Ljetna jahaonica u Salzburgu i hotel Berghotel Schatzalp u Davosu samo su neke od filmskih lokacija koje je EFA uvrstila kao Blaga europske filmske kulture.
Europska filmska akademija dodala je još 11 mjesta na popis Blaga europske filmske kulture. Kao Blaga europske filmske kulture Akademija slavi mjesta koja imaju simbolično značenje za europsku kinematografiju – mjesta od povijesne vrijednosti koja treba očuvati i zaštititi, ne samo sada, već i za buduće generacije.
Među novim lokacijama ističu se arhitektonske znamenitosti poput željezničkog kolodvora Liège-Guillemins u Belgiji i jahaonice Felsenreitschule u Salzburgu, Austrija. Urbanistički dragulji uključuju Trg 1. svibnja u Piranu (Slovenija) i ulicu Malko Tarnovo u Sofiji (Bugarska). Na popisu su i povijesne građevine poput kuće Günderodehaus u njemačkom Oberweselu i hotela Berghotel Schatzalp u Davosu, Švicarska.
Filmski studio, kina, pejzaž…
Blagom europske filmske kulture proglašeni su i prostori posvećeni filmu, poput impozantnog Filmskog studija na Malti s vodenim bazenima, te dva povijesna kina – Teatro Tivoli u Lisabonu i legendarno amsterdamsko kino Royal Theatre Tuschinski. Uvršten je i Muzej filma Miran čovjek u irskom Congu, kao i cijeli jedan pejzaž – Kurska prevlaka na baltičkoj obali Litve.
“Veliko nam je zadovoljstvo proglasiti još 11 lokacija Blagom europske filmske kulture, čime dolazimo do ukupnog broja od 60. Taj broj ćemo ubuduće redovito proširivati. Posebno nas veseli što se među novim lokacijama nalaze i četiri zemlje koje dosad nisu bile zastupljene na karti Blaga: Bugarska, Litva, Malta i Slovenija”, izjavio je Pascal Edelmann, voditelj odjela za filmsku baštinu pri Europskoj filmskoj akademiji. Pozvao je javnost da Akademiji predlože lokacije koje bi također mogle biti kandidati za ovu prestižnu oznaku.
I Dubrovnik ima svoje filmsko Blago
Među 60 lokacija koja se nalaze na popisu Blaga europske filmske kulture nalazi se i dubrovački Stradun, koji je na listu uvršten 2023.
Blaga europske filmske kulture dio su šireg programa očuvanja filmske baštine koji je Europska filmska akademija pokrenula 2022. godine. U sklopu tog programa pokrenuta je suradnička mreža nacionalnih filmskih akademija, kinoteka i arhiva koja promiče europsku filmsku baštinu. Dio aktivnosti uključuje i sekciju “In Memoriam” na dodjeli Europskih filmskih nagrada, u kojoj se odaje počast preminulim velikanima europske kinematografije.
Nova Blaga europske filmske kulture:
AUSTRIJA
– Ljetna jahaonica (Felsenreitschule), Salzburg – za film The Sound of Music
BELGIJA
– Kolodvor Liège-Guillemins – za filmove Lorna’s Silence (Le Silence de Lorna) braće Dardenne i Tied (Une histoire d’amour) Hélène Fillières
BUGARSKA
– Ulica Malko Tarnovo, Sofija – za filmove poput We Were Young (A byahme mladi), The Prosecutor (Prokurat) i Zift
NJEMAČKA
– Günderodehaus, Oberwesel – za serijal Heimat Edgara Reitza
IRSKA
– Muzej The Quiet Man, Cong – za film The Quiet Man
LITVA
– Kuronska prevlaka – za filmove Feelings (Jausmai) Almantasa Grikeviciusa i Algirdasa Dause (1968.) te Small Confession Algirdasa Araminasa (1971.)
MALTA
– Malta Film Studios – za filmove White Squall Ridleyja Scotta, Clash of the Titans Desmonda Davisa i druge
NIZOZEMSKA
– Royal Theatre Tuschinski, Amsterdam – legendarno kino otvoreno 1921. u stilu art décoa i Amsterdamske škole

PORTUGAL
– Kino Teatro Tivoli, Lisabon – neoklasična dvorana otvorena 1924.
SLOVENIJA
– Trg 1. svibnja, Piran – za filmove Naš avto Františeka Čapa (1962.) i Poletje v školjki Tuga Štiglica (1986.)
ŠVICARSKA
– Berghotel Schatzalp, Davos – za film Youth Paola Sorrentina