I danas atraktivni 30-godišnjaci: 7 odličnih filmova iz 1993.

Brojni su filmovi obilježili 1993. godinu te je izdvajanje samo nekih uistinu nezahvalan posao. Donosimo njih sedam te se nadamo da će vam u sjećanje doći i oni drugi hitovi iz tog vremena.

Filmovi koji se s užitkom gledaju bez obzira kad su snimljeni, a koji su u vrijeme svog izlaženja ostavili dubok trag bilo zbog popularnosti, iznimnih glumačkih izvedbi ili pak uvođenja novih tehnologija koje su zauvijek promijenile filmsku industriju, filmovi su koje obično nazivamo klasicima. E, pa neki od njih ove godine slave 30. rođendan!

A već površan pogled na kinematografsku 1993. jasno daje do znanja da je riječ o godini u kojoj je objavljen velik broj filmova i to svih vrsta – od zabavnih, “laganih” komedija do drama temeljenih na istinitim događajima i svega između. Primjerice, te je godine objavljena urnebesna komedija, ujedno i topla priča o snazi očinske ljubavi, Tatica u suknji (Mrs. Doubtfire) redatelja Chrisa Columbusa s jednim od najboljih komičara svih vremena, Robinom Williamsom, u glavnoj ulozi. Iste je godine filmsku publiku oduševio i kriminalistički film Prava romansa (True Romance) redatelja Tonyja Scotta i scenarista Quentina Tarantina u kojoj glumi čitav niz dobro poznatih glumaca koje predvode Christian Slater i Patricia Arquette, s Dennisom Hopperom, Valom Kilmerom, Garyjem Oldmanom, Bradom Pittom i Christopherom Walkenom u sporednim ulogama. Treba svakako napomenuti da je bio ovo prvi Tarantinov scenarij koji je, kao zaposlenik u videoPhiklubu, napisao zajedno sa svojim kolegom Rogerom Avaryjem te ga uspio prodati za  50.000 dolara, što je minimalni minimum dozvoljen prema smjernicama WGA-a čime je financirao produkciju svog prvog filma, Psi iz rezervoara (Reservoir Dogs, 1992.)

A prašinu je prije tri desetljeća digla i drama Philadelphia, jedan od prvih holivudskih filmova koji se dotakao teme virusa HIV-a, homoseksualnosti i homofobije. Riječ je o filmu redatelja Jonathana Demmea s Tomom Hanksom i Denzelom Washingtonom u glavnim te Jasonom Robardsom, Mary Steenburgen i Antonijem Banderasom u sporednim ulogama. Ova pravnička drama nagrađena je dvama Oscarima koji su otišli u ruke Toma Hanksa (za najbolju mušku ulogu) i Brucea Springsteena (za pjesmu “Streets of Philadelphia”).

Niz je još odličnih filmova koji su 1993. na neki način ostavili dubok trag u povijesti kinematografije, a mi u nastavku podsjećamo na samo neke od njih…

7. Romansa u Seattleu (Sleepless in Seattle)

Film je napisala i režirala ‘majstorica’ rom-coma, Nora Ephron (Foto: TriStar Pictures)

Zahvaljujući angažmanu kao scenariste i redateljice, Nora Ephron dobro je poznato ime u žanru romantične komedije. Nakon velikog uspjeha s rom-comom Kad je Harry sreo Sally…  (When Harry Met Sally…, 1989.), Ephron je Meg Ryan angažirala i za uspješnicu iz 1993., Romansa u Seattleu u kojoj je glumila s Tomom Hanksom. Hanks glumi udovca koji ne razmišlja o drugim ženama, no njegov 8-godišnji sin smatra da mu je upravo žena potrebna da bi mu se život opet vratio u normalu. Stoga se mladi Jonah javlja u radio show koji sluša cijela Amerika kako bi pronašao djevojku…  

Nakon ovog filma, Nora Ephron je 1988. godine napisala i snimila još jedan dobro poznati rom-com, Imaš poruku (You’ve Got Mail) u kojem su glavne uloge opet tumačili Meg Ryan i Tom Hanks.

