Film Canary Black sniman je u Zagrebu uz veliku medijsku pažnju jer je popularna Kate Beckinsale, koja tumači glavnu ulogu, usput i šopingirala u našem glavnom gradu. No, ovaj uradak redatelja Pierre Morel ne nudi ništa originalno, već samo hrpu prožvakanih klišeja što ga čini tek osrednjim akcijskim filmom.
Za film Canary Black (2024.) saznali smo još u studenom 2022. a onda smo opet za njega čuli u veljači prošle godine. I to zbog toga što se film snimao u Zagrebu a popularna Kate Beckinsale, koja tumači glavnu ulogu u njemu, u dva navrata (na duže vrijeme) tako je poslovno boravila u našem glavnom gradu. Osim poslovno, prošetala je i centrom Zagreba zbog šopinga te tako iznenadila Zagrepčane (bar su mediji o tome tako izvještavali).
Nezadrživa Kate
Sadržaj filma ukratko glasi: vrhunsku operativku CIA-e, Avery Graves (Kate Beckinsale), teroristi ucjenjuju kako bi izdala vlastitu zemlju i time spasila svog otetog muža Davida (Rupert Friend). Odsječena od cijelog tima, Avery se okreće svojim kontaktima iz podzemlja kako bi preživjela i što prije pronašla ono što otmičari žele. Izdana na svakom koraku, a jedini koji joj vjeruje i pokušava joj pomoći je njezin šef i prijatelj Jarvis Hedlund (Ray Stevenson), mora se osloniti na svoju vrhunsku obuku i utrenirane borbene vještine u toj smrtonosnoj utrci koja bi mogla izazvati globalnu krizu.
Po samom ovom kratkom sinopsisu da se zaključiti da se radio o akcijskom filmu. Za Kate Beckinsale ovaj žanr nije nepoznanica jer se proslavila ulogom u filmu Underworld (2003.), koji je kasnije prerastao i u serijal od sveukupno pet filmova. Također, njima treba pridružiti i naslove Jolt (2021.), Total Recall: Potpuno sjećanje (Total Recall, 2012.), Polarna noć (Whiteout, 2009.) te Van Helsing (2004.).
Tako se ona (ili njezini dubler/i) mlati i biva izudarana (pokazujući zaista zavidnu tehniku borilačkih vještina), puca, vratolomno vozi automobil, , hoda po rubovima zgrade, uzdiže se u visine putem drona i na isti skače s visine da ga uhvati…
Bez originalnosti u scenariju
Sa svojim likom taj akcijski dio filma još i odrađuje za neku prolaznu ocjenu. Mana tu ima jer je su pojedine scene izgledaju prilično “robotski” u konačnici (malo vjernije koreografije fali). Ostalo vezano za njezin lik nije pretjerano uspjelo. Njezin, a i ostali likovi u filmu, nisu pretjerano dubinski okarakterizirani a i to što jesu je slabo. Samim tim, ne treba se čuditi što do publike ni na trenutak ne dopire njezina “emocionalna zabrinutost zbog otetog supruga” ili neka potreba da se za nju “navija jer je ipak tu ona pravi pozitivac”.
Problem za taj dio ali i za čitav film je scenarij koji potpisuje Matthew Kennedy (Nasljeđe/Inheritance, 2020.). Njegov uradak je slabašan i vrvi od klišeja karakterističnih ovom žanru. A toga smo se svi nagledalo u serijalima o Jamesu Bondu ili pak u Nemogućoj misiji. Nema baš nimalo originalnosti u Kennedyjevom scenariju.
Duga produkcija
S takvim pisanim materijalom ni redatelj Pierre Morel, francuski redatelj koji stoji iza kino hitova 96 sati (Taken, 2008.) i Pepermint (2018.), nije se baš previše iskazao. Najveća vrijednost njegovog filma su akcijske scene jurnjave automobilima po zagrebačkoj Ilici i glavnom trgu. Sve ostalo tek rutinsko odrađivanje posla.
S obzirom na to da se film snimao od kraja 2022. godine a ove godine završio većinom kao streaming naslov (kao kino naslov pojavio se u tek nekoliko zemalja), to govori ponešto i o produkciji. Primjerice, blockbuster Ridley Scotta Gladijator II (Gladiator II, 2024.) službeno je započeo svoju produkciju u lipnju 2023. a završio u siječnju ove godine. U taj vremenski okvir treba pridodati i neke početne produkcijske probleme a onda i štrajkove u Hollywoodu. Nakon što je sve to okončano, produkcija je nastavljena i završena za 51 dan.
Bilo kako bilo, Canary Black je osrednji akcijski film koji ima doista previše mana da bi ga se ocijenilo kvalitetnijim. Čak i kao streaming naslov ne djeluje pretjerano atraktivno iako je najavni trailer sasvim solidan.