‘Ne Zha 2’ prvi je neholivudski film sa zaradom većom od milijarde dolara. Hoće li to išta promijeniti?

Filmskim je svijetom nedavno prohujala vijest kako je kineski animirani film Ne Zha 2 prešao zaradu od jedne milijarde dolara, čime je ušao u ekskluzivno društvo, ali je istovremeno i postavio nekoliko iznenađujućih, ali ne i neočekivanih rekorda.

Ne Zha 2 zaradio je, prema podacima na dan pisanja ovoga teksta, 1.11 milijardi američkih dolara na blagajnama. To samo po sebi nije unikatno ostvarenje – ukupno 56 filmova do ovoga prešlo je tu magičnu brojku – međutim nekoliko faktora ovu priču čini prilično jedinstvenom i posebnom, ali o tom po tom. Prvo, treba nešto reći o animiranom filmu koji vjerojatno niste gledali, a pitanje je hoćete li i kada uopće moći (barem legalno *wink wink*).

Ne Zha 2 i Fengshen serijal

Ne Zha 2 treći je film iz istoimenog serijala koji službeno nosi naziv Fengshen univerzum. Zašto Fengshen? Pa, sva tri filma iz serijala temeljena su na pričama iz kineskog romana Investitura Bogova iz XVI. stoljeća, a čiji je izvorni kineski naziv Fengshen Yanyi. Taj je roman obrada kineske mitologije i folklora, što je redovito popularna tematika u umjetničkim djelima, što će najbolje znati fanovi serijala Dragon Ball.

Up Next
You can skip ad in
SKIP AD >
Ad will start in..
Advertisement
Uključi zvuk
LIVE
 / 
  • Speed1
  • Subtitles
  • Quality
  • Audio
Quality
    Speed
    • 2x
    • 1.5x
    • 1.25x
    • 1x (Normal)
    • 0.5x
    Subtitles
      Audio
        Embed this video:
        Copy
        Copy video link:
        Copy
        Chapters
          • Copy video url at current time
          • Fullscreen Exit Fullscreen
          This content is private
          Submit
          Please enter valid password!
          Age Verification
          By clicking enter, I certify that I am over the age of 21 and will comply with this statement.
          ENTER
          or
          EXIT
          Coming Next
          CANCEL

          Ovaj je filmski serijal započeo 2019. godine s filmom Ne Zha, nastavio se sa svojevrsnim spin-offom Jiang Ziya, a krajem siječnja ove godine stigao je i Ne Zha 2, koji je poharao kineska kina brzinom munje. Radnja se nadovezuje na ranije filmove, a prati Nezhaa u njegovom sukobu s Kraljevima Zmajevima, koji se pojavljuju kao novi antagonisti u filmu.

          Film je bio masovan projekt koji je rađen pet godina i na kojemu je radilo oko 4,000 ljudi, što je više od dvostruko više nego na prvom filmu (1,600), a to je dovelo do povećanja broja likova i do kvalitetnije produkcije. S budžetom od 600 milijuna yuana (oko 80 milijuna dolara), film je postao najskuplji kineski animirani film u povijesti, a to se pozitivno odrazilo i na kino blagajnama.

          Rekordna zarada

          Premijera filma održana je 29. siječnja 2025. godine – na kinesku Novu godinu – u Kini te je film, koliko nam je poznato, trenutno dostupan samo na kineskom tržištu. Dakle, film je premijerno prikazan prije tjedan i pol i u tom je vremenskom periodu uspio zaraditi oko 1.11 milijardi američkih dolara, što je više nego impresivan rezultat!

          Kadar iz animiranog filma Ne Zha 2 koji prikazuje naslovnog junaka (foto: Beijing Enlight Pictures)

          Radi se o informaciji koja je odjeknula u svijetu filma i nema koji strani – pa evo sada i domaći – medij nije izvijestio o ovom pothvatu. Ne Zha 2 postao je prvi neholivudski i općenito prvi film koji nije na engleskom jeziku koji je zaradio više od milijardu dolara, a time i prvi kineski film s takvom zaradom.

          Svi ostali rekordi, kao što možete zamisliti, slijedili su (najveća zarada za animirani film, najveća zarada za kineski film, itd.), a posebno je značajan onaj da je film uspio probiti tu čarobnu brojku na samo jednom tržištu. Što bi tek bilo da je imao široku kino distribuciju i marketing na razini Inside Out 2, recimo? (To je film s najvećom zaradom u 2024. godini, također preko milijardu dolara.)

          Ne Zha 2 je trenutno najuspješniji film u cijelome svijetu; sljedeći pratitelj je također kineski film, Detektiv Chinatown 1900., ali kojima zaradu ispod 400 milijuna dolara, a izašao je istoga dana. Dapače, prvih pet mjesta na trenutnom globalnom box officeu zauzimaju kineski filmovi, a prvi zapadni film je Čovpas sa zaradom od samo 66 milijuna dolara. Jasno, ova će se situacija izbalansirati, ali činjenica je da kineski filmovi tradicionalno imaju visoke zarade jer je kinesko tržište jedno od najvećih.

          Znači li ovaj uspjeh promjenu percepcije kineskog filma?

          I dok nema sumnje da je Ne Zha 2 napravio pothvat dostojan filmske povijesti, ostaje pitanje koliki će to imati utjecaj na budućnost. Zarada ovoga filma zasigurno će rasti, a ako uspije dobiti adekvatnu međunarodnu distribuciju (iako s ovog mjesta sumnjamo da će Ne Zha 2 pokoriti zapadna kina poput Disneyjevih filmova ili Malaca), možda se približi i brojci od dvije milijarde dolara. Naravno, ovom je uspjehu pomogla i činjenica da je kinesko tržište ogromno, međutim ove su brojke impresivne čak i za kinesko tržište.

          I dok kino distribucija ostaje upitna, nema sumnje da će se streaming servisi boriti za prava na cijeli ovaj serijal i da će publika biti zainteresirana pogledati film koji je tako brzo ušao u povijest (usporedbe radi, Ne Zha iz 2019. zaradio je nešto više od 700 milijuna dok je Jiang Ziya zaradio nešto više od 200 milijuna, tako da je Ne Zha 2 svojom zaradom nadmašio ukupnu zaradu svojih prethodnika). Hoće li to, ipak, promijeniti globalni položaj kineske kinematografije?

          Teško. Što zbog političkih, što zbog umjetničkih razloga, kineska se kinematografija na Zapadu smatra nižom kategorijom, pogotovo kada se radi o naslovima komercijalne prirode. Nije upitno da će određeni kineski ili tajvanski art ili indie filmovi probiti na Zapadu i postati dio obvezne lektire (Wong Kar-wai nam odmah pada na pamet), međutim komercijalni kineski filmovi nemaju jednak status kao i zapadnjački komercijalni filmovi, iako nema nikakve sumnje da, s obzirom na kvalitetu kakvu posljednjih godina možemo gledati u našim kinima, kineski filmovi mogu stajati rame uz rame sa zapadnjačkim filmovima.

          Na žalost, uspjeh ovog animiranog filma teško da će to promijeniti. Uspješnih kineskih filmova bilo je i ranije, a neki od njih uspjeli su se probiti i na zapadna tržišta (Kineski zid s Mattom Damonom zaradio je solidnih 335 milijuna dolara prije 10 godina, što je gotovo 500 milijuna ako uskladimo s inflacijom), međutim kineska se kinematografija nije uspjela probiti, a unatoč ovom povijesnom uspjehu, tako će vjerojatno ostati i u bliskoj budućnosti.

          O autoru

          O autoru