6. Doba nevinosti (The Age of Innocence)

Film je imao pet nominacija za Oscara, a osvojio je onaj za kostimografiju (Foto: Columbia Pictures)

Daniel Day-Lewis, Michele Pfeiffer i Winona Ryder glume u ovoj drami poznatog redatelja Martina Scorsesea. U filmu je riječ o mladom odvjetniku Newlandu Archeru (D. Day-Lewis) koji se zaručuje se s lijepom i primjernom gospođicom May Welland (W. Ryder). Iako okolina smatra da će njihov brak biti idealan, dolazak Mayine rođakinje grofice Ellene Olenske (M. Pfeiffer) koja se vratila iz Europe i želi se rastati od muža unosi nemir u njihovo društvo. Ellena je slobodoumna i nekonvencionalna osoba koja se teško uklapa u stroga pravila i nerado prihvaća društvene norme. Newland polako potpada pod njezin utjecaj i uskoro se zaljubljuje u nju te mora birati između May ili Ellen.

Osim velikog uspjeha na kinoblagajnama, Doba nevinosti je dobio i pohvale kritike o čemu svjedoči i pet nominacija za Oscara od kojih je osvojio onaj za najbolju kostimografiju.

5. Što muči Gilberta Grapea (What’s Eating Gilbert Grape)

Film švedskog redatelja Lassea Hallströma (Foto: Paramount Pictures)

Ova drama švedskog redatelja Lassea Hallströma učinila je Johnnyja Deppa (koji se već proslavio naslovnom ulogom Edwarda Škarorukog u filmu iz 1990.) još popularnijim, ali je istakla i mladog Leonarda DiCaprija, koji je zahvaljujući ovom filmu postao jedan od najmlađih glumaca koji je nominiran za Oscara. Naime, Depp glumi Gilberta koji, nakon očeve smrti, pokušava voditi normalan život i skrbiti za obitelj radeći u malenoj trgovini koja uskoro dobiva veliku konkurenciju u obliku supermarketa. On vodi brigu o svom mlađem hendikepiranom bratu Arnieju (DiCaprio), a zapravo je cijela  obitelj pomalo ekscentrična – majka Bonnie već godinama nije izašla iz kuće pa je starija sestra preuzela ulogu domaćice, dok je mlađa u dobi adolescencije koja ne podnosi nikoga u

Pomalo ustaljenu dnevnu rutinu narušava mlada Betty (Juliette Lewis) koja se u njihov mjestu zaustavlja u mjestu zbog kvara na autoprikolici u kojoj putujem sa svojom bakom.

4. Beskrajan dan (Groundhog Day)

Ova fantastična komedija bila je prekretnica u karijeri Billa Murrayja (Foto: Columbia Pictures)

Fantastična komedija Beskrajan dan nije bila samo  prekretnica u karijeri Billa Murrayja, već je i skovala termin koji se brzo udomaćio u popularnoj kulturi.  Naime, ovaj film Harolda Ramisa prikazuje Phila, televizijskog meteorologa koji nevoljko po treći put putuje u Punxsutawney u Pennsylvaniji kako bi popratiti lokalni običaj sviščevog “predviđanja” trajanja zime.

Nakon obavljena posla on sa snimateljem i mladom novinarkom Ritom (Andie McDowell), krene natrag u Pittsburgh, no snježna oluja ih vraća u gradić, a Philu se sljedeći dan ponovi jučerašnji dan se ponovio, potpuno isti kakav je bio. A tako i sljedeći, i sljedeći, i sljedeći… Očajan Phil pokušava sve poduzeti ne bi li se stvari vratile u normalu…

Ova originalna priča o egocentričnoj televizijskoj zvijezdi koja je suočena s ponavljanje istoga dana što na kraju rezultira promjenom njegove osobnosti pokupila je pohvale i publike i kritike te plijeni pažnju i trideset godina nakon što je snimljena.

3. Bjegunac (The Fugitive)

Harrison Ford bježi od policije koja ga sumnjiči za ubojstvo vlastite supruge (Warner Bros.)

