Do početka 21. stoljeća turski film je imao svojih uspona i padova u domaćim kinima, ali sad ga prema popularnosti ne mogu dostići ni najpopularniji hitovi Hollywooda.
Počeci filma u Turskoj su bili prilično spori, što se može zahvaliti političkim prilikama i velikim promjenama na državnoj razini. Iako je prvi film od strane braće Lumière prikazan 1896. godine u Istanbulu, zbog raspada Osmanskog carstva 1920-ih godina i formacije Republike Turske, filmska industrija se nikako nije mogla ustabiliti.
Dolazak turskog Hollyooda
Prvi turski film je bio kratki dokumentarac Baka Despina (Baba Despina) kojeg su 1905. snimili braća Manaki, a od tog kratkog filma do ozbiljnog uzleta domaćeg filma u Turskoj je trebalo proći više od 40 godina.
Yeşilçam je sinonim za tursku filmsku industriju kao što je Hollywood za SAD, a koja je počela i vladala više od 20 godina, sve do druge polovice 1970-ih. Sa snimljenih ukupno pedesetak domaćih filmova od 1900. godine do 1950-ih, ta brojka se nakon tog perioda povećala i na 300 filmova godišnje. Kroz povijest turske kinematografije, ovo se smatra njegovim zlatnim dobom.
Yeşilçam je dobio svoje ime po istoimenoj ulici u Istanbulu u kojoj obitava većina ondašnjih glumaca, redatelja i filmske ekipa, a tamo su smješteni i filmski studiji. Drugim riječima, Yeşilçam je pronašao svoje mjesto u Istanbulu kao i Hollywood u Los Angelesu.
Eksploatacijski filmovi u Turskoj
Kako u Hollywoodu, eksploatacijski filmovi nisu bili strani niti u Turskoj, te se u korak s tadašnjim vremenom 1970-ih i 1980-ih pojavio i žanr turksploatacije, tj. niskobudžetne turske eksploatacije. Osim što su bili niskobudžetni, ti filmovi su neovlašteno koristili glazbu, snimke i cijele scenarije iz prvenstveno hollywoodskih filmova, a jednog smo već i spomenuli u starijem tekstu.
Niskobudžetni Supermani, Ratovi zvijezda, Egzorcisti i James Bondovi su dobili svoju tursku inačicu i u današnje vrijeme uživaju status kultnog lošeg filma, a neke se može pogledati i online. Njemački časopis Der Spiegel je te filmove prozvao “najsimpatičniji i najanarhičniji podžanr eksploatacijskog filma“.
Pad i uspon popularnosti kino filma
Krajem 1970-ih posjećenost kino dvorana je bila u velikom padu pojavom televizije, a kobni udarac za domaću filmsku industriju je izazvalo politički izazvano nasilje među stanovnicima što je dovelo i do gotovog odumiranja domaće filmske industrije u jednom trenutku.
Kako je zbog aktualnih zbivanja bilo otežano nabavljati i potreban materijal za snimanje filmova poput vrpci i kino opreme, sve je dovelo do pada broja filmova snimanih u Turskoj, na svega njih par godišnje. No, početkom 21. stoljeća nešto se promijenilo.
Iako je domaćeg filma bilo manje, kvaliteta istog se poboljšala bez obzira na njegov mali broj, počelo se više ulagati u filmove, a oni su zauzvrat donosili sve veću zaradu. I nakon toga, publika se počela vraćati u kino dvorane. Najveći mamac bili su im – domaći filmovi. To se vidi i danas, budući da su najpopularniji u kino dvoranama.
