Asteroid City treći je Andersonov film koji konkurira za Zlatnu palmu, glavnu nagradu Filmskog festivala u Cannesu.
Šetominutnim ovacijama okupljenih u dvorani Grand Theatre Lumiere zaključena je premijera filma Asteroid City Wesa Andersona. Baš kao i u ostalim filmovima ovog 54-godišnjeg američkog redatelja, i u ovom glumačku postavu čini čitava “vojska” holivudskih zvijezda koje su uoči premijere prošetale crvenim tepihom Filmskog festivala u Cannesu.
Naime, u filmu, između ostalih, glume Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Tom Hanks, Jeffrey Wright, Edward Norton, Steve Carell, Bryan Cranston, Adrien Brody, Willem Dafoe i Margot Robbie.
Pandemijski film
Teško je ne primijetiti da nedostaje Bill Murray koji je se pojavio u gotovo svim Andersonovim filmovima, no ne i u ovome jer ga je u tome spriječila pandemija koronovirusa s obzirom na to da ga je bolest COVID-19 snašla baš tijekom snimanja .
Budući da je sniman u strogim pandemijskim uvjetima, ta je bolest uvelike obilježila ovaj film pa ne čudi da je u njega uključena i karantenska scena koju je novinarima nakon premijere spomenuo i sam redatelj.
“Naš set je bio ogroman – pustinja. Ali bila je to ‘zatvorena’ pustinja s obzirom na to da je tamo bila samo ova mala grupa ljudi i kamera. Ne želim reći da je cijela situacija bila dobra za film, no mi smo je definitivno iskoristili na način koji ne bismo mogli nazvati lošim”, rekao je Wes Anderson.
Izvanzemaljci
Radnja filma smještena je u fiktivni američki grad Asteroid City 1950-ih godina i prati udovca, ratnog fotoreportera Augieja Steenbecka (Jason Schwartzman) koji svoje četvero djece vozi u posjet djedu (Tom Hanks). Na putu mu se pokvari automobil te moraju ostati u Asteroid Cityju poznatom po krateru od meteora i opservatoriju. Augiejev sin Woodrow (Jake Ryan) opčinjen je konvencijom Junior Stargazer/Space Cadet koja okuplja učenike i roditelje iz cijele zemlje zbog druženja i natjecanja mladih zaljubljenika u znanost.
Augie je pak opčinjen slavnom glumicom Midge Campbell (Scarlett Johansson) koja je došla na konvenciju sa svojom kćerkom. No, sve se promjeni NLO…
Kompleksna struktura
Osim glumaca i same priče, zanimljiv je i način na koji je film osmišljen, a koji svojom strukturom podsjeća na kazališnu predstavu.
“To je Wesova oda dramskoj umjetnosti, a ujedno je obuhvatio i tri glavna medija”, rekao je Bryan Cranston, a s njim se složila i iScarlett Johansson koja je s Andersonom surađivala u njegovom animiranom filmu Pseći otok (Isle of Dogs, 2018.). Ona je, naime, rekla da je način na koji je snimljen Asteroid City bio vrlo sličan izvođenju kazališne predstave.
Foto: Universal
Novi, jedanaesti film ovog ekscentričnog redatelja treći je njegov naslov u konkurenciji glavne nagrade festivala. Prije Asteroid Cityja za Zlatnu palmu su konkurirali Kraljevstvo izlazećeg sunca (Moonrise Kingdom, 2012.) te Francuska depeša (The French Dispatch, 2021.).
Wes Anderson je i scenarist Asteroid Cityja, a priču filma je osmislio zajedno s Romanom Coppolom s kojim je već surađivao na filmovima Kraljevstvo izlazećeg sunca i Pseći otok.
Film je dobio podijeljene kritike. Očekivano, pohvaljena je vizualna komponenta filma i stil po čemu je Wes Anderson i najprepoznatljiviji, a zamjera mu se nedostatak emocionalne komponente.