Već dugi niz godine Marvel i DC, dvije glavne izdavačke kuće stripova, dominiraju i filmskim tržištem. Njihove objave vezane za filmske adaptacije nerijetko su veliki medijski događaj. No, ova dva izdavača nisu jedini koji rade u ovoj branši. Holivudski studiji često posežu i za stripovima drugih izdavačkih kuća, često osmišljenih da zadovolje različite i specifične ukuse čitatelja.
Filmovi koji se temelje na stripovima iz radionice Marvel i/ili DC već niz godina dominiraju na velikom platnu. Obožavatelji njihovih junaka (diljem svijeta) s nestrpljenjem očekuje svaku njihovu objavu. A te njihove objave nerijetko su veliki medijski događaj.
No, iako ove dvije kompanije dominiraju industrijom, kako u smislu prodaje tako i medijske pokrivenosti, nisu jedine na tržištu. Uz njih postoji mnogo izdavačkih kuća, često osmišljenih da zadovolje različite i specifične ukuse čitatelja, pogotovo ako je riječ o zrelijoj čitalačkoj publici. Ti stripovi ne prolaze nezapaženo u Hollywoodu te studiji često posežu za njima kako bi ih filmski adaptirali. Jedan od takvih je nova adaptacija stripa Vrana (The Crow) autora Jamesa O’Barra, koja je nedavno stigla u naša kina.
Ovom prilikom donosimo vam naš izbor pet najboljih filmova temeljenih na stripu a da nisu iz radionice Marvel ili DC.
Sin City (2005.)
Sin City je serija neo-noir stripova američkog strip pisca i crtača Franka Millera. Njegova prva priča prvi puta se 1991. godine kao dio izdanja Dark Horse Presents Fifth Anniversary Special. Bavi se moralnom degradacijom urbanih središta Sjedinjenih Država u neselektivnom razdoblju sredine 20. stoljeća kroz vrlo stiliziranu i pojačanu optiku. Također ima elemente film noira i grube krimi priče.
Redatelj Robert Rodriguez, zajedno s Frankom Millerom kao koscenaristom, godine 2005. snima film koji je do danas vjerojatno najvjernija adaptacija stripa na ekran bilo kojeg grafičkog romana u povijesti Radnja je u potpunosti snimljena na “zelenoj pozadini”, u kombinaciji c/b tehnike i boje, što omogućuje repliciranje Millerova jasnog vizualnog stripovskog djela. Film također odiše šarmom i karizmom, a ima i fantastičnu glumačku postavu (Mickey Rourke, Bruce Willis, Jessica Alba, Clive Owen…)
Hellboy (2004.)
Hellboy je vjerojatno jedan od najpoznatijih likova izvan Marvelove i DC-jeve radionice. Njegov poseban izgled – prevelika šaka, prizemni rogovi i cigara koja mu neprestano visi iz usta postali su ikona među ljubiteljima stripa. Njegov kreator je američki crtač stripova Mark Mignola a prvi put se pojavio 1993. godine od strane izdavača Dark horse Comics.
Zanimljivo je da je Hellboy kao lik, i puno prije nego što je adaptiran za film, uživao jednu reputaciju koju je rijetko imao neki lik izvan Marvela ili DC-ja. Što se tiče filmske adaptacije, može se reći da se bolji redatelj od Guillerma del Tora. Također, boljeg glumca za naslovnog junaka od Rona Perlmana na planeti Zemlji zasigurno nema.
Mnogi kritičari ovom del Torovom kreaciju nisu bili baš oduševljeni. Unatoč slabašnoj zaradi (99,4 milijuna dolara na budžet od 66 milijuna) uživa svojevrsni kultni status.
Avanture Tintina (The Adventures of Tintin, 2011.)
Otkako su 1929. godine prvi put objavljene u Le Petit Vingtième, prilogu za mlade belgijskih novina Le Vingtième Siècle, pustolovine neustrašivog reportera Tintina i njegovog suputnika Snowyja iz Starwalta zaokupile su maštu djece diljem svijeta. Kreator Tintina je belgijski crtač stripova Georges Prosper Remi, poznatiji pod pseudonimom Hergé.
Zanimljivo je da se na filmsku adaptaciju čekalo gotovo stoljeće, pa je tako na velikom platnu osvanuo 2011. godine. No, isplatilo se čekati jer smo dobili vizualno zadivljujući film, koji je koristio (tadašnju) najbolju tehnologiju za snimanje pokreta kako bi spojio animirani svijet s realističnijim prikazima likova i glasovnom postavom svih zvijezda.
A za to je zaslužna suradnja dva filmska velemajstora – Petera Jacksona (producent filma) te Stevena Spielberga (redatelj filma). Ovaj njihova animirana avantura oduševit će baš svakoga tko ga pogleda.
Scott Pilgrim protiv svijeta (Scott Pilgrim vs. the World, 2010.)
Serijal grafičkih novela Scott Pilgrim od šest tomova, kanadskog crtača Briana Leeja O’Malleyja, smatra se jednim od temeljnih grafičkih romana 2000-tih (prvi put objavljen 2010. godine). Naš titularni heroj dok prolazi kroz iskušenja i nevolje svojih ranih 20-ih, upoznaje misterioznu djevojku Ramonu Flowers . No da bi bio s njom, mora riješiti “mali” problem njezine “lige zlih bivših”.
Doslovno istraživanje koliko smo daleko spremni ići za one koje volimo, film Scott Pilgrim vs. The World podbacio je na kino blagajnama (budžet filma iznosio je 60 milijuna dolara a zarada ni 52 milijuna). No, stekao je kultni status koji i dan danas uživa.
Redatelj Edgar Wright osmislio je film koji je toliko blizak onome što vidimo na stranicama stripa, balansirajući njegove teme starih videoigara i mange kako bi stvorio vizualno jedinstvenu i u potpunosti privlačnu uzbudljivu vožnju. Također, glumci kao da su izašli iz O’Malleyjeve grafičke novele.
30 dana noći (30 days of Night, 2007.)
Film 30 dana noći donosi priču o izoliranom gradiću na Aljasci koji je uronjen u tamu mjesec dana svake godine, nakon što sunce zađe za horizont. Nakon što posljednje zrake sunce nestanu, grad napada krvožedna banda vampira s namjerom neprekidne orgije uništavanja. Jedino gradski šerif i njegova žena stoje između preživjelih i sigurnog uništenja.
Film Davida Sladea temelji se na istoimenoj mini-seriji stripova američkog strip autora Stevea Nilesa, koja je objavljena 2002. godine od izdavača IDW Publishing. Iako film nije stekao nikakav kultni status, razlog za njegovo gledanje je nekolicina maštovitih akcijskih scena koje su ispunjene istinskim strahom i napetošću. Dakako, toplo se preporučuje ljubiteljima vampirskog žanra.
Kao dodatni razlog za gledanje su odlične glumačke izvedbe koje su pružili Josha Hartnett, koji glumi gradskog šerifa te privlačno bezobzirni Danny Huston, kao šef vampirskog čopora .