Hilarijom Thomas, s kojom ima troje djece.
Dakle, riječ o glumcu koji je svojom bogatom karijerom obuhvatio širok spektar uloga – od ozbiljnih dramskih likova do komičnih i satiričnih nastupa. No, osim po besprijekornoj karijeri, Alec Baldwin je poznat i po ekscesima izvan seta. Među njima je i incident iz 2011., kada je izbačen iz aviona jer nije htio prestati igrati mobilnu igru Words With Friends tijekom ukrcavanja. Također je imao više neugodnih javnih situacija, uključujući verbalne sukobe s paparazzima i neke sporne izjave, no unatoč svemu, njegova glumačka karizma, snaga interpretacije i komični timing ostaju neosporni. Upravo ta kombinacija talenta, karizme i kontroverzi čini ga jedinstvenom i nezaboravnom figurom u svijetu filmske i televizijske industrije. A s filmom Rust, priča o Alecu Baldwinu dobiva novo poglavlje – teško, bolno, ali i važno. U svakom slučaju, on je glumac kojeg pamtimo, s pričom koju nećemo zaboraviti.