Vestern Kevina Costnera Horizont: Američka saga – prvo poglavlje, premijerno je, izvan konkurencije, prikazan u Cannesu, i oduševio je publiku i dvostrukog oskarovca učinilo posebno emotivnim.
Čak 11 minuta trajao je pljesak publike u Cannesu nakon premijere četvrtog redateljskog filma Kevina Costnera, Horizont: Američka saga – prvo poglavlje (Horizon: An American Saga – Chapter 1). Film je prikazan izvan festivalske konkurencije, a dvostruki oskarovac nije mogao suzdržati emocije. Suznih očiju više je puta iskazao svoju zahvalnost publici, a nije izostala ni pokoja šala pa se, primjerice, okupljenima u Grand Theatreu Lumiere ispričao što su morali tako dugo pljeskati kako bi shvatio da bi trebao nešto reći.
Dakako, bila je to prilika da istakne i ostale zaslužne za ovaj dugoočekivani projekt – glumce od kojih su neki također bili u Cannesu, ali i sve ostale koji su vjerovali u njega i njegov projekt.
“Žao mi je što ste morali toliko dugo pljeskati da bih shvatio da trebam nešto reći. Ovo je tako dobar trenutak ne samo za mene, nego i za glumce koji su ovdje sa mnom, za ljude koji su vjerovali u mene. Ovo je tako zabavan posao i drago mi je što se njime bavim. Nema niti jednog mjesta poput ovoga! Nikad neću ovo zaboraviti, baš kao ni moja djeca”, rekao je Costner koji je film pogledao sa svoje petero djece.
“Samo njegov” film
Iako je zahvalio svima uključenima u projekt, jasno je da je Horizont: Američka saga “samo njegov” film. Osim što ga je režirao i producirao (kao i svoje prijašnje redateljske pothvate), u ovom je filmu i koscenarist (uz Jona Bairda), ali i glavni financijer. Naime, budžet prvog i drugog dijela filma iznosi više od 100 milijuna dolara, a američki glumac je sredstva osigurao založivši svoj ranč.
Žanrovski, film je vestern, baš kao i njegov redateljski debi Ples s vukovima (Dances with Wolves, 1990.) koji je bio nominiran za 12 Oscara, a osvojio ih je sedam, među kojima i onaj za najbolji film te za najboljeg redatelja. Osim toga, Ples s vukovima jedan je od tek četiri vesterna ikad nagrađenih ovom prestižnom nagradom. Uz Costnerov film iz 1990., Oscara su dobili i Cimarron (1960.) redatelja Anthonyja Manna, Nepomirljivi (Unforgiven, 1992.) Clinta Eastwooda, te suvremeni vestern Nema zemlje za starce (No Country for Old Men, 2007.) braće Coen.
Nema sumnje, dobra je to preporuka za njegov novi film koji prati 15-godišnje razdoblje širenja i naseljavanja američkog zapada prije i poslije Građanskog rata. Tijekom tog razdoblja, Amerika prolazi kroz transformaciju koja oblikuje povijest i sudbinu te regije. Film je, dakle, dvodijelni pogled na naseljavanje zapada SAD-a, ispričan iz perspektive uzgajivača stoke, farmera i vojnika koji grade budućnost, ali i perspektive starosjedilaca.
Osim Costnera, u filmu glume i Sienna Miller, Sam Worthington, Jena Malone, Abbey Lee, Michael Rooker, Danny Huston, Luke Wilson, Isabelle Fuhrman, Jeff Fahey, Will Patton, Tatanka Means, Owen Crow Shoe, Ella Hunt i Jamie Campbell Bower.
Horizont: Američka saga vs. Ubojice cvjetnog mjeseca
Horizont: Američka saga donekle je sličan prošlogodišnjem hitu Martina Scorsesea Ubojice cvjetnog mjeseca (Killers of the Flower Moon), no dva su filma, koliko slična, toliko i različita. Naime, oba filma vraćaju nas u prošlost i bave se stvarnim događajima i temama vezanim za američku povijest. Osim toga, oba filma istražuju sukobe između različitih grupa (starosjedioci u Horizontu, pripadnici plemena Osage i pohlepni doseljenici u Ubojicama), baš kao i moralne i etičke dileme.
Ono što ih razlikuje je vrijeme i mjesto radnje te glavna tema. Horizont: Američka saga je smješten u 19. stoljeće i fokusira se na razdoblje Građanskog rata i naseljavanja američkog zapada, dok se radnja Ubojica cvjetnog mjeseca odvija ’20-ih godina prošlog stoljeća u Oklahomi, dakle, središnjem SAD-u, i fokusiran je na niz ubojstava i istragu FBI-a.
Dva su filma slična i trajanjem – Scorseseov traje oko tri i pol sata (206 minuta), a Costnerov “tek” tri (181 minutu).
Horizont: Američka saga – prvo poglavlje u hrvatska kina dolazi 27. lipnja, a nastavak, odnosno drugi dio najavljen je za sredinu kolovoza. Dakle, očekuje se da će ovo ljeto biti u znaku Kevina Costnera koji je ovu povijesnu priču pripremao čak 30 godina. Budući da je u Cannesu najavio da će sagu činiti ukupno četiri filma, jasno je da Costner neće “plesati” samo jedno ljeto.