Operacija: Black Bag najnoviji je film redatelja Stevena Soderbergha i scenariste Davida Koeppa.To je briljantan, zanimljiv i sjajan špijunski film. Glavne uloge tumače Michael Fassbender i oskarovka Cate Blanchett. Ovo je film koji gledatelja ne ostavlja zbunjenog već zainteresiranog do same završnice, koja je njegov pravi dragulj.
Malo bolji poznavatelji filma sjetit će se da je redatelj Steven Soderbergh najavio svoje povlačenje u filmsku mirovinu 2012. godine. Od tada pa do danas snimio je deset filmova te režirao četiri TV serije. Bez rada iza kamere očigledno ne može. U siječnju smo imali prilike vidjeti njegov inovativni horor Prisutnost (Presence, 2024.). A sada je tu već napeta špijunska triler drama Operacija: Black Bag (Black Bag, 2025.).
Netipičan špijunski film
Zajedničko za oba navedena filma da je scenarij napisao oskarovac David Koepp (Jurski park/Jurassic Park, 1993.). Ona prati Georgea Woodhousea (Michael Fassbender), elitnog operativca u britanskom Nacionalnom centru za kibernetičku sigurnost (NCSC), koji ima samo jednu slabost – nepokolebljivu odanost svojoj ženi Kathryn St. Jean (Cate Blanchett). Ona je jedna od najmoćnijih i najpouzdanijih agenata u organizacije. No, pred Georgeom je pravi izazov.
On, naime, dobiva popis s pet imena osumnjičenika koji bi mogli biti dvostruki agenti. Četvorica su prijatelji i kolege u NCSC-u. Peto ime je ime njegove voljene supruge. George dobiva osjetljiv i hitan zadatak pronalaženja krtice u agenciji, prije nego što se aktivira destruktivni kibernetički crv zvan Severus. Trag tajni i laži koje slijedi dovodi ga sve bliže njegovoj meti i svako novo otkriće čini se još većom osudom za Kathryn. Dok ide prema naizgled neizbježnom zaključku, mora odabrati hoće li će njegova odanost biti prema braku ili zemlji?
Ovo nije tipičan špijunski film prepun vratolomnih akcija i adrenalina. On je čista suprotnost takvim naslovima jer je Koeppova priča puno dublja i bavi se svojevrsnim moralnim labirintom kroz koji likovi prolaze. Ovaj film je i profinjena priča o braku i pomalo kompliciranom činjenicom da muž i žena rade u istoj špijunskoj agenciji.
David Koepp ideju za ovaj film dobio je dok je radio kao koscenarist na blockbusteru Nemoguća misija (Mission: Impossible, 1996.). Tada je, naime, razgovarao s nekoliko operativaca i ostao je fasciniran njihovim osobnim životima i nemogućnošću da imaju i održavaju životne/ljubavne veze. Ideja da “ne možete vjerovati ljudima i da ljudi ne mogu vjerovati vama” jednostavno se sama nametnula Koeppu. Sasvim dovoljno za Soderbergha koji uvijek traži inteligentan scenarij.
Promišljen film
Prava je sreća da se nije umirovio, jer ovaj njegov najnoviji film doista je vrijedan svake minute gledanja. I za to ima mnogo razloga. Jedan od njih je da su on i Koepp uspjeli u film unijeti duh Johna le Carréa, majstora špijunskog žanra. Njegovi dijalozi su savršeno oštri a zakulisne igre u špijunskom svijetu imaju veliku dozu realnosti. On je jedna odlična partija pokera čiji su ulozi na početku sakriveni ali lagano se otkrivaju.

Ovo je vrlo promišljen film koji gledatelja ne ostavlja zbunjenog već zainteresiranog za ono što slijedi sve do same završnice. A ta završnica prikaz je večere i vrlo je lukava dosjetka. Odrađena je doista u velikom stilu te je osmišljena poput one u kazališnom djelu Edwarda Albeea Tko se boji Virginije Wolf (Who’s Afraid of Virginia Woolf?, 1962.). U vezi toga dalje nećemo puno otkrivati i spojlati. Ta završnica je pravi dragulj ovog filma.
Već je rečeno da Soderbergha uvijek traži inteligentan scenarij. Tu treba dodati da takav scenarij mora imati “ono nešto” u sebi kako bi mogao privući i pokoju glumačku zvijezdu. Ovaj je u potpunosti je ispunio sva očekivanja i u tom pogledu. Glavni glumački par ovdje su Michael Fassbender (Ubojica/The Killer, 2023., Alien: Savez/Alien: Convenant, 2017.) i dvostruka oskarovka Cate Blanchett (Jasmine French/Blue Jasmin, 2013., Avijatičar/The Aviator, 2004.). Pružili su odlične izvedbe a njihova međusobna kemija je prirodna i itekako vidljiva.
Jaki “britanski špijunski film”
Uz njih tu su još Marisa Abela (Back to Black, 2024.), Naomie Harris (Mjesečina/Moonlight, 2016., James Bond franšiza), Regé-Jean Page (Dungeons & Dragons: Čast lopova/ Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves, 2023.) Tom Burke (Furiosa: Pobješnjeli Max saga/ Furiosa: A Mad Max Saga, 2024.) te Pierce Brosnan (Fast Charlie, 2023., franšiza James Bond).
Svakako treba istaći da se Soderbergh i ovim filmom dokazao kao odličan snimatelj. Njegova fotografija je briljantna u scenama koje se odvijaju u kući Georgea i Kathryn. Igra sjena i svjetla koju je kreirao vrlo je privlačna te je jedan od elemenata koji pojačava atmosferu mistike zakulisnih igara. Svemu dodajmo da je on i montažer filma, kako je to već i uobičajeno.
Operacija: Black Bag je film koji je užitak gledati. To je gotovo briljantan, zanimljiv i sjajan špijunski film. Prosto je nevjerojatno kako su Soderbergh i Koepp, koji su obojica američki filmaši, snimili tako jaki “britanski film” (i kojem ne nedostaje isto takav humor). Uživat ćete u njegovoj napetosti jer njegovi obrati, emocionalni i moralni, naprosto oduševljavaju.