‘Ubojstvo u Orijent Expressu’: I nakon 50 godina ogledni primjer kriminalističkog filma  

Kultna adaptacija romana Agathe Christie, Ubojstvo u Orijent Expressu iz 1974., redefinirala je kriminalistički žanr i ostala nezaobilazna inspiracija za ljubitelje detektivskih priča.

Pola stoljeća je prošlo od premijere filma Ubojstvo u Orijent Expressu (Murder on the Orient Express, 1974.), kultne adaptacije romana slavne spisateljice Agathe Christie. Naime, ovaj klasik, premijerno prikazan 21. studenog 1974., ostavio je neizbrisiv trag u povijesti filma te postavio okvire za kriminalistički žanr i detektivske priče na velikom platnu.

Riječ je, dakako, o priči smještenoj u luksuzni vlak Orijent Express koji, na svom putovanju kroz snijegom prekriveni Balkan, postaje mjesto misterioznog ubojstva bogatog američkog poslovnog čovjeka. Dok vlak zbog snježne oluje ostaje blokiran na tračnicama, slavni belgijski detektiv Hercule Poirot započinje istragu. Putnike obuzima nelagoda dok Poirot postupno otkriva složene veze između žrtve i svakog od njih. Kako se istina polako razotkriva, Poirot dolazi do šokantnog zaključka koji stavlja pravdu i moral na kušnju…

Nova razina filmskih krimića

Ova intrigantna priča prepuna je tajni, laži i neočekivanih obrata, uz prepoznatljiv luksuz i atmosferu ’30-ih godina 20. stoljeća.

Pod redateljskom palicom Sidneyja Lumeta, poznatog po filmovima 12 gnjevnih ljudi (12 Angry Men, 1957.) i Pasje poslijepodne (Dog Day Afternoon, 1975.), Ubojstvo u Orijent Expressu odvelo je gledatelje na glamurozno i napeto putovanje luksuznim vlakom, začinjeno složenim odnosima, tajnama i intrigama. Film je uspio zadržati kompleksnost priče Agathe Christie, dok je vizualno i tematski podigao kriminalistički žanr na novu razinu. Kinopublika i kritika bili su složni oko ocijene filma koji je imao i šest nominacija za nagradu Oscar od kojih je realizirana tek jedna – za najbolju sporednu glumicu koju je dobila švedska glumačka legenda, Ingrid Bergman.

Up Next
You can skip ad in
SKIP AD >
Ad will start in..
Advertisement
Uključi zvuk
LIVE
 / 
  • Speed1
  • Subtitles
  • Quality
  • Audio
Quality
    Speed
    • 2x
    • 1.5x
    • 1.25x
    • 1x (Normal)
    • 0.5x
    Subtitles
      Audio
        Embed this video:
        Copy
        Copy video link:
        Copy
        Chapters
          • Copy video url at current time
          • Fullscreen Exit Fullscreen
          This content is private
          Submit
          Please enter valid password!
          Age Verification
          By clicking enter, I certify that I am over the age of 21 and will comply with this statement.
          ENTER
          or
          EXIT
          Coming Next
          CANCEL

          Impresivna ekipa ispred i iza kamera

          Upravo je poznata glumačka ekipa bila jedan od aduta filma. Glavnog junaka, belgijskog detektiva, Herculea Poirota, glumio je britanski glumac Albert Finney koji je za svoju izvedbu bio nominiran za Oscara, a već spomenuta Ingrid Bergman glumila je švedsku misionarku Gretu Ohlsson. Među putnicima koji su na neki način bili povezani s misterijem, bili su i oni koje su tumačili Lauren Bacall, Sean Connery, Vanessa Redgrave, John Gielgud, Jacqueline Bisset i Michael York.

          A i iza kamera su bili majstori svojih zanata. Osim redatelja Sidneyja Lumeta, svoj doprinos uspjehu filma dali su i scenarist Paul Dehn koji je bio nominira za Oscara baš kao i kostimograf Tony Walton te skladatelj Richard Rodney Bennett koji je glazbom savršeno prenio atmosferu sofisticiranog luksuza i napetosti. Produkciju je pak vodio John Brabourne, koji je uspio osigurati prava za adaptaciju Agathe Christie. Naime, slavna spisateljica nije često je bila kritična prema adaptacijama svojih djela, no za ovaj film (i Svjedok optužbe/Witness for the Prosecution iz 1957.) rekla je da joj se sviđa.

          Iako je Albert Finney potrošio sate i sate na složenu šminku i brkove kako bi vjerno utjelovio Poirota, jedina primjedba koju je Christie imala u filmu odnosila se na njegove brkove. Naime, spisateljica je rekla da su, iako lijepi, Finneyjevi brkovi daleko od onih koje je opisala u knjizi.

          Albert Finney Ubojstvo u Orijent Expressu
          Agatha Christie nije bila zadovoljna brkovima Alberta Finneyja koji je utjelovio Herculea Poirota (Foto: EMI Films)

          Unatoč kasnijim adaptacijama, ostao klasičan primjer kriminalističkog filma

          Zanimljivo je spomenuti da je film snimljen u stvarnom vlaku koji je rekonstruiran kako bi odgovarao periodu u kojem se radnja odvija, a mnoge scene snimane su u studijima u Londonu, dok su neke eksterijerne scene snimane u Francuskoj, nedaleko Pariza (umjesto u Istanbulu).

          I 50 godina nakon premijere, Ubojstvo u Orijent Expressu nezaobilazan je filmski naslov za ljubitelje detektivskih priča i kriminalističkog žanra, unatoč tome što su i nakon njega napravljene adaptacije istoimenog romana Agathe Christie.

          Najpoznatija je ona iz 2017., u režiji Kennetha Branagha koji je i utjelovio Herculea Poirota. Branagh je modernizirao priču i vizualno obogatio adaptaciju, a iako je film bio komercijalno uspješan, mišljenja kritičara i publike bila su podijeljena.

          Prije toga, 2001., snimljen je i TV film Ubojstvo u Orijent Expressu, redatelja Carla Schenkela u kojem je slavnog detektiva glumio Alfred Molina. Priča u ovom filmu donekle odstupa od originalne iz romana, a svakako treba spomenuti i epizoda serije Poirot (1989. – 2013.), u režiji Philipa Martina i s Davidom Suchetom u naslovnoj ulozi koji je za mnoge “pravi Poirot”.

          O autoru

          O autoru