Anime filmovi i serije sada su već globalni fenomen s enormnim utjecajem i s visokim prihodima za autore, a anime industrija jedna je od najbrže rastućih u svijetu. U svjetlu toga, anime su filmovi sve češće distribuirani u kinima diljem svijeta, čak i u onim zemljama koje ranije nisu dobivale takve filmove. Najnoviji primjer toga je preview kompilacija anime serije Dandadan, koja počinje u listopadu, a čije su prve tri epizode prikazane u domaćim kinima u filmskom formatu.
Iako domaći gledatelji i naši čitatelji to možda neće znati, anime tržište izrazito je veliko i jedno od najbrže rastućih, kako smo napisali u uvodnom paragrafu. Na godišnjoj razini imate nevjerojatnu količinu novih naslova i nastavaka, koji su podijeljeni u četiri “sezone” – zimsku (koja započinje otprilike u siječnju i traje do ožujka), proljetnu (od ožujka do lipnja ili srpnja), ljetnu (od lipnja ili srpnja pa negdje do kraja rujna) i jesensku (od kraja rujna/početka listopada do kraja godine). Proljetna i jesenska tradicionalno su “najjače” po pitanju novih naslova, iako i tijekom ljetne i zimske znamo dobiti neke izvrsne naslove u kojima možemo uživati.
Trenutno završavamo s ljetnom sezonom, a anime o kojem ćemo govoriti započinje 4. listopada 2024. godine, čime gotovo pa otvara jesensku sezonu, koja će biti prepuna odličnih naslova (između ostalog, u listopadu dolazi i treći cour nove sezone Bleacha). Anime u pitanju je Dandadan (alternativno Dan Da Dan), a koji je temeljen na istoimenoj mangi Yukinobua Tatsua. Manga izlazi travnja 2021. godine i trenutno ima 15 tankōbon izdanja (sabrana izdanja), mada još uvijek izlazi, tako da će se ta brojka svakako povećati. Dandadan je najavljen kao jedan od potencijalnih hitova, a gledatelji koji su prethodnog vikenda bili u domaćim kinima mogli su pogledati prve tri epizode u filmskom formatu, a ako je suditi prema pogledanom, Dandadan će doista biti anime u kojem ćemo uživati za mjesec dana.
Još jedan shōnen, but with a twist
Dandadan je manje-više klasični shōnen naslov, odnosno radi se o mangi/animeu namijenjenom primarno dječacima u dobi od 12 do 18 godina, iako su same brojke fluidne; poanta je da je ovo namijenjeno tinejdžerima te je svojim sadržajem i temama prilagođeno toj publici te njihovim afinitetima, odnosno preokupacijama. Istovjetni termin za djevojčice je shōjo. Poznavatelji mangi i animea znat će što to znači: puno akcije i elemenata fantastike, mlađi glavni likovi, teme koje su bliske tinejdžerima, a ne odraslim osobama, dosta (tipičnog) humora i koketiranje s onim što je u Japanu poznato kao ecchi sadržaj (sadržaj koji se odnosi na temu seksualnosti, a kojoj se u shōnen djelima uglavnom pristupa uz veliku dozu humora).
Dandadan u tom smislu ne odudara od ostalih djela koja su namijenjena istoj demografiji pa tako imate dvoje glavnih likova, srednjoškolku Momo Ayase i njezinog kolegu Kena Takakuru. Momo je gyaru (supkultura koju odlikuje “frivolan” stil, a radi se o pobuni protiv tradicionalne japanske estetike i prihvaćanju zapadnjačkih stilova), dok je Ken samotnjak i geek, a njihove se priče spoje u trenutku kada se Momo zauzme za Kena dok ga razredni kolege maltretiraju. Ken tada pomisli da se sviđa Momo, na što ona bude gruba prema njemu, ali se ubrzo ispriča i iz te isprike proizađu dvije zanimljive spoznaje: Momo vjeruje u duhove, ali ne i vanzemaljce, dok Ken vjeruje u vanzemaljce, ali ne i u duhove. Kako bi dokazali da su u pravu, njih se dvoje međusobno izazovu da dokažu da stvari ovog drugog (ne)postoje i tu počinje temeljna premisa. Momo uspije otkriti da izvanzemaljci postoje, pri čemu se aktiviraju njezine latentne psihičke sposobnosti, dok se Ken uvjeri da duhovi i demoni postoje, što završi tako da ga opaki demon po imenu Turbo Baba (da, u pitanju je baba) opsjedne.