Trenutno najgledaniji filmovi u Turskoj
Od početka godine, najgledaniji film u kinima do danas je turska animirana avantura Rafadan ekipa 3: Svemirska ekipa (Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa) koju je pogledalo gotovo 2,9 milijuna gledatelja te joj popularnost i dalje ne opada. Film je kao i njegova dva prethodnika temeljen na animiranoj TV seriji iz 2013. godine, Rafadan ekipa, popularnoj u Turskoj među publikom svih uzrasta. Rafadan ekipa kako se nazivaju, sastoji se od šestero djece koji žive u istanbulskom kvartu tijekom 1990-ih godina te doživljavaju svakojake avanture, a u svom posljednjem filmu susreću se s prijateljski nastrojenim vanzemaljcima kojima pomažu vratiti se kući.
Iako je izašao par tjedana prije početka 2023., Avatar: Put vode (Avatar: The Way of Water) je drugi najgledaniji film u Turskoj s 1,2 milijuna gledatelja. Da mu se pribroji publika od njegova izlaska u 2022. godini, tada bi sveukupno imao 2,7 milijuna gledatelja, ali i dalje ne bi bio gledaniji od Rafadan ekipe.
Domaće komedije i Mačak u čizmama
Sveta vodica 4 (Kutsal Damacana 4) je komedija koja je u turskim kinima ostvarila zavidan rezultat od svog izlaska, tim više što ovo nije klasična komedija, već horor komedija i to četvrta iz serijala. Sveta vodica govori o Fikretu, bivšem mornaru koji igrom slučaja postaje lažni svećenik te se kroz serijal susreće s raznim stvorenjima iz klasičnih horor filmova. U četvrtom nastavku on je napredovao sve do Vatikana, te se mora pozabaviti s egzorcimom, ali u svojem stilu. Ovu neobičnu horor komediju je do danas pogledalo 1,2 milijuna gledatelja.
Mačak u čizmama: Posljednja želja (Puss in Boots: The Last Wish) je pored Rafadan ekipe najpopularniji animirani film u Turskoj sa gotovo 800 tisuća gledatelja. Osim toga, Mačak je pored Avatara jedini film strane produkcije sa više od pola milijuna gledatelja u Turskoj, dok su ostala hollywoodska ostvarenja prilično ispod te ljestvice i ostalog turskog filma. Čini se da Turci jako vole obiteljske filmove te se tome može zahvaliti dobar rezultat tih filmova.
Ilegalni životi (İllegal Hayatlar) je turska komedija o vlasniku ilegalnog kasina kojem poslovanje narušavaju česte racije u njegovom mjestu poslovanja, te se on odlučuje snaći na način da nastavi poslovanje pod krinkom lažne političke stranke. Naravno, ta ideja ga odvede puno dalje od samog poslovanja kasina u političke vode i avantura života za njega samog počinje. Gotovo 700 tisuća gledatelja je odlučilo dati svoj glas za ovaj film, što ga čini jednim od najgledanijih ove godine u Turskoj, a i dalje se dobro drži među najpopularnijim filmovima.
Filmovi strane produkcije u sjeni domaćeg filma
Ostali najgledaniji filmovi u Turskoj su animirana avantura Nasreddin Hodža: Vremenski putnik (Nasreddin Hoca Zaman Yolcusu), komedija Budući mladoženja (Müstakbel Damat) i triler Dani suše (Kurak Günler), čiji je hrvatski koproducent zagrebačka produkcijska kuća 4Film.
Pored navedenih i ostalih domaćih filmova na vrhu box officea, pronašli su se Marvelov Ant-Man i Wasp: Kvantumanija (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) i Vrisak 6 (Scream 6), ali ipak s nedovoljnim ukupnim rezultatom da bi konkurirali domaćem filmu.
Prošlog tjedna u turskim kinima najgledaniji je bio Shazam!: Bijes bogova (Shazam! Fury of the Gods) s 45 tisuća gledatelja, što mu (za sada) nije dovoljno da bi ga se uvrstilo među najpopularnije filmove godine. A s dolaskom novih turskih filmova u kina koji su pauzirali s izlaskom ovih tjedana, teško da će mu to i uspjeti.
Izvori: Wikipedia, Box Office Mojo, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Box office Turkiye