Grešnici su već proglašeni jednim od najboljih filmova 2025., a iza kulisa kriju još dvije priče – onu o kostimima iz otkazanog Bladea i činjenicu da je riječ o prvom velikom filmu koji je dostupan na BASL znakovnom jeziku u SAD.
Ryan Cooglerov film Grešnici (Sinners, 2025.) trenutačno je najhvaljeniji i najuspješniji film godine, s gotovo jednoglasnim pohvalama kritike i publike. Film je osvojio 97% na Rotten Tomatoesu, uvršten je među 10 najboljih filmova godine prema USA Today i već se spominje kao ozbiljan kandidat za Oscara. Michael B. Jordan briljira u dvostrukoj ulozi, a vizualna raskoš, glazba i žanrovska hrabrost čine ga jedinstvenim iskustvom.
Kostimi iz otkazanog reboota Blade
Iako duboko ukorijenjen u američku povijest i kulturu, film je ostvario impresivan međunarodni uspjeh. S budžetom od 100 milijuna dolara, film je na kino blagajnama zaradio više od 360 milijuna globalno. Za taj financijski uspjeh veže se i jedna zanimljivost. Naime, film je ostvario veći prihod izvan SAD-a nego kod kuće – čak 195 milijuna došlo je izvan SAD-a.
Popularni Variety je otkrio da su se u filmu koristili kostimi iz otkazanog Marvelovog projekta Blade, čime je film dobio neočekivanu vezu s jednim od najdugovječnijih vampirskih brendova u pop kulturi. Navedeni film trebao je biti reboot s Mahershalom Alijem (Jurski svijet: Preporod/Jurassic World Rebirth, 2025). Nakon višestrukih odgoda i kreativnih razlika, projekt je stavljen na čekanje, a kostimi su završili na aukciji.
Producenti Cooglerovog filma su ih otkupili i prilagodili za potrebe filma. Po njihovom vlastitom priznanju to je “bila savršena estetska podudarnost”. Kostimografkinja Ruth E. Carter, koja je radila i na Bladeu i na Grešnicima, iskoristila je tu priliku da spoji dvije vizije: “Ti kostimi su već bili vampirski, ali u modernom kontekstu. Mi smo ih vratili u prošlost i dali im dušu.” izjavila je.
Zanimljivo je da su ti kostimi korišteni uglavnom na sporednim likovima i statistima, dok su glavni likovi imali posebno dizajniranu garderobu. Time je film dodatno naglasio razliku između osobne priče i kolektivne povijesti – kroz tkaninu, kroj i simboliku. Kako piše The Movie Blog, “kostimografski dizajn u Grešnicima jedan je od najsnažnijih pripovjedačkih alata filma. Svaki šav produbljuje mitologiju i obogaćuje putovanje likova.“
Prvi film na BASL znakovnom jeziku
Nakon velikog kino uspjeha, film je odnedavno dostupan na platformi Max, a u SAD-u je to popraćeno i povijesnim iskorakom. Naime, postao je prvi veliki naslov koji se paralelno prikazuje i na Black American Sign Language (BASL), varijantom američkog znakovnog jezika koja ima vlastitu gramatiku, ritam i kulturne reference. Ova inovacija dolazi kao dio šireg napora da se inkluzivnost proširi i na jezične manjine unutar zajednica koje su često dvostruko marginalizirane.

U suradnji s organizacijom Deaf Black Lives, Max je omogućio da se filmprikazuje i s tumačem za BASL. Ova verzija filma dostupna je kao zaseban stream, s tumačem koji je integriran u kadar, a ne samo kao dodatni overlay (tumač prikazan u kutu ekrana). Ovo je prvi put da jedan veliki studio priznaje BASL kao zaseban jezični entitet i uključuje ga u distribuciju. “Ovo nije samo tehnički dodatak, ovo je kulturno priznanje.“, izjavila je dr. LaTanya Simmons, lingvistica i aktivistica za prava gluhih Afroamerikanaca.
Kao što je već rečeno, film Grešnici već je izazvao snažne reakcije publike i kritike. A sada, s dodatkom BASL verzije i otkrivenim detaljima iz produkcije, postaje i svojevrsni kulturni fenomen. Onima koji su ga već gledali možemo samo reći – vrijedi ga pogledati ponovno, sada s dodatnim slojevima značenja. A onima koji to još nisu učinili, reći ćemo – Grešnici nije samo film o vampirima.