Njih dvoje moraju spasiti Kena od demona, dok Momo istovremeno mora ojačati svoje sposobnosti, jer ona je jedina koja može kontrolirati demona u Kenu; pri tome se njih dvoje zbližavaju i postaju prijatelji. Iako je sve ovo dosta površno i prepuno shōnen akcije kakvu i očekujete, anime jako dobro obrađuje pitanje izoliranosti u tinejdžerskim godinama, osjećaj usamljenosti i nepripadanja te potrebu za pronalaskom prijatelja, što je prilično značajno i daje priči jedan dublji aspekt jer, iako se radi o fantasyju, priča je utemeljena na stvarnosti pa je lakše poistovjetiti se s određenim likovima.
Ako bismo morali povući neke paralele s drugim serijalima, Dandadan bio bi jedan od onih shōnen animea koji je proizašao iz Bleacha; Bleach je jedan od “Velike trojke” (uz Naruta i One Piece) i smatra se kako su svi dark fantasy i urban fantasy naslovi nakon Kubove mange zapravo proizašli iz nje te kako se na ovaj ili onaj način mogu povezati s Bleachom. Međutim, osim te korijenske poveznice, Dandadan ima i elemente drugih serijala poput Tokyo Ghoula (koji je, istini za volju, seinen naslov usmjeren na studente i adolescente) i jako popularnog serijala Jujutsu Kaisen (koji završava u rujnu!), dok su ecchi i određeni humorni elementi vrlo slični onima iz serijala Soul Eater. Jasno, ovo ne znači da je Dandadan kopija ijednog od navedenih serijala, ali ako niste sigurni što očekivati, poznavanje ovih naslova može vam pomoći da se orijentirate.
Tehnička superiornost mladog animacijskog studija
Po pitanju tehničkih aspekata, treba naglasiti da je anime rađen na jednoj vrlo visokoj razini. Prije početka samog “filma”, u kinu je prikazan kratki dokumentarac koji se sastojao od razgovora s glavnim glumcima – Shion Wakayamom (Momo) i Natsukijem Hanaeom (Ken) – ali i redateljem (Fūga Yamashiro), urednikom mange i samim mangakom. Oni su otkrili neke detalje vezane uz samu mangu, ali i produkciju animea te su gledatelji tako dobili prilično unikatan uvid u cjelokupni kreativni proces, što je prilično obogatilo opći dojam.
Glasovna karakterizacija likova provedena je tako da se vidi velika količina uloženog truda u to da ti likovi ožive ne samo kroz animaciju, nego i kroz vlastite glasove, što su Wakayama i Hanae uspjeli izvesti na maestralan način. S druge strane, Yamashiro je opisao proces oblikovanja kadrova i pristup scenama, što je objasnilo neke važne stvari vezane uz oblikovanje scena. Animacijski, anime je na vrlo visokoj razini: dizajn likova (naročito duhova i vanzemaljaca) i prostora je izvrstan, a sve su scene i pokreti izrazito dinamični, što dodatno pojačava kvalitetu produkcije. Na to treba nadodati odličnu glazbu Kensukea Ushija, ali i izvrsnu uvodnu (OP) temu, “Otonoke”, koju izvodi duo Creepy Nuts. Iza cijelog projekta stoji Science Saru (“saru” je, inače, japanska riječ za majmuna), relativno mladi studio čiji je raniji uspjeh bio anime Devilman Crybaby, a radili su i na dvije epizode serijala Star Wars: Visions.
Dandadan je potencijalni hit u kojem ćemo uživati još godinama
Sve u svemu, ako je suditi po prve tri epizode, Dandadan prilično obećava. Anime svakako nije za svačiji ukus, ali vjerujemo da će muški dio publike biti prilično zadovoljan; za cure, ukoliko mogu prožvakati ecchi dijelove iz prve dvije epizode, također mislimo da bi im dinamika glavnih likova te mistična atmosfera mogli biti elementi za koje će se uhvatiti. Priča je zanimljiva, uči nas nešto o japanskom folkloru, a iako prati standardnu šablonu shōnen djela, Dandadan obrađuje i nešto dublje teme, što je definitivno veliki plus. Tomu treba pridodati i izvanrednu tehničku realizaciju cijelog projekta, tako da je zaključak taj da bi Dandadan doista trebao biti jedan od najvećih hitova ove jeseni te anime u kojem ćemo uživati kada krene u listopadu, ali i u svim narednim sezonama, kojih će zasigurno biti u budućnosti.
Ponavljamo, Dandadan s emitiranjem započinje 4. listopada 2024. godine, a bit će dostupan korisnicima Crunchyrolla i Netflixa, ovisno gdje se nalazite.