Ovaj američki triler snimljen je prema istoimenoj televizijskoj seriji koja je, počevši od 1963. godine, emitirana u pet sezona na televizijskoj mreži ABC. Film započinje pogrešnom optužbom dr. Richarda Kimblea (Harrison Ford) za ubojstvo svoje supruge. Odlučan sprati ljagu sa svoga imena i otkriti tko je pravi ubojica, Richard bježi od policije dok ga u isto vrijeme nemilosrdno pokušavaju uhititi pripadnici federalne policije na čelu sa zamjenikom Samuelom Gerardom (Tommy Lee Jones).

Bjegunac redatelja Andrewa Davisa bio je jedan od filmova s ​​najvećom zaradom 1993. i dobio je brojne nagrade i nominacije, među kojima i onu za najbolji film, a Tommy Lee Jones osvojio je Oscara i Zlatni globus za najboljeg sporednog glumca. Na krilima uspjeha ovog filma, pet godina kasnije snimljen je spin-off Čuvari zakona (U.S. Marshals, 1998.) koji je režirao Stuart Baird, a u kojem Tommy Lee Jones tumači glavnu ulogu.

2. Schindlerova lista (Schindler’s List)

Schindlerova lista bila je bila nominiran u čak 12 kategorija za nagradu Oscar, a osvojila ih je sedam (Universal Pictures)

Jedan od filmova koji zauzima važno mjesto u povijesti kinematografije svakako je i Schindlerova lista redatelja Stevena Spielberga. Zanimljivo je da je poznati redatelj prvo odbio projekt smatrajući da tada nije bio spreman upustiti se u njega, pa je film ponuđen Romanu Polanskom i Martinu Scorseseu, no oni su ga također odbili. Polanski jer je i sam doživio holokaust kao dijete, a Scorsese jer je smatrao da bi zahtjevnu tematiku na veliko platno trebao iznijeti redatelj židovskog podrijetla. Tako je opet u “igru” ušao Spielberg koji se filmu posvetio odmah nakon što je dovršio snimanje Jurassic parka.

Film donosi priču o povijesnoj strahoti holokausta i to kroz lik Oskara Schindlera (Liam Neeson), biznismena koji se namjerava obogatiti u Drugom svjetskom ratu, no na kraju uspijeva spasiti tisuće Židova i to zaposlivši ih u svojoj tvornici. Uz Neesona, glumačku postavu čine i Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall te Embeth Davidtz, a osim što je film bio veliki hit na kinoblagajnama (zaradiši 322 milijuna dolara diljem svijeta), bio je i veliki hit na dodjelama nagrada. Naime, Schindlerova lista bila je bila nominiran u čak 12 kategorija za nagradu Oscar, a osvojila ih je sedam (za najbolji film, najboljeg redatelja te najbolji adaptirani scenarij, kameru, scenografiju, montažu i originalnu glazbu). Film je osvojio i sedam nagrada BAFTA te tri Zlatna globusa te nema sumnje da je važnu i zahtjevnu temu publici ponudio na kvalitetan način.

1. Jurski park (Jurassic Park)

‘Jurski park’ osvojio je tri Oscara (Foto: Universal Pictures)

Universal Pictures

Bez sumnje, film koji je 1993. godine zauvijek promijenio filmsku industriju je Jurski park. Riječ je o još jednom od najuspješnijih projekata Stevena Spielberga hvaljenom ponajprije zbog tehnološke inovacije. U filmu su glumili Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum i Richard Attenborough te je ovim filmom započela franšiza koja traje do danas, a sastoji se od filmova, TV serija i kratkih filmova.

Ovaj SF temelji se na istoimenom romanu Michaela Crichtona i prati skupinu znanstvenika koje je milijarder John Hammond pozvao da pogledaju njegov najnoviji projekt: tematski park s dinosaurima stvoren od pretpovijesnog DNK. No, nakon tehničkih kvarova, posjet parku se pretvara u borbu za opstanak protiv prijetećih dinosaura. Film je zaradio 914 milijuna dolara diljem svijeta čime je postao film s najvećom zaradom svih vremena dok ga 1997. nije nadmašio Titanic Jamesa Camerona.

Jurski park osvojio je tri Oscara i to za najbolje vizualne efekte, najbolji zvuk i najbolju montažu zvuka.

O autoru

O autoru