Redatelj Ralph Bakshi, najpoznatiji po svojim maštovitim animiranim djelima, otkrio je da je Sylvester Stallone želio da on režira film Rocky te mu je osobno donio scenarij. Na kraju je Sly dobio odbijanac i spavao u njegovom autu a Bakshi izgubio milijune za čime i danas pomalo žali.
U nedavnom razgovoru za Empire Magazine, Ralph Bakshi otkrio je zašto je odbio režirati danas kultni film Rocky (1976), koji je Sylvestera Stallonea preko noći lansirao u holivudske zvijezde. Stallone je osobno donio Bakshiju scenarij jer mu se sviđao njegov film Gusti promet (Heavy Traffic, 1973.) i želio je da ga on režira.
Presudila ljubav prema animaciji
Bakshi je o tome rekao:”Sylvester Stallone došao je u LA da me upozna. Sviđao mu se moj film “Gusti promet” , dao mi je scenarij “Rockyja” i rekao:”Želim da ga ti režiraš.” Trebao je negdje prespavati, pa je spavao u mom autu. Moja žena mu nije dala da spava u kući. Rekla je: “Ne znamo tko je on!” U svakom slučaju… odbio sam “Rockyja”.”
Svemu je dodao i sljedeće:”Naravno, žao mi je! Mogao sam biti najbogatiji čovjek u Brooklynu! Ali nisam htio napustiti animaciju. Bio sam animator — volio sam svoj studio i svoje osoblje. Poslije sam bio prijatelj sa Stalloneom, a on bi me stalno podbadao s “Rockyjem”, govoreći mi da sam odbio milijune.“
Ralph Bakshi najpoznatiji je po svojim maštovitim animiranim djelima. Tijekom 1970-ih, uveo je alternativu tradicionalnoj animaciji stvarajući nezavisne filmove usmjerene na odrasle. Njegov prvi dugometražni film bio je Mačak Fritz (Fritz the Cat, 1972.), koji je postao prvi animirani film koji je ikada dobio ocjenu X (današnja dobna oznaka 18) od MPAA-e. Također, on je postao i ostao nezavisni animirani film s najvećom zaradom u povijesti te stekao kultni status.
Njegov sljedeći film bio je spomenuti Gusti promet, u kojem je kombinirao igrani film i animaciju. Taj njegov film priča o uličnom životu u centru grada, dijeli neke teme s Rockyjem, pa ne čudi zašto je Stallone htio da ga baš Bakshi režira. Odbivši Rockyja Bakshi se nastavio fokusirati na animaciju i vlastiti studio Bakshi Productions, koji je pokrenuo davne 1968. godine.
Uspjeh “Rockyja”
Tijekom sljedećeg desetljeća, snimio je još nekoliko animiranih filmova, uključujući Čarobnjake (Wizards, 1977.), Gospodar prstenova (The Lord of the Rings, 1978.), American Pop (1981.), Hey Good Lookin’ (1982.) i Vatra i led (Fire and Ice, 1983.). Iako niti jedan od ovih filmova nije postigao kritički ili financijski uspjeh na razini Rockyja, Bakshi je svoje vrijeme posvetio onome što je najviše volio – animaciji.
Za redatelja Rockyja odabran je Johnu G. Avildsenu. U konačnici to se pokazalo i odličnim rješenjem. Ne kažemo da bi Bakshi bio loš izbor no, Avildsen se dokazao kao pun pogodak. Rocky je postao film s najvećom zaradom godine te je imao ukupno deset nominacija za Oscara, uključujući i one za najboljeg glumca i scenarij za Stallonea. Na kraju je osvojio tri zlatna kipića, od kojih je jedan završio i u rukama Avildsena (preostala dva osvojio je za najbolji film i montažu). Film je iznjedrio i ogromnu franšizu koja uključuje čak osam nastavaka. Stallone je bio u glavnoj ulozi u svima osim u Creed III (2023.), zadnjem filmu ove franšize koji je do danas snimljen.